שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

נתניהו, אל תנאם בקונגרס

יש דברים רבים שאפשר להרוויח מביטול הנאום, בעיקר את החזרת הכבוד לאובמה - שתועיל לישראל. את ההרתעה מפני איראן אפשר להשלים בנאום באיפא"ק וברשתות הטלוויזיה. וכן, אל תשכח את האירופים. פרשננו לענייני ביטחון במכתב פומבי לראש הממשלה

מכובדי ראש הממשלה,

 

אני פונה אליך כאזרח ישראלי מודאג וכמי, שכמוך, התגרענותה של איראן מדירה שינה מעיניו. בבקשה ממך, למען ביטחון עם ישראל, ותר על הנאום שאתה עומד לשאת השבוע בפני שני בתי הקונגרס. סע לוושינגטון, דבר בוועידת איפא"ק, היפגש עם בכירי הקונגרס משתי המפלגות והענק ראיונות בשרשרת לתקשורת. בדרך חזרה תעבור בברלין פריז ולונדון ותשוחח בארבע עיניים עם מרקל, הולנד וקמרון ואל תדלג גם על פוטין במוסקבה, למרות שהסיכויים לשכנע אותו לא גדולים.

 

למסע שכנוע שלך המשלב דיפלומטיה מסורתית עם דיפלומטיה ציבורית, אצל כל השותפים למו"מ, יש סיכוי לא רע למנוע או לשפר את ההסכם הרע שכבר מתגבש עם איראן. מסע כזה בוודאי לא יזיק לאינטרסים של מדינת ישראל כמו הנאום על גבעת הקפיטול שאתה מתכוון לשאת על אפם ועל חמתם של הנשיא, אנשי ממשלו ובכירי המפלגה הדמוקרטית.

נתניהו בנאום הקודם, כשהיה קונצנזוס (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נתניהו בנאום הקודם, כשהיה קונצנזוס(צילום: AFP)
 

אתה הרי יודע טוב ממני שעל פי החוקה האמריקנית ועל פי עקרון הפרדת הרשויות, הסמכות לחתום הסכמים עם מדינות זרות היא כולה בידי הנשיא והממשל. הסכם מהסוג שעליו מתנהל משא ומתן עם איראן אינו טעון אישור הקונגרס. אז למה צריך לתת לנשיא אובמה את האמביציה? הוא הרי לא ירצה להיראות כמי שנכנע ללחציך וללחצי בעלי בריתך הרפובליקנים, ואולי אפילו יגביר את מאמציו להגיע לפשרה עם חמינאי.

 

ראה נתניהו, הרפובליקנים בשני בתי הקונגרס מנסים בימים אלה להעביר חוק מיוחד שיחייב את הנשיא להביא את ההסכם עם איראן לאישור הקונגרס. בכלל לא בטוח שהחוק הזה יעבור. אבל גם אם יעבור הוא יוכל לגרום רק לדבר אחד: שאובמה לא יוכל לעמוד בהתחייבותו לאיראנים להסיר מעליהם את הסנקציות שארה"ב הטילה עליהם. חמש המעצמות האחרות (רוסיה, סין, צרפת, בריטניה וגרמניה), השותפות לסנקציות שהוטלו במסגרת האו"ם וגם למו"מ הנוכחי עם איראן, יהיו חופשיות לפעול כראות עיניהן. אין בכלל ספק שהחמש יסירו בהדרגה את הסנקציות מבלי להתחשב בהחלטות הקונגרס האמריקני או בזעקות השבר שלך ושל שליטי המפרץ. רוסיה וסין אף יפיקו מצעד כזה הנאה בנוסף לתועלת כלכלית.

 

שרי החוץ קרי וזריף. הסכם רע שמתגבש (צילום: AP) (צילום: AP)
שרי החוץ קרי וזריף. הסכם רע שמתגבש(צילום: AP)

וכשזה יקרה הלחץ הכלכלי על איראן יפחת משמעותית ועמו הסיכוי לעכב את הפצצה האיראנית לתקופה של 10 או 15 שנים. בלי האירופים וסין כל משטר הסנקציות קורס. לכן, כל כך חשוב לך, מר נתניהו, לבקר ולהידבר עם האירופים ולא להתעלם מהם בצורה מעליבה כפי שאתה מתכוון לעשות בדרכך לארה"ב או בשובך ממנה. בעשותך כך אתה נוהג כפוליטיקאי אמריקני ולא כמדינאי בזירה הגלובלית.

 

הישג אפשרי נוסף שלך כתוצאה מנאום בקונגרס הוא 'חבילה' נוספת של סנקציות, נשכניות מקודמותיה שהקונגרס יטיל על איראן כלחץ להתגמש; ליתר דיוק – הקונגרס יכפה על אובמה להטיל את הסנקציות הנוספות - כבר עכשיו, כשהמו"מ עם טהרן בעיצומו או אם וכאשר יכשל המו"מ. הסיכוי לסנקציות נוספות כבר עכשיו הוא אפסי. מדוע? מפני שאתה, ראש הממשלה, טרפדת במו מהלכיך את הסיכוי להשיג רוב בקונגרס למהלך כזה. המחוקקים הדמוקרטים שהתכוונו לתמוך בחוק מסרבים כעת לעשות זאת כגמול על כוונתך לנאום; אובמה כבר הודיע שיטיל וטו על סנקציות מידיות. לעומת זאת, אם יכשל המו"מ עם איראן לא תצטרך להתאמץ. ממשל אובמה המאוכזב והמודאג כבר יעשה ביוזמתו מה שאתה מייחל לו ויטיל סבב סנקציות נוסף, חמור במיוחד על איראן. מזכיר המדינה קרי גם ידאג שהמעצמות האחרות יישרו קו. אז בשביל מה לתקוע לממשל אצבע בעין?

 

אתם תנאם, מסביב יתעסקו בדברים אחרים

כשתנאם, תשומת הלב של המחוקקים משני בתי הקונגרס וגם של התקשורת והציבור האמריקני לא תהיה ממוקדת במסר ובתוכן אלא בפרטים הטפלים והתפלים שמסביב. נציגי המדיה וגם המחוקקים ידווחו בדקדקנות כמה סנטורים וכמה חברי בית הנבחרים היו נוכחים בעת הנאום ומי נעדר ולמה; הם יספרו כמה פעמים קמו המחוקקים על רגליהם ומחאו כפים וגם ינסו לאמוד את הווליום. אחר כך יפרשנו את הנתונים הללו עד דק וישוו אותם לנאומים קודמים שלך 'על הגבעה' – כשהיית עדיין בלב הקונצנזוס של שתי המפלגות.

 

אפילו אם זו לא הייתה כוונתך - הנאום בקונגרס בהזמנת היו"ר הרפובליקני לבדו מתפרשת בארה"ב ובעולם כהתפקדות של ראש ממשלת ישראל למחנה הרפובליקני וכהכרזת מלחמה על נשיא ארה"ב בביתו. זהו מעשה לא חכם הנוגד את האינטרסים הבסיסיים ביותר של מדינת ישראל.  

 

מי כמוך יודע שכל ממשלות ישראל עד היום הקפידו שהתמיכה בנו בארה"ב תהיה בקונצנזוס ציבורי ופוליטי מוחלט; בראש ובראשונה כי זה חיוני לביטחון הלאומי שלנו. הברית עם ארה"ב היא מרכיב מרכזי בהרתעה הצבאית ובעוצמה המדינית שמיחסות לנו מדינות באזור ומחוצה לו. הקונצנזוס הזה הוא הסיבה שאיננו צריכים להתחנן אלא יכולים לתבוע מכל ממשל ונשיא אמריקני גב מדיני, סיוע ושיתוף פעולה ביטחוני בלי חשבון. לעומת זאת, קרע גלוי וחמור – אפילו אם הוא זמני - עם נשיא ארה"ב, עלול ליצור אשליות מסוכנות בטהרן, בביירות ובדמשק, ולזרוע חוסר ביטחון בעמאן ובקהיר. חוץ מזה, כשאתה קורא תיגר על אובמה אתה מחליש את מעמדה הבין לאומי והאזורי של ארה"ב. אני מבקש שתזכור מר נתניהו, לא רק שאין לנו ארץ אחרת אלא שגם אין לנו בעלת ברית גדולה אחרת.

הברית עם ארה"ב היא מרכיב מרכזי בהרתעה. הנשיא אובמה   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הברית עם ארה"ב היא מרכיב מרכזי בהרתעה. הנשיא אובמה (צילום: רויטרס)
 

קונצנזוס פוליטי סביב ישראל בארה"ב חיוני גם ליהודים החיים שם. הם אינם רוצים להיקרע בין נאמנותם לישראל לנאמנותם לארה"ב ולנשיאה. אסור גם שבציבור האמריקני יציגו את ההתנגדות המוצדקת שלך להסכם רע עם איראן כניסיון של ישראל לגרור את ארה"ב למלחמה חדשה – הפעם עם איראן - במזרח התיכון. הרי הקולות הללו כבר נשמעים בארה"ב והם גוברים והולכים וישמעו ביתר שאת אם נגיע למצב שבו לא תהיה לנו ברירה ונצטרך לתקוף באיראן כדי לסכל סכנה קיומית ממשית וקרובה. הרי אז נזדקק ל'מעטפת' אמריקנית וארה"ב לבטח תעמוד לצידנו. אבל אם חלילה ייהרג טייס או מלח אמריקני יצופו ההאשמות הללו מחדש, ובעוצמה.

 

אני מסכים איתך, מר נתניהו, שהיחסים המיוחדים עם ארה"ב ישרדו גם את הקרע החמור שיצרת עם ממשל אובמה. אבל אובמה ואנשיו יהיו שם עוד כשנה וחצי, ואם אתה תהיה ראש ממשלה הבא של מדינת ישראל, הם יעשו לך ולנו בית ספר. לא בגדול – בקטן: החלטה עוינת באו"ם פה, עיכוב משלוח נשק וחלפים שם; אתה הרי מכיר את המשחק ויודע כמה הוא מזיק. בעיקר במצבי משבר ביטחוני. אני מזכיר לך שאמ"ן צופה ש-2015 תהיה שנה נפיצה. ואתה הרי יודע טוב ממני ששיתוף הפעולה הביטחוני עם ארה"ב כבר נפגע בשוליים והסדקים הולכים ומעמיקים לעבר הליבה.

 

הרווח מביטול יעלה על הנזק שבנאום

נניח שאתה מצפצף, מסיבות השמורות רק עימך, על תג המחיר שהנאום בקונגרס יגבה מהביטחון הלאומי שלי ושל אזרחים אחרים; אבל איך תסביר את הוויתור הענק על מה שאתה יכול להשיג עכשיו, אם תוציא את העז. אתה הרי יודע שאם

תוותר על הנאום תוכל לקבל מהנשיא אובמה ומממשלו כמעט כל מה שתרצה בתחום הביטחון והדיפלומטיה.

 

פקידי הממשל כבר מדליפים שישקלו הענקת "מטריה גרעינית" לישראל אם יהיה עליה איום גרעיני מצד איראן או מצד כל מדינה אחרת במזרח התיכון שתתגרען בעקבות איראן. נרמז גם שארה"ב תהיה מוכנה להעניק לישראל סיוע מוגבר להשלמה ועיבוי מערך ההגנה האקטיבית ( "כיפת ברזל", "שרביט קסמים" ו"חץ 3") ואפילו יש בממשל מי שמציע שארה"ב תתאם מראש עם ישראל מכה צבאית על משטר האייתולות אם יפרו את התחייבויותיהם על פי ההסכם אם ייחתם כזה; שלא לדבר על הענקת ציוד צבאי אסטרטגי והגברת שיתוף הפעולה בתחום הסייבר – ומה שלא פחות חשוב – מתן גב לישראל כשהיא נאבקת בזירה הדיפלומטית הבין לאומית נגד ה'אינתיפאדה הדיפלומטית' של אבו מאזן.

 

אדוני ראש הממשלה, אני מצפה ממך להפעיל שיקול דעת ענייני ואסטרטגי ולבטל את הנאום בפני שני בתי הקונגרס של ארה"ב מפני שנזקו עולה בהרבה על תועלתו. צעד כזה יהיה מהלך צ'רצ'יליאני אמיתי, שההיסטוריה וגם אזרחי ישראל ידעו להעריך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
ראש הממשלה, בנימין נתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים