שתף קטע נבחר

ההסכם המתגבש: הקלה הדרגתית בסנקציות

גורם אמריקני בכיר אמר כי חלה התקדמות בשיחות הגרעין בין איראן לשש המעצמות. על פי ההסכם המתגבש, מדווחת סוכנות הידיעות AP, תוכל טהרן להפעיל 6,500 צנטריפוגות להעשרת אורניום. השיחות יתחדשו בשבוע הבא

ארצות הברית השיגה "התקדמות מסוימת" בשיחות עם איראן על תוכניתה הגרעינית השנויה במחלוקת, ו"הצליחה להתקרב לטהרן בכמה מהסוגיות הקשות". כך אמר אתמול (יום ב') גורם בכיר בממשל האמריקני, בשעה שהצדדים טוענים כי עדיין נותרה להם עבודה רבה בשולחן המשא ומתן בז'נבה.

 

עוד חדשות בעולם :

אש"ף והרשות הפלסטינית אחראים לפיגועים

"כלות ג'יהאד": ברחו מאבא ואימא לדאעש

כשכלכלת ספרד בשפל, המהגרים הכוונת

ברלין: מגזין יהודי יישלח במעטפות ללא לוגו

 

בתום סבב דיונים שנערך אתמול בשווייץ בין הרפובליקה האיסלאמית לבין שש המעצמות, הוחלט לערוך שיחות נוספות בשבוע הבא. הבכיר האמריקני ציין כי על אף הלחץ לקראת המועד שנקבע לסיום המשא ומתן - 31 במרס – ממשלו של ברק אובמה לא יחתום על הסכם שהושג בחיפזון. לפי הגורם האמריקני, הצדדים השיגו בשיחות "התקדמות חלקית", והצליחו "לחדד" חלק מהסוגיות המרכזיות.

התקדמות בשיחות. שר החוץ של איראן זריף ועמיתו האמריקני קרי ברחובות ז'נבה (צילום: AP) (צילום: AP)
התקדמות בשיחות. שר החוץ של איראן זריף ועמיתו האמריקני קרי ברחובות ז'נבה(צילום: AP)
סוכנות הידיעות AP דיווחה קודם לכן כי ארה"ב, רוסיה, בריטניה, סין, צרפת וגרמניה הציעו לאיראן להקל באופן הדרגתי על הסנקציות שמוטלות עליה במשך עשור מרגע חתימת ההסכם הגרעין. עוד הוצע לאיראן, על פי הדיווח, להמשיך להפעיל 6,500 צנטריפוגות לצורך העשרת האורניום שלה. כיום, אגב, היא מפעילה עשרת אלפים.

 

בכיר אמריקני: "לא נפנה לקונגרס להסיר העיצומים"

שר החוץ של איראן, מוחמד זריף, אמר כי סבב השיחות האחרון עם שש המעצמות בנוגע לתוכנית הגרעין של ארצו היה "מועיל ורציני". אך לדבריו, "הדרך עוד ארוכה" להשגת הסכם סופי בין הצדדים. כך דיווחה סוכנות הידיעות האיראנית "פארס".

 

בכיר בממשל בוושינגטון אמר בשיחת רקע עם קובעי מדיניות וכתבים בכירים שהסרת סנקציות מאיראן תהיה תלויה ביישום ההתחייבויות של טהרן, שלא תהיה מיידית ושלא תהיה פנייה לקונגרס להסיר את העיצומים. "גם אם הקונגרס יטיל סנקציות נוספות, הן יהיו פחות יעילות אם השותפות שלנו בסנקציות יפסיקו לשתף פעולה בגלל חקיקה חד-צדדית של הקונגרס", אמר הבכיר במסר לראש הממשלה נתניהו והוסיף כי הסנקציות נגד איראן יימשכו בנושאים שאינם קשורים לגרעין ובלי קשר להשגת הסכם גרעין עם טהרן.

 

לפי האמריקנים, הסכם גרעין עם איראן יכלול את המתקנים להעשרת אורניום, את המתקן לפלוטוניום ומתקן חשאי נוסף שמיקומו לא ידוע. "יש התקדמות בשיחות. השיחות קשות ורציניות. ההסכם יימדד ביכולת שלנו לחסום את הפעילות בנתנז, פורדו ואראק ואת הפעילות החסויה אם היא מתקיימת", אמר הבכיר בממשל. בוושינגטון אומרים כי ברגע שיוכלו לבצע אכיפה נוקשה של תוכנית הגרעין האיראני הם ילמדו בעתיד מה באמת יש באיראן והיכן. "אנחנו רוצים לראות שאיראן מיישמת את ההסכם. לא הולכים להקל בסנקציות", אמר הבכיר האמריקני. "הידע שנצבור בתהליך הפיקוח ישמש בתקופת ההסכם ומעבר לו ויאפשר לנו לפעול בהתאם".

 

עוד אמר הבכיר כי "אנו פועלים ליצירת משטר שייתן לנו ביטחון שאיראן לא מרמה. מבחן חזק וחודרני, זה יהיה המבחן". לדבריו, אם שיחות המשא ומתן ייכשלו, "לא נוכל להפציץ את הידע שיש לאיראן אם הם יירדו מתחת לאדמה".

"הסכם גרוע שיהפוך את איראן רשמית למדינת סף גרעינית". אובמה ונתניהו (צילום: אבי אוחיון, לע"מ) (צילום: אבי אוחיון, לע
"הסכם גרוע שיהפוך את איראן רשמית למדינת סף גרעינית". אובמה ונתניהו(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

בישראל לא הופתעו מהדיווחים על ההסכם המתגבש עם איראן. "על זה בדיוק התרענו מראש. ממשל אובמה והמעצמות בריצת אמוק לעבר הסכם גרוע שיהפוך את איראן באופן רשמי למדינת סף גרעינית - כזו שנמצאת מרחק שבועות או חודשים מפצצה גרעינית מרגע שתקבל החלטה. אובמה רק מנסה למשוך זמן ולדחות את העימות הבלתי נמנע עם האיראנים כמה שיותר זמן", אמרו בכירים בירושלים.

 

גורמים מדיניים אמרו כי "זה ההסכם שבשבועות האחרונים העריכה ישראל שאליו מתכוונות המעצמות ואיראן. הסכם שמצד אחד משאיר לאיראן את היכולת לייצר את החומר שממנו בסוף מצטיידים בנשק גרעיני ומצד שני מוריד ממנה את הסנקציות. כרגע גם הפרסומים מראים שהכוונה לנסות לסכם הסכם מסגרת עד סוף חודש מרס".

 

בסביבתו של ראש הממשלה נתניהו אמרו כי נראה שמי שיכול להתנגד להסכם זה הקונגרס ולכן ראש הממשלה ייסע בשבוע הבא לוושינגטון במטרה להסביר מדוע ההסכם המסתמן הוא רע ומסוכן לא רק לישראל, אלא לכל האזור ולעולם כולו.

 

מסמך המוסד "שסותר את איום נתניהו על איראן"

בתוך כך, העיתון הבריטי "גרדיאן" ורשת החדשות הקטארית אל-ג'זירה דיווחו אתמול כי ההצהרה הדרמטית של ראש הממשלה בנימין נתניהו באו"ם ב-2012, שבה הזהיר את מנהיגי העולם שאיראן רחוקה שנה בלבד מפצצה גרעינית, הייתה לכאורה מנוגדת להערכה במוסד. הדיווח של שני כלי התקשורת מתבסס לטענתם על מסמך מסווג של המוסד הישראלי שנמצא בידיהם.

 

המסמך המדובר הוא חלק ממאות רשומות, קבצים ותשדורות בין ארגוני ביון בעולם, והפרשה עשויה להתברר כאחת ההדלפות הגדולות ביותר בשנים האחרונות, שעסקו בריגול בינלאומי. תוכן המסמך התפרסם במקביל לעימות בין ירושלים לבין וושינגטון על רקע ההסכם המתגבש עם האיראנים סביב הגרעין, ועשוי להיות בעל משמעות לקראת נאומו של ראש הממשלה בקונגרס בארה"ב בשבוע הבא.

 

בנאום באו"ם בספטמבר 2012 הציג נתניהו שרטוט של פצצה ואמר שלכל המאוחר עד הקיץ הבא (2013), יהיה ביד האיראנים די אורניום לפצצה גרעינית, ולכן יש לעצור אותם עד אז. אלא ששבועות ספורים לאחר מכן שיתף המוסד דו"ח סודי עם מקבילו בדרום אפריקה, ובו המסקנה שלפיה איראן לא מעשירה אורניום במידה שתאפשר ייצור פצצה גרעינית.

 

רוב המסמכים שנחשפו מוגדרים "סודי ביותר" או "מסווגים", מקיפים מאמצים מודיעיניים של כמעט עשור – מ-2006 עד דצמבר האחרון. הם הודלפו לאל-ג'זירה, ששיתפה אותם עם ה"גרדיאן".

 

המסמכים כוללים לא רק חומר על אודות הגרעין האיראני, אלא גם מבצעים נגד אל-קאעידה, "המדינה האיסלאמית" (דאעש) וארגוני טרור אחרים (אבל גם נגד פעילי איכות סביבה). הפרסום כולל דיווח לקוני על קשר שיצרה סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב, ה-CIA, עם חמאס, אם כי לא ברור אם המטרה הייתה גיוס סוכנים.


פורסם לראשונה 23/02/2015 21:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
הכור למים כבדים באראק
צילום: gettyimages
מומלצים