שתף קטע נבחר

קנוניית צמחים וקמיקזות: מציאות או דמיון?

ישראל ניסתה לייבש את הנילוס באמצעות צמחי מים מיוחדים? אל-קאעידה אימן יחידת מתאבדים ימית ופיתח מעבדת נשק ביולוגי שנטש אחרי מוות המוני? סוכל ניסיון להעביר "עוגה צהובה" לאיראן? כל זאת ועוד, במסמכי הריגול

חשיפת מסמכי המודיעין נמשכת - ואיתה עולות שאלות לגבי אמינות המסמכים ומהימנות ההתרעות. ב"גרדיאן" וב"אל-ג'זירה" פורסמו גם אתמול (ד') מסמכי ריגול שונים ומשונים, והפעם קשה לדעת מה מציאות ומה דמיון. באחד המסמכים נטען כי ישראל סיכלה העברת "עוגה צהובה" לאיראן, באחר נאמר כי אל-קאעידה הקים מעבדה ביולוגית באלג'יריה ובשלישי מתעלים אנשי המודיעין הדרום-אפריקנים על עצמם וטוענים כי ישראל פיתחה צמחי מים - כדי לייבש את הנילוס.

 

ב"גרדיאן" נטען כי סוכנויות מודיעין מנסות לא פעם להרשים את הפוליטיקאים והציבור בעזרת מסתורין, ומחזיקות מידע שמעניק להן לכאורה ראייה ייחודית לגבי העולם. "קנוניית צמחי המים", למשל, מופיעה במסמך של 56 עמודים של המודיעין הדרום-אפריקני על המוסד, אחד מרבים שנחשפו אתמול.

 

לפי המסמך, ישראל ניסתה במשך עשורים רבים לפגוע במי הנילוס, כך שמצרים תצטרך להתרכז במחסור במים - ולא בסכסוך הישראלי-ערבי. "משרד המדע והטכנולוגיה בישראל ביצע ניסויים רבים, ובסופו של דבר יצר צמח שצומח על גדות הנילוס ודורש כמויות עצומות של מים - כך שהוא גורם לירידה בכמות המים שמגיעה למצרים", נטען במסמך ההזוי-משהו.

 

הנילוס בסודן. ישראל מייבשת את הנהר? (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הנילוס בסודן. ישראל מייבשת את הנהר?(צילום: AFP)

מסמך אחר, מספטמבר 2010, פורסם באל-ג'זירה ומתאר ניסיון להעברה של "עוגה צהובה" - מרכיב מרכזי בפצצת אטום - לאיראן. במסמך נטען כי המוסד מאשים לכאורה מתווך ארמני בניסיון ההברחה. "הוא עזב לטורקיה, שם יכין 'חומר צהוב' - אנחנו מניחים שזו 'עוגה צהובה' - מאותה מדינה שממנה איראן השיגה 500 טון, אנחנו מניחים שזו דרום-אפריקה", נכתב באותו מסמך. לפי הטענה, המוסד הפציר בדרום-אפריקה לא לעצור את המתווך, כדי שהם יוכלו לעקוב אחריו.

 

הדלפה אחרת מראה בבירור את היחסים המעורערים בין דרום-אפריקה לישראל. במסמך סודי של המודיעין הדרום-אפריקני נטען כי המסע של שר החוץ אביגדור ליברמן לאפריקה ב-2009, שבו ביקר באתיופיה, ניגריה, גאנה, אוגנדה וקניה, "הניח את הבסיס לעסקאות נשק וללקיחת המשאבים האפריקניים, תוך שהוא מתחבא מאחורי 'פסאדה פילנתרופית'".

 

ביומיים הראשונים של פרסום "מסמכי הריגול" נטען כי למוסד עמדה שונה משל נתניהו ביחס לכוונת איראן להגיע לנשק גרעיני, נאמר כי ישראל נחשדה בגניבת טכנולגיית נשק ותואר מה שנטען שהוא מעקב אחר סוכן מוסד בדרום-אפריקה. גם הפעם כאמור לישראל מקום מרכזי בחשיפות - אבל מסמכים שהם מציאות או דמיון ניתן למצוא גם במקומות אחרים.

ליברמן באתיופיה, ב-2009. הדרום-אפריקנים חשדו (צילום: משרד החוץ) (צילום: משרד החוץ)
ליברמן באתיופיה, ב-2009. הדרום-אפריקנים חשדו(צילום: משרד החוץ)

במסמך של סוכנות המודיעין הרוסית נאמר כי אל-קאעידה במגרב - הזרוע הצפון-אפריקנית של ארגון הטרור - ניסתה לפתח נשק ביולוגי והקימה מעבדת נשק ביולוגי במזרח אלג'יריה. לפי המסמך, שנחשף ב"גרדיאן", המתקן ננטש אחרי ש-40 חמושים מתו לכאורה בעקבות מגפה שפרצה כתוצאה מ"תנאי בידוד כושלים". ידיעות כאלה נפוצו גם בעבר - והוכחשו על ידי ממשלת אלג'יריה ואל-קאעידה.

 

לפי חשיפה אחרת הנוגעת לאותו ארגון טרור, אל-קאעידה פיתח יחידה ימית שמטרתה לתקוף מטרות בים התיכון. כך לפחות נכתב במסמך של המודיעין הרוסי, אחד מהרבים העוקבים אחר ארגון הטרור הבינלאומי. לפי הרוסים, אל-קאעידה במגרב אימן 60 איש כדי שיהוו צוות של מחבלים מתאבדים. הם אמורים, אם וכאשר, להציב מוקשים מתחת לספינות ולהשתמש במטוסים קטנים ומהירים למתקפות קמיקזה בים התיכון.

 

כמעט בכל שגרירות יש איש מודיעין אחד לפחות הטוען כי הוא דיפלומט, ולאחרות יש רבים נוספים. במסמך דרום-אפריקני שנחשף נכתב כי לשגרירות מזרח-תיכונית אחת בדרום-אפריקה היה אדם שנטען כי הוא נהג השגריר. המודיעין המקומי הביע חשש לאחר שאותו "נהג" חזר למדינה וטען כי הוא איש עסקים המעוניין להשקיע 700 אלף דולר. "זה נראה מוזר שלנהג לשעבר יש 700 אלף דולר להשקיע", כתבו בציניות הדרום-אפריקנים.


פורסם לראשונה 25/02/2015 23:24

 

רועי קייס השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הנילוס בקהיר
צילום: shutterstock
מומלצים