שתף קטע נבחר

ראש ענק, ים אדום מדם. זיופים בסרטי דאעש

מומחי טרור וקולנוע, בלוגרים וגולשים פשוטים טוענים שזיהו שורה של כשלי עריכה בסרטוני דאעש, המעידים על מניפולציות שנועדו להגביר את הזעזוע העולמי: מוציאים להורג בגובה 2.10 מטר, כלוב שנשתל בעזרת מחשב - וטייס שאולי בכלל לא נשרף בחיים. כך דאעש מתעתע בנו ומאדיר את עצמו?

הולכות וגוברות ההערכות במערב שחלק מסרטוני ההוצאה להורג של ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) כוללים זיופים משמעותיים ומניפולציות גרפיות, שהופכים את ההוצאות להורג למטלטלות ורבות השפעה עוד יותר מכפי שהן בפועל. נבהיר מראש: דאעש עדיין מחולל זוועות יוצאות דופן ועורף את ראשי קורבנותיו, אבל לפחות בחלק מהמקרים, כך מסתמן, הוא מצרף לסרטוני התעמולה שלו אפקטים - מתוחכמים יותר או פחות - כדי להעצים את תשומת הלב העולמית שלה זוכה ארגון הג'יהאד. כעת יש הטוענים שלא תמיד הציבור הרחב מבחין בתוספות המלאכותיות האלה.

 

עוד חדשות בעולם :

 

האחרונה "לחשוף" את המניפולציות הוויזואליות שעושה לכאורה דאעש היא רשת "פוקס ניוז", שפרסמה לפני כמה ימים תחקיר שהפך לוויראלי מאוד, ובמוקד שלו עומד סרטון ההוצאה להורג האחרון של דאעש, זה שבו נראים הג'יהאדיסטים עורפים את ראשיהם של 21 נוצרים קופטים, פועלים מצרים שהגיעו לעבוד בלוב. בסרטון נראים הדאעשיסטים מוציאים להורג את הקופטים בחוף ים לכאורה, אבל ייתכן מאוד שבפועל לא כך אירעו הדברים.

 

וריאן חאן העובדת במרכז לחקר טרור הסבה את תשומת לבם של אנשי "פוקס" לכך שבסצינת הפתיחה של הסרטון נראים אנשי דאעש הלבושים בשחור גבוהים הרבה יותר מהקורבנות הלבושים בכתום, שאותם הם מובילים אל מותם בחוף. אם התמונות היו אמיתיות, היא טוענת, פירוש הדבר שכל אחד מ-21 המוציאים להורג היה בגובה של יותר מ-2.10 מטר, ולידם נראים הנוצרים הקופטים כגמדים. עוד מדגישה חאן כי באחת הסצינות בסרטון נראה ראשו של פעיל דאעש המדבר אל המצלמה גדול באופן לא פרופורציונלי לעומת הים.

 

כמו פער הגבהים בין הרוצחים לבין הקופטים, הדבר עשוי להעיד על כך שהסרטון, לפחות בחלקו הגדול, לא צולם בים אלא ב"אולפן מסך ירוק". מדובר בטכניקת טלוויזיה וקולנוע מוכרת שבמסגרתה מוסיפים לאחר צילום האובייקט המרכזי של התמונה את הרקע הרצוי. לפי אחת ההערכות, הים המוצג ברקע צולם במועד אחר במפרץ סירת, אזור בלוב שבו כבר יש לדאעש נוכחות ערה.

מי הים "אדומים מדם" אחרי עריפת הראשים בלוב. אפקט שאפשר לעשות גם בסמארטפון ()
מי הים "אדומים מדם" אחרי עריפת הראשים בלוב. אפקט שאפשר לעשות גם בסמארטפון

עוד לפי התחקיר של פוקס, רעש הגלים הנשמע ברקע הוא אפקט קולי מוכר מאוד בתעשיית הקולנוע. בסצינה אחרת נראה הים אדום מדם לכאורה, ופעיל דאעש מסביר שהארגון ימלא את הים בדם של הנוצרים כפי שהם השליכו לים את גופתו של מייסד אל-קאעידה, אוסמה בן-לאדן. אלא שלפי במאית סרטי האימה מארי למברט הפיכתו של הים לאדום יכולה להיעשות באמצעות כלי אפקטים פשוטים וזולים מאוד, אפילו בטלפונים סלולריים, ובסרטון זה הדבר נעשה כנראה בסיוע מחשב. חאן אמרה ל"פוקס ניוז" כי ייתכן שדאעש נאלץ לזייף את הסרטים משום שהתקהלות גדולה במקום פתוח עלולה לחשוף אותו להפצצות או לאיתור על ידי לוויינים. אם דאעש נזקק לכל כך הרבה עזרים טכנולוגיים כדי "לשפץ" את סרטוניו, בהחלט ייתכן שהרברבנות והביטחון העצמי שהוא מפגין בצילום הסרטונים באוויר הפתוח - הם מיצג שווא.

 

טענות למניפולציות ויזואליות של דאעש הופצו על ידי בלוגרים ברשת גם אחרי הסרטון שהחריד את העולם, ושבו תיעד לכאורה דאעש את שריפתו בחיים של הטייס הירדני מועאז אל-כסאסבה. לפי הטענות ההן, שהוצגו בין השאר באתר thomaswictor בליווי תמונות להמחשה מתוך הסרטון, תיעוד ההוצאה להורג כביכול היה רצוף בזיופים גרפיים שנעשו בעזרת מחשב. בין השאר נטען כי גם אם הטייס אכן נשרף - הוא בכל מקרה לא נשרף בעודו בחיים, אלא חוסל קודם לכן בירייה.

 

מתוך סרטון הוצאתו להורג של הטייס הירדני ()
מתוך סרטון הוצאתו להורג של הטייס הירדני


המצדדים בטענה זו מסבים את תשומת הלב לכך שבחלק מהסרטון נראה חור בראשו של הטייס, מה שמעיד על כך שהוא נורה למוות לפני שנשרף, וטוענים שהכלוב שבו הוא נראה כלוא בסרטון כלל לא היה קיים - אלא הוסף באמצעות עריכה גרפית לאחר הצילום. בשלבים מסוימים בסרטון נראים מעין "שבירה" או "ריצוד" של הכלוב, קצת כפי שקורה לעתים כתוצאה מבאגים במשחקי מחשב. אלה הסבורים כי מדובר בכלוב מזויף, מסבירים שמוכשרים ככל שיהיו הגרפיקאים של דאעש - במקומות אלה בסרטון הם התרשלו, ובכך אפשרו לחשוף את התרמית.

 

לפי הטענה, דאעש דרש מהטייס לחקות לצורך הסרטון תנועות של מי שנשרף למוות, משום שלא ניתן לחזות כיצד יתנהג אדם העולה באש - הטייס עלול היה לרוץ לכל עבר וכך לחשוף את העובדה שבפועל לא היה במקום כלוב, אלא הוא הוסף בסרטון. לאחר שביצע את התנועות, כך נטען, הוא נורה למוות ורק אז

נשרף, והסרטון הציג את שריפתו בחיים בעזרת הוספת האש בעריכה. במקרה אחר ה"לפיד" שבעזרתו מצית איש דאעש את הלהבה שתהרוג את הטייס, נראה בוער לכאורה - אולם הוא אינו משחיר כמצופה ממנו.

 

לא ברור אילו מההשערות שהוצגו לעיל נכונות ואילו לא, אבל כדאי לקחת אותן בחשבון כשנתקלים בסרטים של דאעש. זהו ארגון ג'יהאד מפחיד וחסר רחמים, אבל לא מן הנמנע שבאמצעות אפקטים חולניים הוא מנסה לזרוע בלבבות המערב חרדה גדולה עוד יותר. בכל אופן, גם אם יש ממש בטענות לזיופים ומניפולציות, סרטוני ההוצאה להורג של דאעש עדיין מעידים על רמה גבוהה של תחכום ביחס לארגון טרור, ועל תפקוד גבוה של זרוע ההסברה של הג'יהאדיסטים. דאעש מקפיד לצלם את סרטוני ההוצאה להורג שלו באיכות HD, והעריכה שלו מלווה באפקטים ויזואליים וקוליים ברמה גבוהה, לפחות לאוזנו ולעינו של הצופה הפשוט.

 

כך או כך דבר אחד הוא אמת לאמיתה: ארגון הג'יהאד הכי אכזרי ומתוקשר שידע העולם אחראי לרצח המונים, ובדרכים הכי מזוויעות שיש. יכול להיות רק, שלפעמים הרוע שלו לא מספיק לו בעיני עצמו - והוא מנסה בכל כוחו להיראות מרושע עוד יותר. ובשביל זה - יש עורכים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המחבלים בשחור גדולים יותר בראש וחצי. מתוך סרטון דאעש
מומלצים