שתף קטע נבחר

שבוע לבחירות: מהפך או קדנציה רביעית לנתניהו?

במחנה הציוני יבהירו שרק הצבעה להם תאפשר להחליף את נתניהו, בליכוד ינסו לשבור ימינה, ביש עתיד יתמקדו בהישגים וכחלון יפנה ל"ליכודניקים" שמתגעגעים למפלגה החברתית. ליברמן ימשיך במסר עונש מוות למחבלים וברשימה הערבית רוצים להגיע ל-15 מנדטים. המהלכים האחרונים – שבוע להצבעה בקלפי

שבוע לבחירות והמתח באוויר: מערכת הבחירות לכנסת ה-20 נכנסת לישורת האחרונה ובמטות המועמדים עוברים להילוך גבוה. ביום שלישי הבא תגיע לסיומה מערכת הבחירות שסיפקה לא מעט צבע ואזרחי ישראל יילכו אל הקלפיות. הרצוג או נתניהו? מהפך או קדנציה רביעית של נתניהו?

הרצוג מול נתניהו. ראש בראש (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הרצוג מול נתניהו. ראש בראש(צילום: רויטרס)

לקראת השבוע הדרמטי ביותר, עושים הסוקרים הפנימיים של המפלגות מאמץ אחרון לזהות עוד קהלים, האסטרטגים מלטשים את המסרים ומאות הפעילים מכינים את הקרקע ליום המכריע. המטרה: להשיג עוד מנדטים של הרגע האחרון, לפגוע בפוטנציאל של היריבים הפוליטיים וקרב על כל מתלבט. אלו התוכניות של המפלגות לשבוע האחרון לפני שהאזרחים יילכו לקלפי.

 

המחנה הציוני: אחדות העם ואכזבה משלטון נתניהו

במחנה הציוני בראשות המועמד לראשות הממשלה יצחק הרצוג ימשיכו באותה אסטרטגיה של השבועות האחרונים בדגש רב על פעילות השטח. האסטרטגיה במטה הבחירות ברורה והמסר המרכזי יובהר שוב ושוב: "כל קול שלא הולך למחנה הציוני מנציח את שלטון נתניהו". במחנה הציוני מתכוונים לחדד ולהבהיר כי רק הצבעה לפתק "אמת" של הרשימה יכול להביא לחילופי שלטון בישראל.

 

בעניין הטקטיקה, ימקדו במחנה הציוני את הכוח בפעילות בערים הגדולות ובערי הפריפריה. הנוסחה: ניראות, ניראות, ניראות. כל חברי הכנסת גויסו למשימות השכנוע של הרגע האחרון ויבהירו למתלבטים ולמאוכזבי הליכוד: רק מחנה ציוני גדול הוא תשובה לתקווה גדולה. עוד תודגש האכזבה משלטון נתניהו והפילוג שגרם, לטענת המחנה הציוני, בעם. 

 

הלו"ז של ראשי המפלגה יצחק הרצוג וציפי לבני נבנה ביחד ולחוד. לחלק מהערים ייסעו יחד ובחלק מהזמן יופיעו מול קהלים גדולים בנפרד כדי להגיע לכמה שיותר אנשים ברגע האחרון. "אנחנו נחזיר את התקווה שאבדה", יאמרו הרצוג ולבני לציבור וידגישו: "המחנה הציוני – מנהיגות שקולה ואחראית".

 

הליכוד: להחזיר את המצביעים מהבית היהודי

בליכוד ימשיכו למתג את הקמפיין ולהתמקד בבנימין נתניהו כמי שיכול לתת תשובה לנושאים המדיניים והביטחוניים. דפי המסרים של הליכוד כוללים גם אמירות נגד ממשלת אחדות עם המחנה הציוני, דגשים לירושלים המאוחדת וניסיון מדיני ופוליטי המייחד את הליכוד ובזכותו ניתן יהיה להתמודד עם האיומים מבחוץ ובראשם האיום האיראני.

 

בניגוד למערכות בחירות קודמות, בליכוד נותנים הפעם דגש גם לציבור המתיישבים. במסגרת הקמפיין יצאה ח"כ ציפי חוטובלי לסיור בכמה התנחלויות כדי להחזיר את המצביעים מהבית היהודי לליכוד. באותו זמן, מירי רגב מרכזת את המאמצים בצד הכלכלי חברתי.

 

הקרוואן שהעמיד הליכוד לרגב ימשיך להסתובב בשווקים ובערי הפריפריה כדי להדגיש את הישגי הליכוד גם בתחומים החברתיים. הפעם, אומרים גורמים בליכוד, לא יפקירו במפלגה את התחום החברתי כלכלי.

 

יש עתיד: מנדטים מהציונות הדתית, הקול הרוסי והמתלבטים

ביש עתיד בראשות יאיר לפיד רואים מגמות מעודדות בסקרים הפנימיים ומזהים קהלים חדשים לפנות אליהם ובשל כך הוחלט לא לנקוט אסטרטגיה חדשה לשבוע האחרון. הקו שאפיין את השבועות האחרונים יימשך עד יום הבחירות והוא: "עשייה, עשייה, עשייה".

 

במפלגה ידגישו את הישגי המפלגה מהקדנציה הקצרה ואת המטרות שעוד בכוונתה להשיג. מלבד לפיד והופעות של חברי הכנסת בחוגי בית ופאנלים פוליטיים בכל הארץ, יתמקד הקמפיין האחרון בפרסום עדויות של אזרחים מכל שכבות האוכלוסייה, שהישגי יש עתיד שיפרו את חייהם בתחומים שונים.

ימשיכו בהישגים ויימנעו מהתקפות. יש עתיד ()
ימשיכו בהישגים ויימנעו מהתקפות. יש עתיד

בנוסף, התקבלה החלטה אסטרטגית להתבטא באופן חיובי בלבד ולא להגיב כלל למתקפות הצפויות השבוע. ביש עתיד מבינים כי השבוע האחרון ישמש חלק מהמפלגות לניגוח אישי של לפיד על כהונתו כשר אוצר ולמרות זאת הוא לא יגיב לכך.

 

במקביל, תתמקד המפלגה בקהלים, שעל פי הסקרים האחרונים עוד ניתן לגייס ברגע האחרון. מאמצים גדולים יושקעו בשלושה ערוצים נוספים: הציונות הדתית, שם על פי נתוני המפלגה ניתן לגייס יותר ממנדט, הקול הרוסי כמנדט והמתלבטים, שעל פי נתוני המפלגה, נמדדים בין 3 ל-4 מנדטים פוטנציאליים.

 

את מטה הציונות הדתית מרכזים שר החינוך לשעבר שי פירון והמצטרף החדש למפלגה, ח"כ אלעזר שטרן. את הפנייה לקהל הרוסי ירכז ח"כ יואל רזבוזוב ועל מאגר המתלבטים ימשיכו לעבוד עשרות טלפנים של המפלגה שתפקידם לגרום למתלבטים להפוך לתומכים.

 

 

ביום חמישי יערוך לפיד את הכנס הגדול ביותר של מערכת הבחירות שלו תחת השם "כנס המומנטום" באולם שמכיל יותר מ-1,000 צופים. המסרים של לפיד לכנס יעסקו בעיקר בתמרוץ הפעילים על מנת שיביאו כמה שיותר תומכים לקלפיות.

 

כולנו: מנסים לגייס את הקהל הליכודניקי

במפלגת כולנו של משה כחלון ימקדו את הקמפיין בקהל הליכודי שמזדהה עם יו"ר המפלגה, יוצא הליכוד בעצמו. שלטי חוצות שיעלו החל ממחר בבוקר ועד יום הבחירות יישאו את הכותרת: "ליכודניק אמיתי מצביע כחלון". בכולנו מבקשים להדגיש שהליכוד החברתי זה כחלון, שהקים מפלגה חברתית כדי להמשיך את מורשת בגין.

המודעה של כחלון שבוע לפני הבחירות ()
המודעה של כחלון שבוע לפני הבחירות

כחלון עצמו ימשיך להעביר מסרים על הליכוד של בגין, אובדן הדרך והתעלמות הליכוד מהבעיות הכלכליות חברתיות. מטרת הקמפיין לפנות לימין החברתי, למאוכזבי הליכוד ולמתלבטים ולהעבירם לתמוך ב"כולנו".

 

בדיקות שונות שערכו במטה המפלגה העלו כי קיים סחף מסוים של אנשי ליכוד לכיוון כחלון והחליטו לנצל את המומנטום. כחלון עצמו יקדיש את הימים האחרונים למפגשי פעילים, ראיונות בתקשורת וכנסים פוליטיים. מול הפעילים והמתנדבים יבקש כחלון להבהיר: "בלי מנדטים, לא נוכל לקבל את תיק האוצר. כולנו היא המפלגה היחידה שתדאג לנושאים החברתיים".

 

ישראל ביתנו: ליברמן בשטח, אורלי לוי אבקסיס בסרטונים

בישראל ביתנו ימשיכו במסר המרכזי ולפיו בקדנציה הבאה תקדם המפלגה חוק להטלת עונש מוות על מחבלים. הקמפיין שעלה בינתיים בשלטי חוצות יתרחב גם לאוטובוסים בצפון הארץ ובדרומה. 70 סניפי המפלגה הפרוסים בכל רחבי הארץ יחלו בהחתמת עצומה לטובת היוזמה והיו"ר אביגדור ליברמן יגיע בעצמו לריכוזי אוכלוסייה במעמד ההחתמה.

 

תופיע על המסך בשבוע האחרון. ח"כ אורלי לוי אבקסיס  (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
תופיע על המסך בשבוע האחרון. ח"כ אורלי לוי אבקסיס (צילום: עידו ארז)

בישראל ביתנו ימשיכו את הקמפיין בשני המישורים: לקהל הרוסי ולישראלים הוותיקים שכבר הצביעו למפלגה בעבר ומכירים את פעילותה. בימים הקרובים יחשפו את מספר 2 ברשימה, ח"כ אורלי לוי אבקסיס, שתככב בסרטונים חברתיים ובהם יוזמות שקידמה כמו 90 אחוז מימון במשכנתה, 0 אחוז מע"מ על מוצרי יסוד ועוד.

 

הבית היהודי: קמפיין נגד לפיד

בבית היהודי יתרכזו בשבוע האחרון לפני ההצבעה בקלפי בשלושה נושאים עיקריים: הצגת כישלונותיו של לפיד, הצגת ההישגים של יו"ר המפלגה נפתלי בנט ומתן דגש לעובדה שהבית היהודי היא הימין האמיתי.

בבית היהודי יתמקדו בשבוע האחרון בקמפיין נגד לפיד ()
בבית היהודי יתמקדו בשבוע האחרון בקמפיין נגד לפיד

קמפיין שיושק כבר במהלך היום יוקדש ליוזמות של בנט, שטורפדו לדבריו על-ידי לפיד כשזה שימש שר אוצר. הסיבה: כמו אצל לפיד, גם אצל בנט מזהים שני מנדטים חופפים של מצביעים צעירים, חיילים ואחרים שרואים בבנט ובלפיד כמי שמייצגים פוליטיקה עדכנית וצעירה ומוצאים אצלם כתובת לטיפול בנושאים כלכליים חברתיים.

 

בנוסף, יושקעו מאמצים בבעלי העסקים הקטנים, מעמד ביניים וצעירים שמחפשים מפלט מהמפלגות הגדולות. המסר האחרון שיחודד יפנה למצביעים הטבעיים של הבית היהודי ולפיו: הבית היהודי היא מפלגת הימין האחרונה שנותרה בשל סירובה להקמת מדינה פלסטינית.

 

הרשימה המשותפת: הסברה מדלת לדלת

ברשימה הערבית המשותפת ירכזו כוחות סביב מטרה אחת: העלאה דרמטית של אחוזי ההצבעה והגעה ליעד של 15 מנדטים לרשימה.

 

איחוד המפלגות הערביות, אילוץ שיצר החוק להעלאת אחוז החסימה ל-3.25%, יצר מצד אחד כוח פוליטי גדול יותר ומצד שני גרם למעין אדישות ברחוב הערבי לקראת יום הבחירות. המתח שליווה את מערכות הבחירות הקודמות בעקבות מאבקים פוליטיים בין המפלגות הערביות הפך לשקט תעשייתי שעלול להוביל לאחוזי הצבעה נמוכים.

 

כחלק מהאסטרטגיה של הרשימה, הוחלט לאמץ את המנגנון של הבחירות המוניציפליות שם נרשמים 90 אחוזי הצבעה גם בבחירות הארציות, שם האחוזים נמוכים בהרבה (כ-54 אחוז). הדרך שבה מתכוונים במפלגה לעשות זאת היא באמצעות עבודת הסברה מדלת לדלת, פעילות ניו מדיה בפייסבוק, טוויטר ובאמצעות סרטונים בהשתתפות חברי הכנסת שאמורים להביא ל-70 אחוזי הצבעה במגזר הערבי. חלק מהקמפיין יוקדש גם לציבור היהודי תחת הכותרת: "התשובה שלך לגזענות".

 

מרצ: חוששים מאחוז החסימה

במפלגת מרצ ייכנסו בשבוע הקרוב לקרב חייה. אחרי שכבר התבשמה במהלך הקדנציה מסקרים שהראו יותר מ-10 מנדטים למפלגה, מבינים כעת במרצ שאיום אחוז החסימה ממשי מתמיד. במהלך היום תשיק מרצ את קמפיין השבוע האחרון תחת הסיסמה "אסור לנו לאבד את מרצ, זה תלוי רק בך" ומטרתו לפנות אל הרגש של מצביעי מרצ ולהזכיר להם את חשיבותה של המפלגה לחברה הישראלית.

שלטי החוצות של מרצ בתל אביב ()
שלטי החוצות של מרצ בתל אביב

וגם על מוניות ()
וגם על מוניות

הקמפיין מבוסס על מחקרים פנימיים של מרצ, שלפיהם גם תומכים שעזבו לטובת המחנה הציוני עדיין רוחשים אהדה והערכה למפלגה והסיבה לעזיבתם היא הרצון להחליף את נתניהו. בשל כך תדגיש מרצ כי הצבעה למחנה הציוני עלולה לגרום לכך שמרצ לא תהיה בכנסת הבאה וגוש המרכז-שמאל עלול לאבד עד 4 מנדטים שיבטיחו את המשך כהונתו של נתניהו.

 

ש"ס: להגיע ל-400 אלף בעלי זכות הצבעה

במפלגת ש"ס ישקיעו מאמצים במאגר של כ-340 אלף תומכים שהצביעו למפלגה בעבר והמטרה היא להביאם שוב לקלפיות. בימים האחרונים מסתובבים עשרות פעילים מבית לבית ועוסקים בפעילות שכנוע, והיעד הוא להגיע ל-400 אלף בעלי זכות בחירה.

המרוץ לקול המזרחי של ש"ס (צילום: דוברות ש"ס) (צילום: דוברות ש
המרוץ לקול המזרחי של ש"ס(צילום: דוברות ש"ס)

וגם נגד לפיד (צילום: דוברות ש"ס) (צילום: דוברות ש
וגם נגד לפיד(צילום: דוברות ש"ס)

במקביל, תימשך באופן אינטנסיבי עבודת הטלמרקטינג שהציבה כיעד להגיע ל-12 אלף מצביעים בכל יום. בדף המסרים שב שמו של מרן, הרב עובדיה יוסף ז"ל, וגם פנייה לקהל החילוני ובעיקר לקול המזרחי. לפעילים ידגישו שוב כי ללא שלושה תנאים בסיסיים, ש"ס לא תשב באף ממשלה: מע"מ 0 למוצרי יסוד, העלאת שכר מינימום ל-30 שקלים, והקצאת 7.5% מכל פרויקט שנבנה על ידי המנהל לטובת דיור ציבורי.

 

יחד: עובדיה יוסף וברוך מרזל כמקשה אחת

במפלגת יחד של אלי ישי ימקדו את הקמפיין על בשורת האחדות ויחדדו את התכונות האישיות של היו"ר אלי ישי. במפלגה ידגישו כי ישי הוא ממשיך דרכו של מרן ויטענו שהצירוף של ברוך מרזל הציל למעשה את הימין. ישי ויתר הח"כים ידברו על כך שהאיחוד שהביאו ימנע "אוסלו ג'".

 

קהל היעד זוהה באופן מובהק כמורכב מיוצאי ש"ס, מאוכזבי הבית היהודי שלקחו חלק בקדנציה הקודמת בחקיקה שנויה במחלוקת מבחינה דתית ואנשי ימין קשה המזדהים באופן טבעי עם עמדות המפלגה. הקמפיין ימשיך גם השבוע תחת הכותרות "יחד ננצח" ו"גם אני אלי ישי".

 

יהדות התורה: חברתיות היא מצווה

מפלגת יהדות התורה תקיים עצרת רחוב שבה ישתתפו רבבות חרדים בבני ברק ביום רביעי הקרוב במטרה לפנות לרחוב החרדי ולהבטיח את תמיכת הקהל הטבעי. המפלגה תמשיך לרכז מאמצים גם בגיוס תמיכה מהציבור הכללי באמצעות הבלטת ההישגים החברתיים. בשונה ממערכות בחירות קודמות, הפעם הושם דגש בקמפיין על פן החברתי ואף נפתח עמוד פייסבוק בלתי רשמי של אוהדי יהדות התורה.

 

כמו כן, המפלגה מקיימת חוגי בית בריכוזים חילוניים עם כוכביה העיקריים, חברי הכנסת יעקב ליצמן ומשה גפני, שמדגישים את ההישגים החברתיים שהצטיינו בהם בתפקידם בקואליציה הקודמת כגון: טיפולי שיניים חינם לילדים ומניעת סגירת מפעלים.

 

לקראת יום הבחירות יופצו בכל הריכוזים החרדיים חומרי הסברה מבית לבית ומדלת לדלת, רכבים ועליהם רמקולים עם ג'ינגל הבחירות יישמעו ברחובות בימים הקרובים וגם קריאות הרבנים לתמוך במפלגה יופיעו באופן בולט ברחוב החרדי.

 

"כינוס הרבבות יהיה בהחלט אחד מהמהלכים שוברי השוויון מבחינתנו כאשר בראש הכינוס יצעדו גדולי הרבנים ואחריהם עשרות אלפים שיבואו מכל הארץ לבני ברק כדי להזדהות עם המפלגה ויעדיה", הסביר יועץ התקשורת של המפלגה ירח טוקר. "התקווה היא לעלות לשמונה מנדטים. עבורנו חברתיות איננה טרנד אלא מצווה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים