שתף קטע נבחר

הליכוד: מנענו סיקור נתניהו בשוק בגלל אבטחה. שב"כ: בכלל לא אסרנו

ראש הממשלה בא לשוק (עם שטרות מזומן), אבל הצילומים היו בשליטה המלאה של המטה. למה? תגובת הליכוד סותרת את זו של שב"כ. הרוכלים: "אמרנו לו שבכל דור ודור עומדים עלינו לכלותנו, תתרכז במצב בתי החולים, בדיור"

בליכוד חששו מסיקור תקשורתי בביקורו אתמול (יום ב') של ראש הממשלה בנימין נתניהו בשוק מחנה יהודה, שנחשב בעבר כמעוז הליכוד בירושלים עוד מימי בגין. עיתונאים לא הוזמנו, והנימוק שנמסר היה ששירות הביטחון הכללי אסר על סיקור מטעמי אבטחה, אלא שבשב"כ אמרו שכלל לא היה איסור כזה. חרף פניות חוזרות ונשנות סירבו במטה הליכוד להגיב על הסתירה בתגובות.

 

נתניהו בשוק, לצד מירי רגב (צילום: דוברות מפלגת הליכוד) (צילום: דוברות מפלגת הליכוד)
נתניהו בשוק, לצד מירי רגב(צילום: דוברות מפלגת הליכוד)

 (צילום: דוברות מפלגת הליכוד) (צילום: דוברות מפלגת הליכוד)
(צילום: דוברות מפלגת הליכוד)

במטה הליכוד תהו מה יקרה אם קונים או מוכרים יפנו אל נתניהו קריאות מחאה על יוקר המחיה, או אם ייתקל באנשי ליכוד מובהקים - כמו בעל המעדנייה המפורסמת ירון צדקיהו, שהודיע שיצביע לישראל ביתנו. התקשורת לא הוזמנה, ובהמשך הופצו תמונות מטעם הקמפיין, בשליטתו המלאה.

 

נראה כי נתניהו התאכזב לגלות שאפילו במגרש הביתי שלו הניצוץ כבה. את הבמה המאולתרת שממנה נאם בחרו ראש הממשלה למקם דווקא על הבר של יהונתן - מצביע מרצ מוצהר.

 

חיים אמסלם, בעל דוכן ירקות כבר 55 שנה, סיפר: "זה היה המעוז של בגין, אבל היום הליכוד זה חנטריש". בלי להתבייש הודה שישלשל בקלפי "מערך", כלשונו. לדבריו, ראש הממשלה רק "עשה עוואנטות" כשמנע סיקור תקשורתי של הסיור כביכול משיקולי אבטחה, בעוד שהמטרה האמיתית לכך הייתה "שלא יראו בעיתון איך הוא מתקבל פה". 

 

 

חיים אמסלם. "הליכוד - חנטריש" (צילום: קובי נחשוני) (צילום: קובי נחשוני)
חיים אמסלם. "הליכוד - חנטריש"(צילום: קובי נחשוני)

אליהו מרדכי. "אין אלטרנטיבה" (צילום: קובי נחשוני) (צילום: קובי נחשוני)
אליהו מרדכי. "אין אלטרנטיבה"(צילום: קובי נחשוני)

אמסלם מבין שלא הייתה ברירה אלא לקבל את נתניהו בסבר פנים יפות ("מה יעשו, יגרשו אותו?"), אבל מספר כי לרוכלים בשוק יש בטן מלאה כלפיו. "שש שנים - מה עשה? גם כשהיה שר אוצר לא עשה כלום בשבילי. הוא לא עזר לאנשים - לא בדיור, לא לזוגות צעירים. כלום".  

 

לדבריו, "עכשיו עם כל מה ששומעים, והשחיתויות – רוב הירקנים פה רוצים להחליף אותו. אם כבר ליכודניק, הייתי רוצה אולי את ריבלין. ראש ממשלה לא מתבטא ככה על ועדים, כאילו הם דאעש וחמאס - גם אם הוא חושב שהם לא היו בסדר". 

 

גם אליהו מרדכי, 29 שנה ב"מחנה יהודה", מאוכזב מנתניהו – אבל לא מוצא אלטרנטיבה. "הוא פספס אותי לדמרי. כל הדיבור על איראן זה רק כיסוי תחת לכל מחדלי הממשלה. אמרנו לו אתמול: בכל דור ודור עומדים עלינו לכלותנו. אם לא הגרעין האיראני יבוא משהו אחר. רבונו של עולם יציל אותנו מזה. אתה הרי אדם מאמין. במקום זה תתרכז במצב בתי החולים, בדיור.

  

"רוב הציבור מבין שאלה הבעיות האמיתיות, ולכן הוא מדשדש בסקרים סביב ה-20 מנדטים", מוסיף מרדכי, "אחרת כבר היה עובר את ה-40. אם הוא לא יתעשת מהר – נגמר הסיפור של הליכוד. אבל מה, אין אלטרנטיבה. מי, הרצוג? זה מנהיג זה? מילא רבין, גם כשהיינו נגדו סמכנו עליו. אבל הרצוג?!".

 

"אולי מירי רגב תציל אותו"

שמעון שמואל, מוכר בדוכן פיצוחים בשוק, הצביע לנתניהו בבחירות 2003 – והפעם מתכוון לתת את קולו לש"ס של אריה דרעי. "מה קרה, אתה שואל?", אמר ל-ynet, "תשאל את ביבי מה קרה, הוא זה שצריך לענות. הוא פישל בדיור, פישל במלחמה, פישל בדת. הייתי ליכודניק, אבל זהו. רוב אלה שצועקים לא לא לא בסוף יגיעו לקלפי וישימו מח"ל. אני לא".

  

ביבי אכזב אותי בגדול. הוא פשוט נכשל בניהול המדינה. זוגות צעירים לא יכולים לקנות דירה. הוא זורק את זה על לפיד, לפיד עליו – אבל בשורה התחתונה מה אני עושה עוד מעט כשהילד שלי מתחתן? הוא עומד פה אתמול ואומר 'מיגרתי את הפיגועים'. לפני כמה ימים היה פיגוע כמה מאות מטרים מכאן! היה או לא היה? אז מה הוא אומר? הוא חייב להתעורר. אולי דווקא מירי רגב שהתלוותה אליו פה לסיור יכולה להציל אותו".

  

ורק רוני, בעל חנות הגבינות והיין הסמוכה, אדיש להמולה שגרם נתניהו: "הם תמיד באים בתחילת השבוע, בימים הכי מתים, מביאים איתם עשרות מאבטחים ועוד מלא אוהדים בתשלום. אף אחד כבר לא מתרגש מזה, וזה בטח לא ישנה פה את הלך הרוח. ואני? אני לא ליכודניק - אני כהניסט. מירי רגב תמיד נמצאת אצלי בחנות".  

 

87 שקל עודף במטבעות

נתניהו היה מוקף בסוללה של שומרי ראש ושוטרים שמנעו ממנו כמעט לגמרי לגעת באנשים ובאנשים לגעת בו. בסרטון הווידאו ששחרר הליכוד נראו מאבטחי שב"כ דוחפים אזרחים שביקשו ללחוץ לנתניהו יד או לטפוח לו על השכם. מבחינתם זה היה סיוט אבטחתי - להיכנס לשוק מחנה יהודה הדחוס מבלי שהשטח יהיה סטרילי.

 

ראש הממשלה הגיע מלווה בקבוצה גדולה יחסית של אנשי ליכוד שתפקידם היה לייצר את האווירה הנכונה ולקרוא "היידה ביבי". אנשי הקמפיין דאגו שנתניהו יגיע לשוק עם שטרות מזומן – על רקע פרסומים מביכים מהעבר שלפיהם נתניהו "שוכח" לשלם. וכך כאשר נכנס למאפיית קלדרון וקנה פיתה בזעתר המוכר בכלל לא רצה ממנו כסף. נתניהו התעקש לתת לו שטר ואף סימן לו בפנים שהוא עומד על כך שישלם. כשישב בבית קפה והזמין קפה הפוך הוא הגיש שטר של 100 שקל וקיבל מהמוכרת לדבריה עודף של 87 שקל חלקם במטבעות – כמחאה קטנה של בעלת הבית שאינה מתומכיו של נתניהו.

 

בתמונה שהפיץ הליכוד לתקשורת נראה ראש הממשלה מחייך

 חיוך רחב על הבר בבית הקפה עם כוס קפה הפוך ומניח את היד על העודף - כדי שלא יהיה ספק. 

 

לאחר שהביקור הסתיים העלה קמפיין הליכוד תמונות מהביקור לדף הפייסבוק של ראש הממשלה בצירוף הכיתוב: "הבוקר ביקרתי בשוק מחנה יהודה. אני זוכר את השוק מימי ילדותי. הוא עבר הרבה תהפוכות. היו תקופות קשות של פיגועים. אני שמח שהמדיניות התקיפה שלנו שומרת בראש ובראשונה על הביטחון בירושלים ומביאה שגשוג לשוק. מחמם לי את הלב ששוק מחנה יהודה הפך מוקד משיכה לאנשים מכל רחבי העיר והארץ".

 

במטה הליכוד סירבו להתראיין לכתבה. "אנחנו יוזמים. לא מגיבים", מסר אחד מראשי קמפיין הליכוד וצירף לתשובה שלו סמיילי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות מפלגת הליכוד
נתניהו בשוק
צילום: דוברות מפלגת הליכוד
מומלצים