שתף קטע נבחר

אישום: בן 94 סייע לרצח 3,681 באושוויץ

התביעה בגרמניה הגישה כתב אישום נגד קשיש שהיה איש SS וחבר בצוות הרפואי במחנה ההשמדה הנאצי. עורך דינו: "אין הוכחה שביצע עבירה פלילית"

התביעה בגרמניה הגישה אתמול (יום ב') כתב אישום נגד אזרח המדינה בן 94 בגין סיוע לרצח 3,681 בני אדם במחנה ההשמדה הנאצי אושוויץ-בירקנאו. סטפן אורבנק, דובר התביעה בעיר שווירין שבצפון גרמניה, מסר כי הנאשם הקשיש היה סמל ב-SS ושירת כחבר בצוות הרפואי בבית החולים באושוויץ.

 

"תקדים דמיאניוק": תיקי הנאצים נפתחים מחדש

 

עוד חדשות בעולם :

אש"ף והרשות הפלסטינית אחראים לפיגועים

"כלות ג'יהאד": ברחו מאבא ואימא לדאעש

כשכלכלת ספרד בשפל, המהגרים הכוונת

 

לפי התובע, הנאשם סייע לתפקוד מחנה ההשמדה ולכן ניתן להאשימו בסיוע לרציחות במחנה בשנת 1944. שמו של הנאשם לא הותר לפרסום בהתאם להוראות החוק הגרמני להגנת הפרט.

1.3 מיליון יהודים נרצחו במחנה ההשמדה אושוויץ (צילום: AP) (צילום: AP)
1.3 מיליון יהודים נרצחו במחנה ההשמדה אושוויץ(צילום: AP)

הקשיש הגרמני הוא אחד מבין 30 אנשים ששירתו במחנה ההשמדה בפולין בתפקידים שונים שהוחלט להעמידם לדין בשנת 2013 בהתאם ל"תקדים דמיאניוק". על פי התקדים, התביעה בגרמניה עשויה להביא להרשעת הנאשמים בפשעים מתקופת הנאצים ללא ראיות שמצביעות ישירות על השתתפותם ברצח מסוים.

 

ההערכה מאחורי התביעה נגד דמיאניוק הייתה שאם אפשר להוכיח שאדם היה שומר במחנה השמדה, שכל תכליתו היתה הרג, אז הדבר יספיק כדי להרשיע את אותו אדם כסייען לרצח, בשל חלקו ב"תעשיית המוות" של גרמניה הנאצית.

 

עורך דינו של הנאשם בן ה-84 בשוורן, פיטר-מיכאל דיסטל, אמר לעיתון הגרמני "בילד" כי אין כל הוכחה שמרשו ביצע "עבירה פלילית קונקרטית".

 

מספר היהודים שנרצחו באושוויץ נע סביב 1.3 מיליון, ולנתון זה צריך להוסיף יותר מ-100 אלף אסירים פולניים, כ-17 אלף שבויי מלחמה סובייטיים וכ-23 אלף בני רומה (צוענים). סך כול הנרצחים במחנה ההשמדה מגיע לפיכך לכ-1.5 מיליון בני אדם.


פורסם לראשונה 23/02/2015 23:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
שער מחנה ההשמדה אושוויץ
צילום: AP
מומלצים