שתף קטע נבחר

גורם אמריקני: הסכם עם איראן ליותר מעשור

גורם אמריקני בכיר אמר בתדרוך לכתבים ישראלים כי ההסכם שמתגבש עם איראן יבטיח שתוכנית הגרעין האיראנית תהיה למטרות שלום בלבד. "הנשיא ברק אובמה נקט בכל הצעדים האפשריים כדי להבטיח את ביטחון ישראל"

גורם אמריקני בכיר אומר היום (א') כי ההסכם שיושג עם איראן לא יוגבל לעשר שנים. "אנו מדברים על כמה שלבים בהסכם שיימשכו מעבר לעשור ויכללו שקיפות, מנגנון פיקוח וניטור ובקרה – שיבטיחו שתוכנית הגרעין של איראן היא למטרות שלום ושלא תגיע לנשק גרעיני". כמה ימים אחרי נאומו בקונגרס של ראש הממשלה בנימין נתניהו, נראה כי האמריקנים מנסים להפחית את החששות ולהוכיח שההסכם המתגבש עם איראן עדיף על כל אפשרות אחרת.

 

מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, מגיע לז'נבה לסבב נוסף בשיחות (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, מגיע לז'נבה לסבב נוסף בשיחות(צילום: EPA)
 

בתדרוך לכתבים ישראלים אמר הגורם הבכיר כי ארצות הברית והמעצמות לא ממהרות להגיע להסכם עם איראן וכי ב-21 במארס ייעשה מאמץ להגיע להבנות פוליטיות, שיאפשרו את המשך המשא ומתן להשלמת כל הפרטים הטכניים, שהם מורכבים ומסובכים מאוד. "הדאגה שלנו היא ממה שאיראן תעשה בחשאי. אנו רוצים להבטיח ש'יהיו לנו עיניים' לגבי מה שקורה באיראן במשך כל התהליך. הבעיה מורכבת כי אי אפשר להגביל את הידע של איראן בתוכנית הגרעין, ולכן אנו שמים מגבלות לתקופה ארוכה מאוד שיבטיחו שהתוכנית שלהם תואט. ההבנות מתמקדות בכך שאיראן לא תגיע לנשק גרעיני".

 

עוד אמר הבכיר האמריקני כי הדרך למנוע מאיראן לרכוש נשק גרעיני היא להרחיב את זמן הפריצה שלה מחודשיים-שלושה, לפחות לשנה אחת. "הסיבה לכך היא שיהיה לנו זמן להגיב אם נגלה שאיראן הפרה את ההבנות ומנהלת ערוץ נסתר לנשק גרעיני, כך שיהיה לקהילה הבינלאומית מספיק זמן לפעול. תוכנית העבודה המשותפת הייתה מאמץ לעצור את ההתקדמות של תוכנית הגרעין האיראנית, להסיג אותה לאחור וליצור זמן לנהל משא ומתן כדי שאיראן לא תוכל להגיע לנשק גרעיני".

 

מתקן להעשרת אורניום באיראן. השיחות יימשכו ב-15 במארס (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מתקן להעשרת אורניום באיראן. השיחות יימשכו ב-15 במארס(צילום: AFP)
 

הבכיר ציין כי האמריקנים הכניסו למשא ומתן מומחים חיצוניים לגרעין עם סיווג גבוה, כדי שיעזרו בחישובים ויבטיחו שיעדי המשא ומתן יושגו. "יש לנו סיכוי להגיע לפתרון שלום ארוך טווח אם נגיע לעסקה שבה איראן תורחק מנשק גרעיני. הסכם שיורחב הרבה יותר מעשור – יגשים את היעדים שהצבנו הרבה יותר מאשר תקיפה צבאית שתסיג את תוכנית הגרעין לפרק זמן קצר ממה שנשיג בהסכם. אנו חושבים שסנקציות נוספות או תקיפה צבאית יגרמו לאיראן לסלק את פקחי סבא"א ולהעביר את התוכנית אל מתחת לפני הקרקע. אם אחרי סיכום העסקה איראן תנסה לפרוץ ולהגיע לנשק גרעיני, לנו ולקהילה הבינלאומית כולה תהיה יכולת להשתמש באמצעים אחרים להבטיח את ביטחון העולם. כל האופציות שלנו נותרו אבל עסקה נכונה שמבטיחה פתרון של שלום ארוך טווח, שמבטיח שאיראן לא תוכל לפתח נשק גרעיני – יהיה הפתרון הטוב ביותר".

אובמה ונתניהו. "אין ברית חזקה יותר בעולם" (צילום: רויטרס, AFP) (צילום: רויטרס, AFP)
אובמה ונתניהו. "אין ברית חזקה יותר בעולם"(צילום: רויטרס, AFP)
 

הבכיר הוסיף: "אנו מבינים את דאגת העולם – שרוצה שקיפות ופיקוח שיאפשרו לנו לדעת שאיראן לא תוכל להגיע לנשק גרעיני. בהקשר הזה אנו מצפים שיהיו כמה שלבים להבנות, כולל תקופה ארוכה מאוד שבה תהיה הסרה הדרגתית של הסנקציות שתשולב עם פיקוח. אנו מדברים כאן על הבנות שמבטיחות שלאיראן יש תוכנית גרעין אזרחית. אנו מחויבים לא רק למנוע מאיראן להגיע לנשק גרעיני, אלא להבטיח שנמשיך את ביטחון ושלום בני הברית שלנו באזור ובעולם. אין ברית חזקה יותר בעולם מאשר בין ארצות הברית לבין ישראל. הנשיא אובמה נקט בכל הצעדים האפשריים כדי להבטיח את ביטחון ישראל וכדי שכל ההבנות שאליהן נגיע יבטיחו ביטחון גדול יותר לישראל, לארצות הברית ולעולם".

 

הבכיר האמריקני גילה כי לאחר סבב השיחות בין המעצמות לאיראן, עדכנה וונדי שרמן, תת מזכיר המדינה והאחראית על המשא ומתן, את היועץ לביטחון לאומי יוסי כהן ואת השר לענייני מודיעין יובל שטייניץ, בהתקדמות שהושגה בסבב האחרון. הבכיר גילה כי השיחות אמורות להימשך מחוץ לג'נבה ב-15 במרס.

 

 

עוד אמר הבכיר האמריקני כי "לאף אחד אין אינטרס שיהיו הצהרות גדולות בסוף מארס שהושג הסכם. אנו צריכים להבין שגם אם נגיע להבנות פוליטיות, ייקח עוד זמן רב עד שהפרטים הטכניים יסוכמו. הנשיא אובמה הנחה להגיע עד סוף מארס להבנות פוליטיות שימנעו מאיראן להגיע לנשק גרעיני. הנשיא לא רוצה שנשב ונדבר במשך חודשים רק לשם דיבור,

נלך סחור סחור ונגיע לשום מקום. אובמה רוצה שנוודא שיש מספיק הבנות פוליטיות שעל בסיסן נוכל לפרט את הפרטים הטכניים. ההבנה של כולם היא שעד שהכול לא הושלם - שום דבר לא הושלם. אם נגיע להבנות הפוליטיות עד סוף מארס, נדווח לקונגרס איפה אנו עומדים בהבנות אבל תישאר עבודה משמעותית שאנו מנסים לעשות במקביל".

 

הבכיר גילה כי השבוע אמור להגיע לוושינגטון ראש אמ"ן בצה"ל, האלוף הרצי הלוי, לשיחות מודיעיניות שגרתיות, בעקבות הפרסומים על כך שארצות הברית ממדרת את ישראל אמר: "המתכונת של התדרוכים שאנו עושים עם ישראל יימשכו ולא ייפסקו. זה מאוד חשוב שנשמע את הקולות והרעיונות של כולם, שנשמע את ההערכה הטכנית של כולם. לפעמים אנו מסכימים ולפעמים לא, אבל הכי חשוב שנגיע להסכם הטוב ביותר שנוכל".

 

הגורם האמריקני הבכיר אמר כי יש הרבה יותר הסכמות מאשר חילוקי דעות בין ארצות הברית לבין השותפות האירופאיות. זאת, בהתייחס לפרסומים על חילוקי דעות עם צרפת. "זה משא ומתן קשוח, מסובך בצורה בלתי רגילה והוא בינלאומי. ההסכמות בינינו הרבה יותר גדולות מהמחלוקות הטכניות שיש בינינו. אין לי ספק שאם נשיג הסכם זה יהיה בתמיכה מלאה של כל המעצמות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הכור האיראני בבושהר
צילום: רויטרס
מומלצים