שתף קטע נבחר

כשכלכלת ספרד בשפל, המהגרים על הכוונת

מומחים של האו"ם לזכויות אדם קוראים לסנאט הספרדי לדחות שתי הצעות חוק שמונחות בפניו בטענה שהן פוגעות בזכויות יסוד ובחירויוית האזרח. בהצעות: "החזרה חמה" של מהגרים בלתי חוקיים במובלעות הספרדיות בצפון אפריקה והטלת קנסות כבדים על מפגינים מחוץ לפרלמנט ולבנייני ממשל

מומחים של האו"ם לזכויות אדם קראו לסנאט הספרדי לדחות שתי הצעות חוק שעומדות בפניו בטענה שהן פוגעות בזכויות יסוד ובחירויות האזרח.

 

אי קטן, כאב ראש גדול לספרד. "המהגרים באים"

 

חמשת המומחים פרסמו הודעה שביטאה את חששם מ"החוק לביטחון ציבורי" ומתוכניות הרפורמה ב"חוק העונשין", וקראו לספרד לנקוט צעדים להבטחת זכויות יסוד וזכויות אזרחיות. על פי ההודעה, "החוק לביטחון ציבורי", שאותו כינו המומחים "החוק לסתימת פיות", מפר את המהות הבסיסית ביותר של הזכות להתקהל.

הצעת חוק אחת מציעה גירוש מיידי של מהגרים שנתפסו נכנסים באופן לא חוקי לאחת המובלעות של ספרד בצפון אפריקה, והצעת חוק שנייה מטילה קנסות כבדים בגין הפגנות מחאה מחוץ לבניין הפרלמנט ובניינים ציבוריים אחרים.

 

הממשלה השמרנית תומכת ב"החזרה חמה". מסתננים אפריקניים במלייה, מובלעת ספרדית במרוקו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הממשלה השמרנית תומכת ב"החזרה חמה". מסתננים אפריקניים במלייה, מובלעת ספרדית במרוקו(צילום: AFP)
המומחים מהאו"ם שיקפו בהודעתם את הביקורת שהושמעה בספרד מצד מפלגות אופוזיציה וארגוני זכויות אדם נגד הצעות החוק, שלטענתם מהוות ניסיון של הממשלה השמרנית להשתיק את המחאה נגדה בגין טיפולה הכושל במשבר הכלכלי החריף.

 

מיינה קיאיי, מומחית לזכויות אדם באו"ם, אמר שהרפורמה המוצעת בספרד "מגבילה באופן בלתי מידתי ושלא לצורך חירויות בסיסיות כמו הזכות הקולקטיבית להביע דעה".

 

חמשת המומחים התייחסו לתוכנית הממשלה במדריד לעצור מהגרים לא חוקיים במובלעות הספרדיות בצפון אפריקה ואמרו שצעד זה עשוי לסלול את הדרך לגירוש מיידי ("החזרה חמה") של אנשים שנמצאים בסכנה של עינויים והתעללות בארצם - בניגוד למנהג המשפט הבינלאומי. מהגרים רבים מאפריקה מנסים להגיע באופן לא חוקי לשטחי ספרד בתקווה להשיג בהם עבודה וחיים טובים יותר. רבים מהם מגיעים למלייה ולסאוטה הזעירות, שתי מובלעות ספרדיות במרוקו - הגבול היבשתי היחיד בין אפריקה לבין אירופה.

 

הרפורמה ב"חוק העונשין", טענו המומחים, עלולה לפגוע בזכות להתקבל בפומבי באופן שוחר שלום. היא גם מציעה מאסר עולם בגין פשעי טרור לאנשים שנסעו לחו"ל להילחם למען ארגונים איסלאמיסטיים ולכאלה שהשתמשו באתרי אינטרנט שנועדו לגייס אנשים לפעולות מסוג זה. לטענת המומחים, ההגדרה של עברות טרור והסעיפים שקשורים להסתה ולהצדקת טרור עמומים מדי.

 

הצעות החוק שהובאו בפני הפרלמנט במדריד יעמדו לדיון ולתיקונים אפשריים בחודשיים הקרובים, ועל פי מאזן הכוחות בבית הנבחרים והרוב שבו מחזיקה "מפלגת העם" (PP), הן צפויות לעבור ללא כל בעיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מהגר אפריקני במלייה, מובלעת ספרדית במרוקו
צילום: AP
מומלצים