שתף קטע נבחר

אבו מאזן לרשימה הערבית: "אלוהים איתכם"

הנשיא הפלסטיני בירך את איחוד הסיעות, האשים את ישראל בהקפאת המצב עקב הבחירות ואמר: "נהיה מוכנים לדבר עם כל מי שייבחר". בוועידת אש"ף ברמאללה הודיע אבו מאזן כי לא יוותר על פנייה להאג, אף שישראל הציעה לו לדבריו את כספי המסים בתמורה

מברך על האיחוד הערבי, לא מוותר על הפנייה להאג: במוקטעה ברמאללה התכנסה הבוקר (ד') ועידת המועצה המרכזית של אש"ף, תחת הכותרת "העמידה האיתנה וההתנגדות העממית", ובפתיחתה נאם הנשיא הפלסטיני אבו מאזן. הוועידה צפויה לדון היו ומחר בהצעות להמשך המדיניות הפלסטינית מול ישראל, כולל בקריאות להחרפת הצעדים מול ישראל. בין היתר ידונו ברמאללה בסוגיית התיאום הביטחוני ובהמשך הצעדים הדיפלומטיים הפלסטינים, בכלל זאת גם בבית הדין הבינלאומי בהאג. 

"יורה" לכל הכיוונים. אבו מאזן בוועידה, היום (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"יורה" לכל הכיוונים. אבו מאזן בוועידה, היום(צילום: רויטרס)

במועצה המרכזית חברים 124 איש מהגדה המערבית, רצועת עזה וחו"ל. בראש המועצה המרכזית עומד סלים זענון. בפתח הכינוס נשא הנשיא הפלסטיני אבו מאזן נאום מקיף, שבו סקר את ההתפתחויות האחרונות בסוגיה הפלסטינית. המועצה התכנסה, כשברקע אמירות על לחץ אמריקני כבד שהופעל בשבועות האחרונים על אבו מאזן, כדי שלא יתקבלו במהלכה החלטות שעלולות להשפיע על מערכת הבחירות בישראל. ואכן, במהלך נאומו אבו מאזן נמנע מלדבר על התיאום הביטחוני מול ישראל.

 

הנשיא הפלסטיני אמר כי הפלסטינים קיבלו הצעה ולפיה אם לא יפנו לבית הדין הבינלאומי בהאג ישראל תשיב להם את כספי המסים, אך הם סירבו לכך. "בית הדין הבינלאומי בהאג הוא המקום היחיד שבו אנו יכולים להעלות קובלנות על הכיבוש. אמרו לנו שאם לא נלך להאג ישיבו לנו את הכסף. אנחנו מתנגדים לסחר חליפין של אי פנייה להאג בתמורה להשבת כספי המסים". לדבריו, ישראל חייבת לפלסטינים עד כה 1.8 מיליארד שקל.

 

 

אבו מאזן ציין כי הפלסטינים מוכנים לשוב למשא ומתן מול ישראל אם תוקפא הבנייה בהתנחלויות ואם ישוחררו אסירים. לדבריו, ישראל לא כיבדה את ההסכמים עם הפלסטינים והפרה אותם. "עלינו לבחון כיצד נשמר את הרשות ואיך כל הצדדים יתחייבו לכיבוד הסכמים ולא רק צד אחד". הוא הדגיש כי הפלסטינים לא ייכנעו, אך גם לא ישתמשו באלימות: "ההתנגדות העממית בדרכי שלום היא דרכנו".

 

הוא התייחס גם למערכת הבחירות ואמר כי ישראל מקפיאה את המצב ולא מוכנה לפעול בגלל "התירוץ" שב-17 במרס יתקיימו בחירות. "אנחנו לא מתערבים בבחירות בישראל וכל אדם שהעם בישראל יבחר בו - נהיה מוכנים לשאת ולתת איתו. לא אכפת לנו מי ייבחר". למרות זאת הוא בירך את איחוד הסיעות הערביות לרשימה אחת, איחל להם בהצלחה ואמר: "אלוהים איתכם". במקביל הדגיש אבו מאזן כי הפלסטינים מחויבים למשא ומתן ומתנגדים בתוקף לטרור. "ההכרה של בתי הפרלמנט במדינות אירופה אין משמעותה שאנו לא רוצים לנהל משא ומתן או חומקים ממשא ומתן". הוא ביקש ממדינות העולם להמשיך ולהכיר במדינה הפלסטינית.

 

אבו מאזן התייחס בנאומו גם לארגון דאעש, גינה את מעשי הרצח של הארגון הג'יהאדיסטי, ובהם את שריפת הטייס הירדני ואת רציחתם של 21 המצרים שנתפסו על ידי אנשי דאעש בלוב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים