שתף קטע נבחר

מערכת הביטחון מודה: הניסוי בחץ 2 כשל

בחמשת החודשים האחרונים נערכו ניסויים בטיל החץ 2 וחץ 3. כעת מאשרים במשרד הביטחון: אחד הניסויים כשל, בוצעו תיקונים. מיירט חץ 3 לא שוגר מ"שיקולי בטיחות". כיפת ברזל עברה שיפורים, ומותאמת לאיומים קצרים וארוכים יותר

ההגנה האווירית באמצעות טילים צועדת קדימה, לא בלי הפתעות ותקלות: משרד הביטחון הודיע כי הניסוי בשיגור טיל חץ 2 שנערך בספטמבר נכשל, וניסוי בחץ 3 בדצמבר לא התבצע כמתוכנן, ברגע האחרון. 

 

רוצים לדבר עם עורכי וכתבי ynet? כתבו לנו בטוויטר

 

לאחר הניסוי בחץ 2, בכירים במערכת הביטחון לא ידעו לומר אם המיירט פגע בטיל המטרה. ברוסיה דווח כי הטיל נפל בים, כ-300 ק"מ מחופי תל אביב. אז הגדיר בכיר במשרד הביטחון את הדיווח הרוסי כ"לא מדויק".

 

מהתחקיר הרשמי עולה כי טיל המיירט חלף קרוב מאוד לטיל המטרה, אך לא פגע בו. למערכת הביטחון לקח שבועות ארוכים כדי להבין מה הייתה הסיבה לכך. לאחר שעשרות מדענים נדרשו לנתח את התקלה נמסר כי היא תוקנה.

 

שלושה חודשים מאוחר יותר נערך ניסוי בטיל חץ 3 וגורמי ביטחון מסרו אז לרויטרס כי השיגור לא יצא לפועל משום שכשל בניסיון להינעל על טיל המטרה. משרד הביטחון מסר אז בתגובה רשמית כי התנאים לשיגור מיירט לא בשלו ולכן הוחלט להגדירו כניסוי בטיל מטרה בלבד.

 

עם זאת, במנהלת חומה במשרד הביטחון, האחראית על מערכי ההגנה האקטיבית מטילים ומרקטות, מגדירים כעת את הניסוי כ"NO TEST". המשמעות היא שמערך המכ"מים גילה את טיל המטרה כמתוכנן, העביר את הנתונים למרכז ניהול הירי, אך הוחלט לא לשגר את המיירט בשל "שיקולי בטיחות".

טיל חץ 3. הוחלט לא לשגר מיירט בשל "שיקולי בטיחות" (צילום: משרד הביטחון) (צילום: משרד הביטחון)
טיל חץ 3. הוחלט לא לשגר מיירט בשל "שיקולי בטיחות"(צילום: משרד הביטחון)
 

על אף כישלון הניסויים, בשנה האחרונה נרשמה התקדמות בפרויקט הפיתוח של מערכת ההגנה שרביט קסמים. בדרך להפיכת המערכת למבצעית, היא צריכה לעבור ניסויים וחשיבותה בהגנה על העורף במלחמת לבנון השלישית, אם תהיה כזו, היא קריטית. אם הניסויים הצפויים יצליחו, מערכת שרביט קסמים תוכל להפוך למבצעית במהלך שנת 2016.

  

בתחום ההגנה האווירית נרשם שיפור דרמטי בשנת 2014 ביכולות מערכת כיפת ברזל כדי להתאים את המערכת לאיומים רחוקים וקצרים יותר מכפי שתוכננה במקור. תהליך ההצטיידות יימשך מעבר ל-10 סוללות כיפת ברזל מבצעיות הקיימות כיום.

 

מערכת "חץ" היא מרכיב מרכזי במערך ההגנה הרב-שכבתית, שאת פיתוחו מוביל משרד הביטחון באמצעות מפא"ת - "מנהלת חומה". מערך ההגנה הרב-שכבתית מתבסס על חמש שכבות הגנה: "כיפת ברזל', "שרביט קסמים" שנמצאת בפיתוח, מערכת "חץ 2" המבצעית, מערך "בני רשף" ומיירט "חץ 3".  

 

במנהלת חומה סיכמו את שנת 2014, כשה"כוכבת" הייתה ללא ספק מערכת כיפת ברזל לאור הצלחתה במבצע צוק איתן. במנהלת אמרו כי המערכת יירטה יותר מ-740 רקטות שכוונו לריכוזי אוכלוסין מוגנים והשיגה כ-90 אחוזי הצלחה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משרד הביטחון
ארכיון
צילום: משרד הביטחון
מומלצים