שתף קטע נבחר

צפו בתיעוד: רגע חיסול מתנגדו של פוטין

הרוצח שמגיח ויורה בבוריס נמצוב, החברה שרצה להזעיק עזרה, התעלמות העוברים והשבים - וניידת המשטרה שהגיעה רק אחרי 13 (!) דקות. מצלמה ליד הקרמלין תיעדה את חיסול יריבו של פוטין, שעמד לחשוף דו"ח על אוקראינה. וגם: זו הדוגמנית האוקראינית שהייתה איתו. תומכי פוטין: "אולי סייעה לרצח"

מרוסיה מגיע היום (א') סרטון אבטחה המתעד את רגעי ההתנקשות בבוריס נמצוב, מתנגדו הבולט של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, במוסקבה ביום שישי בלילה. בסרטון, שאיכותו ירודה, אפשר לסמן את המתנקש מגיח לפתע מהמסתרים בגשר מוסקבורצקי הגדול, יורה בנמצוב - ונמלט.

 

עוד חדשות בעולם :

 

בסרטון נראים תחילה נמצוב ומי שככל הנראה הייתה בת זוגו, הדוגמנית האוקראינית אנה דוריצקיה, פוסעים על הגשר. בניגוד לדיווחים קודמים, הסרטון מוכיח שהמתנקש המתין לנמצוב בגרם מדרגות על הגשר, וכשזה הפציע - ירה בו ארבעה כדורי אקדח בגבו. לאחר הירי נראית מכונית אוספת את המתנקש ונמלטת במהירות מהמקום. הסרטון סותר דיווחים קודמים שלפיהם נורה נמצוב מרכב נוסעה.

 

רגע הירי עצמו אינו נראה משום שבדיוק באותו השלב עוברת משאית המסתירה את המעורבים באירוע. אחרי שהיורה נמלט נראית חברתו של נמצוב רצה לעבר נהג המשאית, שעוצר רק אחרי כמה מאות מטרים, ואז חוזרת לנמצוב הגוסס.

 

במשך דקות ארוכות ממשיכים עוברים ושבים לחלוף על הגשר, מדי פעם מתעניינים מעט במתרחש, אבל ללא שום המולה משמעותית. רק אחרי 13 דקות מגיעה למקום ניידת משטרה ראשונה, אף שמדובר באחד האזורים השמורים ביותר במוסקבה, עשרות מטרים בלבד מהקרמלין.

 

כלי תקשורת המזוהים עם פוטין ניסו היום לרמוז שיש לבדוק איזה חלק ברצח היה לבת זוגו של נמצוב, הדוגמנית דוריצקיה בת 23, שהייתה איתו על הגשר בעת הרצח ולא נפגעה. אחד העיתון המזוהים עם פוטין דיווח כי היא עברה לאחרונה הפלה - טענה שאושרה על-ידי אמה של דוריצקיה - וכי ייתכן שבין בני הזוג התגלעה מתיחות.

הפגנת ענק במוסקבה בעקבות רצח נמצוב, היום (צילום: AP) (צילום: AP)
הפגנת ענק במוסקבה בעקבות רצח נמצוב, היום(צילום: AP)
 

עמד לחשוף דו"ח על אוקראינה. נמצוב (צילום: MCT) (צילום: MCT)
עמד לחשוף דו"ח על אוקראינה. נמצוב(צילום: MCT)

"היא התקשרה אליי ואמרה שבוריס נרצח", סיפרה אמה של דוריצקיה, "הייתי בהלם. אני חושבת שאמרתי לה לחכות למשטרה ולענות על השאלות של השוטרים". היא אישרה כי נמצוב הוא זה ששילם על ההפלה שעברה בתה. אחרי הרצח נחקרה דוריצקיה על ידי משטרת רוסיה, ועוכבה במשך כמה שעות. היא שוחררה רק בחמש בבוקר שעון מוסקבה.

 

קרוביה של הצעירה האוקראינית חוששים שהרשויות ברוסיה מנסות להשפיע עליה, משום שהיא הייתה כנראה העדה היחידה לרצח, שלפי רוב ההערכות היה רצח פוליטי.

בת זוגו של מנצוב, אנה דוריצקיה, שהייתה עמו ברגע הרצח ()
בת זוגו של מנצוב, אנה דוריצקיה, שהייתה עמו ברגע הרצח

מוקדם יותר היום צעדו יותר מ-70 אלף בני אדם במוסקבה לזכר נמצוב. רבבות המשתתפים בצעדה לזכר נמצוב עברו דרך גשר מוסקבורצקי שבו נמצאה גופתו של נמצוב שהיה בן 55 במותו. רבים מהמשתתפים בצעדה נשאו את דגלי רוסיה וזרי פרחים כדי להניחם בזירת הרצח שכבר הפכה לאתר הנצחה לא רשמי, וכמה אף הניפו את דגלי אוקראינה במחאה על התערבות רוסיה במלחמה במזרח אוקראינה לטובת הבדלנים הפרו-רוסים. "הוא מת למען העתיד של רוסיה" ו"הם פחדו ממך, בוריס", נכתב על חלק מהשלטים שנשאו הצועדים.

 

בסנט פטרבורג, העיר השנייה בגודלה ברוסיה, צעדו קרוב ל-6,500 אנשים לזכר נמצוב, וגם שם הניפו כמה מהם את דגלי אוקראינה. "אני נושא את דגל אוקראינה משום שנמצוב נלחם לשים סוף למלחמה באוקראינה. והם רצחו אותו בגלל זה", אמר וסוולוד נראלייב.

פרחים בזירת הרצח (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פרחים בזירת הרצח(צילום: רויטרס)

"הם פחדו ממך, בוריס", קראו המפגינים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"הם פחדו ממך, בוריס", קראו המפגינים(צילום: רויטרס)
 

נמצוב, רוסי ממוצא יהודי, כיהן כסגן ראש הממשלה בתקופת שלטונו של הנשיא בוריס ילצין בסוף שנות ה-90 ונחשב לאחד המועמדים לרשת אותו. עם עלייתו של פוטין לשלטון בשנת 2000 הפך לאחד ממתנגדיו החריפים ביותר. הוא נהג לתקוף את חוסר היעילות של הממשלה, את השחיתות השלטונית ולאחרונה גם את

מדיניות הקרמלין בנושא אוקראינה.

 

ממש היום אמור היה נמצוב להשתתף בהפגנה הגדולה ביותר של האופוזיציה בחודשים האחרונים במוסקבה, ורק שעות לפני מותו קרא לתושבי העיר להגיע להפגנה כדי למחות על המלחמה במזרח אוקראינה. לאחרונה גם שקד על כתיבת דו"ח שמציג עדויות שלטענתו מצביעות על מעורבות ישירה של רוסיה בהתקוממות הבדלנית שפרצה בשנה שעברה באוקראינה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רגע הרצח, כפי שתועד במצלמות האבטחה
מומלצים