שתף קטע נבחר

חרף חשד לפגיעה מינית: יפגוש בתו ללא פיקוח

החקירה המשטרתית נגד האב נסגרה על אף ממצאים מדאיגים. בית המשפט העליון קבע שאפשר להסיר את הפיקוח במהלך המפגשים עם הילדה

פרשה הנסובה על הסדרי ראייה בין ילדה לבין אביה, שבעבר נחשד שפגע בה מינית, עברה במשך שנים בין ערכאות שונות והגיעה לאחרונה עד בית משפט העליון. עד כה חויב האב להיפגש עם הילדה רק תחת פיקוח, אבל בתום מאבק ממושך, ואף שבעבר נמצאה במחשבו עדות לכך שערך חיפוש אחר חומר פדופילי, הסכים שופט העליון אליקים רובינשטיין להסיר את הפיקוח במהלך המפגשים.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

ההורים ניהלו בעבר קשר זוגי קצר שבמסגרתו נולדה בתם המשותפת. בספטמבר 2010 סיפרה הילדה – שהייתה אז בת 4 – לסבתה שהאב "מנשק אותה בכל הגוף" והצביעה לכיוון מפשעתה. האם טענה שבתה גם הדגימה בפניה את האופן שבו ביצע בה האב מעשים מגונים.

 

האם פנתה הן למשטרה והן למחלקת הרווחה, אולם התלונה במשטרה נסגרה מאחר שלא ניתן היה לקבוע את מהימנות דברי הילדה, וברווחה התרשמו שהיא לא מתנהגת כמי שחוותה טראומה מינית.

 

במרס 2011 הגישה האם תביעה לבית המשפט לענייני משפחה ועתרה למשמורת מלאה על הילדה, ולכך שהסדרי הראייה עם האב יבוצעו במרכז קשר ובפיקוח גורמים מקצועיים.

 

בית המשפט מינה פסיכולוגית שהעריכה כי האב לא פגע בילדה, והמליצה להפסיק את הפיקוח כיוון שהמפגשים בדרך זו מזיקים לה. לעומת זאת, מומחים אחרים שחוו דעתם המליצו על המשך פיקוח לתקופה נוספת. האב, מצדו, סירב להמשיך לשתף פעולה עם המפגשים המפוקחים עד להפסקת ההאשמות השקריות, לדבריו.

 

במסגרת הליך ההוכחות הוצגו בבית המשפט ממצאי החקירה הפלילית שניהלה המשטרה, שבמסגרתה נתפס מחשבו האישי של האב ונמצא כי ערך חיפוש של תכנים פדופיליים באינטרנט. בית המשפט קבע שלא הוכח ברמה הנדרשת שהאב פגע מינית בילדה, אך עם זאת, לנוכח הממצאים המטרידים, הורה שהמפגשים ייערכו תחת פיקוח במשך חצי שנה נוספת.

 

שני ההורים ערערו על פסק הדין לבית המשפט המחוזי בתל אביב, שהורה לבחון את חידוש הסדרי הראייה ללא פיקוח. האם לא ויתרה והגישה לעליון בקשת רשות ערעור ובקשה לעיכוב ביצוע הסדרי הראייה.

 

"התחבטות אנושית לא פשוטה"

המשנה לנשיאה, השופט אליקים רובינשטיין, ציין כי העובדה שהאב חיפש ברשת תוכן פדופילי מעוררת אי נוחות, וכי גם אם הטענה שפגע בבתו לא הוכחה ברמת ההסתברות הנדרשת, היא גם לא נשללה לחלוטין. נסיבות אלה, כתב השופט, מעוררות "התחבטות אנושית לא פשוטה" הדורשת בחינה מחמירה של טובת הילדה.

 

לאחר שהתרשם כי המפגשים המפוקחים משפיעים לרעה על מצבה של הנפשי של הילדה, החליט השופט כי לא סביר להמשיך את הפיקוח, ובפרט כשהמעשים המיוחסים לאב אירעו, אם בכלל, לפני יותר מארבע שנים.

 

"אין צורך במומחיות מיוחדת כדי להעריך כי הפרשה העצובה כולה אינה לטובת הילדה, וקריאת בית המשפט המחוזי לפיה 'ראוי כי אכן טובתה וזכויותיה של הילדה יעמדו מול שני ההורים גם יחד', ראוי שתיפול על אוזניים כרויות", כתב השופט רובינשטיין שהחליט לדחות את הבקשה של האם.

 

השופט פנה להורים והוסיף כי "חרף חילוקי הדעות בין הצדדים, ומבלי להקל ראש בסוג המחלוקת, יעשו כל שביכולתם כדי להיטיב עם הילדה, אשר אין חולק כי כבהקשר יחסי הצדדים לא שפר חלקה עד הנה". הפרשה מצויה כעת בפני בית המשפט לענייני משפחה, שבוחן את חידוש הסדרי הראייה ללא פיקוח.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים