שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  דווקא עכשיו: מפעלים חדשים בדרום או הבטחות ריקות?
  הודעה על הקמת שני מפעלים באזור הדרום שיספקו כ-1,000 מקומות עבודה, זוכה לביקורת נוקבת מצד מנכ"ל של אחד מהמפעלים האלה: "הממשלה טוענת כי תתמוך בהקמת מפעל - אבל לנו אין וודאות"

  כלכלת בחירות? מועצת נאות חובב הודיעה היום (ג') כי שני מפעלים יקומו בתחומה בתמיכת הממשלה, ויספקו כ-1,000 מקומות עבודה לתושבי האזור. אך בשיחה שערכנו עם מנכ"ל אחת החברות, הוא טוען כי משרד ראש הממשלה דווקא פוגע בסיכויים להקמת המפעל.

   

  לכתבות נוספות בערוץ קריירה

   

  בהודעת המועצה נמסר, כי לאחר דיונים של למעלה משנתיים, הודיע היום ראש המועצה המקומית תעשייתית נאות חובב, אנדריי אוזן, על הקמתם של שני מפעלים גדולים המבוססים על גז טבעי: מפעל לייצור מתנול של חברת דור כימיקלים ומפעל די אם אי דלק העתיד בע"מ (DME) לייצור תחליפי דלקים.

   

  עוד נמסר, כי המגעים להקמת המפעלים התנהלו בתמיכת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים והשר לפיתוח הנגב והגליל, ח"כ סילבן שלום, וכן משרד הכלכלה. אולם בשיחה עם מנכ"ל החברה, אייל ארליך, הוא האשים את משרד ראש הממשלה בעיכובים בהקמת המפעל, שמסכן את הקמתו ואת 200 מקומות העבודה שהוא עתיד לספק.

   

  חברת DME פועלת לייצור תחליף דלק נקי בשם די.אם.אי (dimethyl ether), שמיוצר מגז טבעי. היקף ההשקעה במפעל עומדת על כ-100 מיליון דולר והוא צפוי לקום על שטח של כ-180 דונם במועצת נאות חובב. בין היזמים לבין המועצה נוצר קשר לפני יותר משנה אך רק בשבועות האחרונים הגישו בקשה להקצאת קרקע.

   

  לפי לוחות הזמנים המפעל אמור לקום בעוד כשנתיים - אבל עבודות התשתית טרם החלו בשטח. בשיחה עם ynet, ארליך ציין כי היעדר פעולות מצד הממשלה לקידום נושא תחליפי הנפט - בעיקר בקביעת אחוז הבלו על הדי.אם.אי - אינן מאפשרות להן לבנות תוכנית עסקית ראויה ולגייס את המימון הדרוש לפרויקט. "יש לנו טענות למשרד ראש הממשלה, שלא עוזר לנו בלשון המעטה", אמר.

   

  "באופן הצהרתי, משרד רוה"מ נושא את דגל תחליפי הנפט - הוא הקים את מנהלת תחליפי הנפט, שזו הייתה החלטה דרמטית, מתוך הכרה שישראל חייבת לקדם תחליפי נפט מסיבות של ביטחון לאומי. יש הרבה רעש וצלצולים בנושא, אבל מה שחשוב לנו הוא לדעת איזה מס הולכים להטיל על הדלק החדש?"

  הפגנת עובדי טבע-טק ברמת חובב (ארכיון) (צילום: תומר מרציאנו) (צילום: תומר מרציאנו)
  הפגנת עובדי טבע-טק ברמת חובב (ארכיון)(צילום: תומר מרציאנו)
   

  "שהממשלה תעמות מאחורי ההתרברבות שלה"

  ארליך הוסיף כי "המשקיעים שואלים אותנו איזה מס הולכים להטיל. פנינו למשרד רוה"מ ושאלנו. אמרנו שאנחנו חייבים לדעת, כדי שתהיה לנו וודאות ויהיו לנו תנאים להקמת המפעל. זה מה שמרגיז אותי - הפער האדיר בין האמירות לבין המציאות. בוועדת מיסוי ירוק סירבו לומר לנו מה יהיה המס ולכמה שנים".

   

  ארליך ביקש להדגיש כי הוא מלא הערכה לתפקודה של מועצת נאות חובב וכי משרד רוה"מ הוא זה שתוקע מקלות בגלגלים. "הביקורת שיש לי היא כלפי משרד רוה"מ", אמר. "יש פער גדול מאוד בין ההצהרות על תמיכה בתחליפי נפט לבין הביצוע בפועל. כשאנחנו מבקשים את הבקשה האלמנטרית הזו כדי שתהיה וודאות כלכלית – הם נופלים".

   

  "עכשיו יוצאים לתקשורת ואומרים שיקום מפעל. בלי שתהיה לנו ודאות בנושא הזה - לא יקום המפעל. אני מצפה שממשלת ישראל תעמוד מאחורי ההתרברבות וההחלטות שלה. אבל הנה, הם נכשלים, זה יכול לתקוע אותנו. אני מקווה שהממשלה החדשה שתוקם תשכיל לקדם בצורה אמיתית את נושא תחליפי הנפט".

   

  גם שיעור העובדים שעתיד להיות מועסק במפעלים אלו אינו ברור, שכן המפעל השני - של חברת דור כימיקלים, עתיד להעסיק כ-500 עובדים ובנוסף תרחיב החברה מפעל נוסף קטן שיש לה בשטח. מפעל זה יוקם על ידי היזם גיל דנקנר והתוכניות להקמתו מתקדמות כבר כמה שנים - אך רק עתה ניתנו האישורים.

   

  ממשרד ראש הממשלה טרם התקבלה תגובה.

   

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: הרצל יוסף
  המועצה המקומית נאות חובב
  צילום: הרצל יוסף
  מומלצים