שתף קטע נבחר

היום: הפגנת מחאה ארצית נגד יוקר הארנונה

מובילי המאבק הארצי להפחתת נטל אותו מס מוניציפלי שעולה מדי שנה בשנה, כינסו היום בצהריים הפגנה ב-13 ערים ברחבי הארץ נגד מה שהם מכנים "עושק הארנונה". "זה נוגע לכיס של כולנו", אומר מוביל המאבק בראש העין, "זה מס פרוץ". בין הערים המשתתפות במחאה: חולון, אשדוד ועכו

מחאת הארנונה מתרחבת - והופכת ארצית. היום (ו') בשעה 13:00 בצהריים התכנסו כמה מאות פעילים ב-13 ערים ברחבי הארץ וערכו הפגנת מחאה להפחתת נטל הארנונה - אותו מס מוניציפלי שעולה מדי שנה בשנה. במסגרת המחאה מבקשים מובילי המאבק הארצי, שבו חברים כ-30 נציגים מ-30 ערים בישראל, להוריד את מחיר הארנונה למ"ר וכן לשנות את שיטת החישוב מבחינת שטחים ציבוריים.

 

 

בחודש וחצי האחרונים פתחו במאבק תושבים בהוד השרון, והמחאה התפשטה לשכונות נוספות ברחבי הארץ - בגני תקווה, ראש העין ועכו. כעת, כאמור, כולל המאבק הארצי נגד מה שמכנים המפגינים "עושק הארנונה", כבר 30 ערים. הפגנת המחאה מתקיימת בערים חולון, הוד השרון, ראש העין, פתח תקווה, גני תקווה, נתניה, חדרה, חיפה, עכו, באר שבע, אשדוד, יבנה ורחובות.

ההפגנה בראש העין, היום (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
ההפגנה בראש העין, היום(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

"לפני כחודש יצאנו למאבק ארצי בעושק הארנונה ועד כה הצטרפו כ-30 מובילי מאבק מ-30 ערים בארץ", מספר ל-ynet אילן שתיוי, ממובילי המאבק בראש העין. לדבריו, "המס הזה שנקרא ארנונה הוא מס פרוץ שכל רשות מקומית חולבת את תושביה באמצעותו. אנשים עם דירה של 120 מ"ר מקבלים חיוב ארנונה על 200 מ"ר בגלל שטחים משותפים". שתיוי הזמין את הציבור לקחת חלק במאבק: "ניתן למצוא את הכתובות והפרטים בדף הפייסבוק הרשמי - המאבק הארצי בעושק הארנונה - זה נוגע לכיס של כולנו".

 

התושבים נשאו שלטים שלשונם: "די לעושק הארנונה", "ארנונה - מס פרוץ", "קניתי דירה 120 מ"ר, מחייבים אותי על 160 מ"ר". שתיוי מוסיף כי לא מעט מפגינים הגיעו מהשכונות החדשות בראש העין שטרם התאכלסו, משום שהם כבר יודעים מה יהיה גובה הארנונה. "גם ראש העיר הגיע להביע תמיכה במחאה", הוא מספר, אולם לדבריו בשלב זה הודיע ראש העירייה כי פעולות בנושא יוכלו להינקט רק בתום הבחירות לראשות הממשלה.

מביעים מחאה גם בפתח תקווה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מביעים מחאה גם בפתח תקווה(צילום: עידו ארז)

ניצני המחאה - בהוד השרון

כבר בשבועות האחרונים, תושבי שכונות בערי המרכז תלו במסגרת המחאה על מרפסות ברחבי העיר שלטי מחאה בהתאם לתשלום בארנונה. כך, למשל, בהוד השרון נכתב בשלטים: ‭2,000"‬ שקל ארנונה לחודשיים ‭5-ל‬ חדרים‭."‬ בגני תקווה הודפסו שלטים שלשונם: ‭1,700"‬ שקל ארנונה לחודשיים ‭5-ל‬ חדרים".

 

בדיון באולפן ynet שנערך באחרונה טענה דבי קצב, תושבת הוד השרון וממובילות המחאה, כי הדיירים שעברו לבניינים חדשים בעיר משלמים ארנונה מנופחת על שטחים ציבוריים נרחבים שבהם הם אינם מתגוררים, כמו חדרי אשפה, ארונות חשמל, חדרי מדרגות ופירי מעלית.

 

נדב דואני, חבר מועצת הוד השרון מטעם האופוזיציה שהשתתף אף הוא בדיון, ציין אז כי הארנונה בעיר עלתה ב-10 השנים האחרונות בלא פחות מ-45%. "יש פה מעין מס עקיף שהציבור לא מבין אותו, לא ייתכן שמשפחה שמשלמת משכנתא וועד הבית, צריכה לשלם מחירים אסטרנומיים לארנונה", אמר, "אבל אני חושב שקרה משהו אדיר בהוד השרון - התושבים התעוררו".


פורסם לראשונה 27/02/2015 09:56

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אילן שתיוי
משתתפי המחאה בראש העין, היום
צילום: אילן שתיוי
מחאת הארנונה בהוד השרון. התרחבה ל-30 ערים
מומלצים