שתף קטע נבחר

סערה בעקבות מסמך הוויתורים של נתניהו. ליברמן: "חזרה על טעויות ההתנתקות"; בנט: "נשף המסכות הסתיים"

סערה בעקבות חשיפת "ידיעות אחרונות" את מסמך הוויתורים של נתניהו שכולל הסכמה לנסיגה לקווי 67'. ליברמן: "לו המסמך הזה היה מגיע לממשלה הייתי מתנגד לו". בנט: "ההתנתקות הבאה כבר כאן". איילת שקד: "נתניהו נשא ונתן על כל יהודה ושומרון". השר אורי אריאל: "הליכוד גירש יהודים מביתם בעבר"

סערה בעקבות חשיפת מסמך הוויתורים של נתניהו. יו"ר ישראל ביתנו שר החוץ אביגדור ליברמן הגיב הבוקר (יום ו') לחשיפה ב"ידיעות אחרונות" של מסמך הוויתורים של ראש הממשלה בנימין נתניהו. "לו המסמך הזה היה מגיע לממשלה ישראל ביתנו היתה מתנגדת לו באופן נחרץ", אמר ליברמן. "זו חזרה על השגיאות הקשות שנעשו בהתנתקות ללא שום הפקת לקחים וללא השגת שום יתרונות לישראל".

 

ליברמן הוסיף ואמר כי "המסמך הזה אינו פותר את הבעיות הקשות שאיתן מתמודדת ישראל: הצורך לסיים את שלטון הטרור של החמאס בעזה ואת סוגיית ערביי ישראל". לדבריו, "הסכם כזה שייחתם עם הפלסטינים בלבד נשען על הקנה הרצוץ של אבו מאזן, שכבר הוכח שאינו בר-שיח רציני".

 

נתניהו ואבן מאזן (צילום: GettyImages) (צילום: GettyImages)
נתניהו ואבן מאזן(צילום: GettyImages)

ההתנתקות. בימין מזכירים: הליכוד ביצע אותה (צילום: אביגיל עוזי) (צילום: אביגיל עוזי)
ההתנתקות. בימין מזכירים: הליכוד ביצע אותה(צילום: אביגיל עוזי)

 

שר החוץ הוסיף וסיכם: "רק הסכם אזורי כולל שיפתור את כל הסוגיות, לרבות נורמליזציה מלאה של יחסי ישראל עם מדינות ערב המתונות, הפלת שלטון חמאס וחילופי שטחים ואוכלוסיות של ערביי ישראל יכול להביא לישראל ביטחון ושקט".

 

גם יו"ר הבית היהודי שר הכלכלה נפתלי בנט התייחס לחשיפה. "נשף המסכות הסתיים", אמר בנט. "ההתנתקות הבאה כבר כאן, ושוב מובלת על ידי הליכוד ועל ידי ציפי לבני". לדבריו, "בחירות 2015 הפכו למשאל עם על הקמת פלסטין בגבולות 67', והבית היהודי היא הסכר האחרון למניעת הפיכת אריאל ועלי לעיי חורבות".

 

ח"כ איילת שקד הוסיפה כי "ראש הממשלה נשא ונתן על כל יהודה ושומרון. אני קוראת לתושבי אזור השרון, אם אתם לא רוצים להיקרא אזור עוטף יהודה ושומרון, חייבים בית יהודי גדול". 

 

השר אורי אריאל אמר: "עכשיו כבר ברור לכולם שרק הבית היהודי נאמנה באמת לארץ ישראל והיחידה שתמנע מהלכים מדיניים מסוכנים וחסרי אחריות. הליכוד גירש יהודים מביתם בעבר ובממשלת אחדות ביחד עם ציפי ובוז׳י הוא יכול לעשות זאת שוב. הגיע הזמן להפסיק להמר על בטחון אזרחי ישראל עם תוכניות נסיגה וויתורים מבית היוצר של השמאל, ולשמור על בטחון אזרחי ישראל. אשליות השלום של השמאל רק מרחיקות את הסיכוי להגיע לשלום ומולידות עוד ועוד טרור ערבי רצחני".

 

ח"כ יוני שטבון אמר: "יחד לא תיתן ידה בשום דרך לפגיעה בארץ ישראל ושלמותה. גדולה של יחד וחוסנו של גוש הימין הוא שיקבע את גורל הארץ. ככל שנהיה גדולים יותר, כך נבטיח הישארותם של גורמים לא טבעיים למחנה הלאומי".

ראש הממשלה נתניהו ושר החוץ ליברמן, ארכיון (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ראש הממשלה נתניהו ושר החוץ ליברמן, ארכיון(צילום: גיל יוחנן)
 

העיתונאי נחום ברנע חשף היום ב"ידיעות אחרונות" כי ראש הממשלה, שמזהיר היום מוויתורים של השמאל, שלח בקדנציה הקודמת שלו את איש סודו, עו"ד יצחק מולכו, לשיחות חשאיות עם מקורבו של אבו־מאזן, חוסיין אגהא.

 

המסמך, הנחשף היום ב"מוסף לשבת", מוגדר: "הצעה למסמך עקרונות לגבי מצב הקבע". הוא נכתב אומנם באוגוסט 2013, אולם מתבסס על השיחות שהתקיימו בזמן ממשלת נתניהו הקודמת. המסמך חושף שורה של ויתורים מפתיעים, שנתניהו היה מוכן לעשות לפלסטינים.

 

נתניהו פותח למעשה במסמך הזה את הדלת לחזרה של ישראל לקווי 67', עם חילופי שטחים על בסיס של מטר תמורת מטר. סוגיית ירושלים מנוסחת בזהירות רבה אך משמעותה: הכרה מסוימת בשאיפות הלגיטימיות של הפלסטינים במזרח ירושלים. כמו כן, לפי המסמך יהיה לפלסטינים מאחז בבקעת הירדן. המסמך גם פותח אפשרות לחזרה של פליטים לישראל על בסיס אינדיבידואלי, לפינוי מתנחלים מהגדה ולהישארות של חלק מההתנחלויות ותושביהן תחת שלטון פלסטין.

 

בנט: "נשף המסכות הסתיים" (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
בנט: "נשף המסכות הסתיים"(צילום: ירון ברנר)
 

 

בין השאר נכתב בו: "הצדדים מסכימים שפלסטין תהיה מדינה עצמאית וריבונית בשטח בר קיימא שיתייחס בגודלו לשטח שהיה בשליטת מצרים וירדן לפני 4 ביוני 1967... ההסכם להקמת פלסטין יפתור את כל הבעיות של מצב הקבע, כולל סוגיית ההתנחלויות. הישראלים שיבחרו להישאר במקומותיהם במדינת פלסטין יחיו תחת המשפט הפלסטיני... תהיה נסיגה מלאה בשלבים של כוחות ישראל משטח פלסטין. הכוחות הישראליים האחרונים יתפנו כאשר יתבצע השלב הסופי של ההסכם".

 

ההתייחסות לסוגיית ירושלים בהסכם כללית וזהירה: "כל פתרון חייב להתייחס לקשרים ההיסטוריים, החברתיים, התרבותיים והרגשיים של שני העמים לעיר ולהגן על המקומות הקדושים".

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "בשום שלב ראש הממשלה בנימין נתניהו לא הסכים לנסיגה לקווי 67', לחלוקת ירושלים ולהכרה בזכות השיבה. זאת הייתה ונשארה עמדתו. שיחותיו של עו"ד יצחק מולכו התנהלו במעורבות אמריקאית ולא הולידו סיכומים כלשהם. הן עסקו בניסיון לייצר הצעה אמריקאית להתניע את המשא ומתן כשכל צד יכול להסתייג מהסעיפים שאינם מקובלים עליו. לאורך השנים הונחו מספר רב של טיוטות שלא הושגה הסכמה על אף אחת מהן, וגם אם הייתה מונחת טיוטה אמריקאית כלשהי, ראש הממשלה הבהיר מראש כי יביע את התנגדותו לסעיפים הנוגדים את עמדותיו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
שר החוץ אביגדור ליברמן
צילום: עידו ארז
מומלצים