שתף קטע נבחר

בנט מאשר: "המסמך אמיתי. תתעוררו, האסון מתקרב"

יו"ר הבית היהודי מאשר את אמיתות המסמך שנחשף ב"ידיעות אחרונות", ושמעיד כי נתניהו היה מוכן בקדנציה הקודמת לוויתורים מרחיקי לכת לפלסטינים. "בקרוב יופעלו על ישראל לחצים חסרי תקדים למסור את יו"ש לערבים, בלי בית יהודי גדול לא נוכל לעצור את זה"

יושב ראש הבית היהודי, נפתלי בנט, אישר אחר הצהריים (יום ו') בפומבי בעמוד הפייסבוק שלו כי המסמך שנחשף היום ב"ידיעות אחרונות" על הוויתורים שמוכן היה ראש הממשלה בנימין נתניהו לעשות לפלסטינים הוא אמיתי. "אני כותב כרגע מתוך תחושת דחיפות", כתב בנט, "אנו חייבים לעורר את הציבור כדי למנוע אסון לישראל".

 

בפוסט ארוך פירט בנט: "אהיה הכי ברור בעולם: בשנתיים הקרובות יופעלו על ישראל לחצים חסרי תקדים למסור את יהודה ושומרון לערבים ולהקים בהם מדינה פלסטינית. בלי בית יהודי גדול, האסון הזה יקרה. לא יהיה מי שיעצור זאת. האירופים ממתינים ומתכוננים. כך גם ארצות הברית. המסמך שפורסם הבוקר הוא אמיתי. העובדות נכונות. ראש הממשלה, תחת לחץ כבד של הממשל, הגיש הצעה לאבו מאזן שעיקריה: חזרה לקווי 67' עם חילופי שטחים, דחיית נושא ירושלים והפליטים להמשך, יישובים יהודים לא ייהרסו אלא יועברו לריבונות פלסטינית, או יתפנו בהסכמה עם פיצויים. כן. אלו העובדות".

נפתלי בנט. "כל המפלגות נשברו והסכימו למדינה פלסטינית חוץ מאתנו" (צילום: עמית שאבי, "ידיעות אחרונות) (צילום: עמית שאבי,
נפתלי בנט. "כל המפלגות נשברו והסכימו למדינה פלסטינית חוץ מאתנו"(צילום: עמית שאבי, "ידיעות אחרונות)

בנט הוסיף: "הנשיא אובמה פגש את אבו מאזן בבית הלבן, ודרש ממנו תשובה. אבו מאזן לא נתן תשובה. תבינו, כולם, כל המפלגות נשברו ותומכות בהקמת מדינה פלסטינית. לא תמיד מרצון או אהבה, אלא תחת לחץ כבד של השמאל ושל העולם".

 

העיתונאי נחום ברנע חשף היום ב"ידיעות אחרונות" כי ראש הממשלה, שמזהיר היום מוויתורים של השמאל, שלח בקדנציה הקודמת שלו את איש סודו, עו"ד יצחק מולכו, לשיחות חשאיות עם מקורבו של אבו־מאזן, חוסיין אגהא. המסמך, שנחשף היום ב"מוסף לשבת", מוגדר "הצעה למסמך עקרונות לגבי מצב הקבע". הוא נכתב אומנם באוגוסט 2013, אולם מתבסס על השיחות שהתקיימו בזמן ממשלת נתניהו הקודמת. המסמך חושף שורה של ויתורים מפתיעים שנתניהו היה מוכן לעשות לפלסטינים.

ראש הממשלה נתניהו ונשיא הרשות אבו מאזן (צילום: GettyImages) (צילום: GettyImages)
ראש הממשלה נתניהו ונשיא הרשות אבו מאזן(צילום: GettyImages)

נתניהו פותח למעשה במסמך הזה את הדלת לחזרה של ישראל לקווי 67', עם חילופי שטחים על בסיס של מטר תמורת מטר. סוגיית ירושלים מנוסחת בזהירות רבה אך משמעותה: הכרה מסוימת בשאיפות הלגיטימיות של הפלסטינים במזרח ירושלים. כמו כן, לפי המסמך יהיה לפלסטינים מאחז בבקעת הירדן. המסמך

גם פותח אפשרות לחזרה של פליטים לישראל על בסיס אינדיבידואלי, לפינוי מתנחלים מהגדה ולהישארות של חלק מההתנחלויות ותושביהן תחת שלטון פלסטין.

 

בין השאר נכתב בו: "הצדדים מסכימים שפלסטין תהיה מדינה עצמאית וריבונית בשטח בר קיימא שיתייחס בגודלו לשטח שהיה בשליטת מצרים וירדן לפני 4 ביוני 1967... ההסכם להקמת פלסטין יפתור את כל הבעיות של מצב הקבע, כולל סוגיית ההתנחלויות. הישראלים שיבחרו להישאר במקומותיהם במדינת פלסטין יחיו תחת המשפט הפלסטיני... תהיה נסיגה מלאה בשלבים של כוחות ישראל משטח פלסטין. הכוחות הישראליים האחרונים יתפנו כאשר יתבצע השלב הסופי של ההסכם".

 

ההתייחסות לסוגיית ירושלים בהסכם כללית וזהירה: "כל פתרון חייב להתייחס לקשרים ההיסטוריים, החברתיים, התרבותיים והרגשיים של שני העמים לעיר ולהגן

על המקומות הקדושים".

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "בשום שלב ראש הממשלה בנימין נתניהו לא הסכים לנסיגה לקווי 67', לחלוקת ירושלים ולהכרה בזכות השיבה. זאת הייתה ונשארה עמדתו. שיחותיו של עו"ד יצחק מולכו התנהלו במעורבות אמריקאית ולא הולידו סיכומים כלשהם. הן עסקו בניסיון לייצר הצעה אמריקאית להתניע את המשא ומתן כשכל צד יכול להסתייג מהסעיפים שאינם מקובלים עליו. לאורך השנים הונחו מספר רב של טיוטות שלא הושגה הסכמה על אף אחת מהן, וגם אם הייתה מונחת טיוטה אמריקאית כלשהי, ראש הממשלה הבהיר מראש כי יביע את התנגדותו לסעיפים הנוגדים את עמדותיו".

שר החוץ ליברמן. "לא הייתי מאפשר לזה לקרות" (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
שר החוץ ליברמן. "לא הייתי מאפשר לזה לקרות"(צילום: עידו ארז)

מוקדם יותר היום הגיב גם יו"ר ישראל ביתנו שר החוץ אביגדור ליברמן למסמך. "לו המסמך הזה היה מגיע לממשלה ישראל ביתנו היתה מתנגדת לו באופן

נחרץ", אמר ליברמן. "זו חזרה על השגיאות הקשות שנעשו בהתנתקות ללא שום הפקת לקחים וללא השגת שום יתרונות לישראל". ליברמן הוסיף ואמר כי "המסמך הזה אינו פותר את הבעיות הקשות שאיתן מתמודדת ישראל: הצורך לסיים את שלטון הטרור של החמאס בעזה ואת סוגיית ערביי ישראל". לדבריו, "הסכם כזה שייחתם עם הפלסטינים בלבד נשען על הקנה הרצוץ של אבו מאזן, שכבר הוכח שאינו בר-שיח רציני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
יו"ר הבית היהודי בנט. "אמנע את מנהרות הטרור הבאות"
צילום: ירון ברנר
מומלצים