שתף קטע נבחר

הבחירות החלו: נציגי ישראל בחו"ל מצביעים מהלילה

6,250 בעלי זכות בחירה יוכלו לממש את זכותם הדמוקרטית ולשלשל פתק לקלפיות בנציגויות ישראל בחו"ל כבר מהלילה. המצביע הראשון: שגריר ישראל בניו-זילנד

ההצבעה לכנסת ה-20 מתחילה: אמנם אזרחי ישראל מוזמנים לקלפיות רק בעוד שבועיים, אך ב-98 נציגויות ישראליות בחו"ל מצביעים כבר הלילה (יום ה'). לראשונה יצביעו בנציגויות לא רק דיפלומטים ישראלים שיצאו בשליחות המדינה, אלא גם עובדי שגרירויות שאינם שליחים, ובסך הכול תימשך ההצבעה בנציגויות השונות 36 שעות. בדיוק ב-9:00 בבוקר שעון ניו זילנד (22:00 שעון ישראל) שילשל השגריר בוולינגטון יוסי ליבנה את המעטפה לקלפי, והיה לישראלי הראשון אשר מימש את זכותו הדמוקרטית. ברשימה אחריו תשעה נוספים: השליחים בשגרירות בניו זילנד, בני הזוג שלהם ושליחי הסוכנות.

 

 

ההצבעה בנציגויות בחו"ל תסתיים בחוף המערבי של ארה"ב, בלוס אנג'לס, ביום שישי הקרוב ב-6:00 בבוקר שעון ישראל. בסך הכול יצביעו 6,250 בעלי זכות בחירה. הקלפי הגדולה ביותר ממוקמת בקונסוליה הישראלית בניו יורק, והיא מייועדת לכ-600 בעלי זכות בחירה. הקלפי הראשונה שתחזור לישראל ביום חמישי תגיע משגרירות ישראל ברבת עמון בירדן.

 

אני ראשון: השגריר ליבנה בקלפי בניו זילנד ()
אני ראשון: השגריר ליבנה בקלפי בניו זילנד

"יש תחושה מיוחדת בכך שאני האזרח הישראלי הראשון שמצביע" ()
"יש תחושה מיוחדת בכך שאני האזרח הישראלי הראשון שמצביע"

 

השגריר ליבנה: "ניו זילנד היא המקום הראשון בעולם בהרבה דברים. ראש השנה מתחיל לפני כולם. ולהבדיל יום כיפור נגמר לפני הרבה מקומות. ללא ספק בחירות זה אירוע מיוחד ויש תחושה מיוחדת בכך שאני האזרח הישראלי הראשון שמצביע".

 

הבחירות בחו"ל שונות במקצת מהבחירות בארץ. תהליך הזיהוי של המצביעים דומה והם צריכים להציג דרכון, תעודת זהות או רשיון נהיגה בתוקף. הם נכנסים מאחורי הפרגוד שם תלויה כרזה עם רשימת כל המפלגות והאותיות שלהן. המצביע רושם על פתק את שם המפלגה שלו ומכניס אותו לשתי מעטפות.

כבר היום הקלפי החתומה תטוס בדואר הדיפלומטי את כל הדרך עד לוועדת הבחירות בכנסת שם תיכנס לכספי ותיספר רק ביום הבחירות הכלליות.

 

ההיקף הלוגיסטי הרחב של קיום הבחירות מתאפשר הודות לגיוס המערך הקונסולרי של משרד החוץ הנעזר בתוכנה ייעודית המופעלת לטובת ניהול הפרויקט. בכל נציגות ישנה ועדת בחירות מקומית בראשות הקונסול הישראלי.

 

אתגר נוסף הינו הובלה של כל חומר הבחירות באמצעות מחלקת הדואר הדיפלומטי של משרד החוץ. המשימה היא להוביל את הקלפיות מכל קצוות תבל ולרכזן בכספות הכנסת בתוך לא יותר מ-12 ימים. בבחירות האחרונות ב2013 הצביעו 87% מבעלי זכות הבחירה בחו"ל.


פורסם לראשונה 04/03/2015 22:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השגריר בניו זילנד מצביע ראשון
מומלצים