שתף קטע נבחר

סערת הנשק הצ'כי של נתניהו: היה או לא היה?

ראש הממשלה הודה בנאומו באיפא"ק לנשיא הצ'כי ואמר לו שעם גיוסו קיבל רובה צ'כי, "אחד הרובים שהעם שלך נתן לנו בשעת הצורך, ב-1948". מאז הרשת סוערת בטענה שבאותן שנים לא היה נשק צ'כי בצה"ל. חברו לגיוס אוגוסט 1967, מיכאל קובנר: "זה לא נכון, קיבלנו בכלל רובה בלגי"

דברי ראש הממשלה לא תואמים את העובדות? חברו לנשק בעבר טוען כי דבריו של בנימין נתניהו בנאומו בוועידת איפא"ק, לפיהם קיבל לידיו עם גיוסו נשק צ'כי, אינם נכונים. לטענת מיכאל קובנר, הרובה שניתן להם היה מתוצרת בלגיה, ולא מתוצרת צ'כיה.

 

בנאומו בפני השדולה היהודית אתמול (יום ב') הודה ראש הממשלה נתניהו לנשיא צ'כיה מילוש זימן, שנכח באולם. נתניהו פנה אליו וסיפר שב-1967, כאשר התגייס לשירות חובה בצה"ל, קיבל נשק שיוצר בארצו. "קיבלתי רובה צ'כי, אחד הרובים שהעם שלך נתן לנו בשעת הצורך שלנו, ב-1948", אמר ראש הממשלה. מאז הרשת סוערת בטענה כי באותן שנים לא חולק נשק מסוג זה.

 

חברו למחזור גיוס אוגוסט 1967, הצייר מיכאל קובנר ששירת עם נתניהו בטירונות צנחנים ובסיירת מטכ"ל, מעיד אחרת. "מעולם לא היו לנו רובים צ'כיים", סיפר קובנר. "אנחנו קיבלנו רובה FN מתוצרת בלגיה, לכל החיילים הקרביים בצה"ל באותן שנים ניתנו אותם רובי FN".

 

קובנר אמר כי "יכול להיות שנתניהו היה באיזו שמירה וקיבל רובה ישן, אבל באופן כללי בתקופה הזאת נתנו לכל החיילים הקרביים רובי FN. הרובים הצ'כים אולי חולקו בהג"א". לדברי קובנר, כל חבריו לנשק נשבעו אמונים לצה"ל בהחזיקם ברובה הבלגי.

 

אין זו הפעם הראשונה שנתניהו מציין בנאומיו עובדות שלא בהכרח התקיימו. בשנת 2009 הוא העלה לבלוג הטלוויזיוני שלו קטע שבו הוא מספר כי בתקופת כהונתו כראש ממשלת ישראל היה זה הוא שדאג לכך שהמרגל האמריקני-היהודי ג'ונתן פולארד יקבל אזרחות ישראלית. אלא שמי שעשה זאת בפועל היה חיים רמון בזמן שהיה שר פנים ב-1996. בתגובה לכך הודו בלשכתו כי נפלה טעות והקטע הוסר. עוד קודם לכן סיפר בנימין נתניהו בראיון ל"ידיעות אחרונות" על ילדותו וצוטט כאומר שכילד ראה חיילים בריטים מתאמנים - אלא שנתניהו נולד לאחר שהבריטים עזבו את הארץ. 

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "במהלך שירותו הצבאי של ראש הממשלה בנימין נתניהו בסיירת מטכ"ל הוא התאמן במגוון כלי נשק, לרבות רובה צ'כי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים