שתף קטע נבחר

הפגנה בכיכר רבין: "נכה, לא חצי בן אדם"

מאות נכים, חלקם על כיסאות גלגלים, הגיעו הערב לכיכר רבין כדי לדרוש את העלאת הקצבאות שלהם. חנן טל, ממארגני ההפגנה: "חלק מהנכים חיים מקצבת נכות של 2,400 שקלים שממנה הם צריכים לשלם שכר דירה ומזון. אי אפשר לחיות ככה"

תחת הכותרת "נכה, לא חצי בן אדם", התכנסו הערב (יום ה') מאות נכים בכיכר רבין בתל אביב, במחאה על גובה קצבאות הנכים. הם דרשו שבכנסת הבאה יזכו לתנאים טובים יותר שיאפשרו להם לחיות בכבוד. בין המפגינים היו גם עשרות חניכי תנועת הנוער "כנפיים של קרמבו" שהגיעו להזדהות עם המאבק.

 

 

"ככה אי אפשר לחיות". מחאת הנכים  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"ככה אי אפשר לחיות". מחאת הנכים (צילום: מוטי קמחי)

 

חנן טל, ממארגני ההפגנה: "אנחנו מוחים על הקצבאות הנמוכות של הנכים בישראל. זה בא לידי ביטוי בכך שיש 240 אלף תושבים שמופקרים על ידי הרשויות וזה מאבק חברתי מהמעלה הראשונה. מקווים שבכנסת הבאה ניכנס להסכמים הקואליציוניים ושלפחות ישוו את התנאים לשכר המינימום. חלק מהנכים חיים מקצבת נכות של 2,400 שקלים שממנה הם צריכים לחיות ולשלם שכר דירה ומזון. אי אפשר לחיות ככה. שכר המינימום עלה ב-700 שקל - וגם יוקר המחיה. את הנכים זנחו לחלוטין ויש להם הוצאות כפולות, תרופות ואילוצים".  

 

חניכי תנועת הנוער "כנפיים של קרמבו" הגיעו להזדהות עם המאבק (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
חניכי תנועת הנוער "כנפיים של קרמבו" הגיעו להזדהות עם המאבק(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

הנכים הערב בכיכר. גם ח"כ גילאון הגיע (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הנכים הערב בכיכר. גם ח"כ גילאון הגיע(צילום: מוטי קמחי)
 

איציק ביבקה מגבעתיים: "אנחנו חצאי בני אדם עם קצבאות שלא מספיקות לנו לחיות, יש קושי אמיתי להתקיים ככה. לצערי איבדתי תקווה בפוליטיקאים והמסר הוא לציבור כדי שתהיה מודעות אלינו".

 

פנינה סעדון מגבעתיים: "אנחנו מעסיקים עובד זר בבית. אני ובעלי עם נכות וצריך הרבה מאוד כסף לעובד הזר וקצבת נכות לא מספיקה. צריכים גם להתקיים ואנחנו רוצים להשוות קצבת נכות לשכר המינימום. קשה להיות נכה בישראל ואין לנו הזדמנויות שוות. לא כל המקומות בארץ נגישים וההרגשה היא שאנחנו סוג ב', גם זה שתופסים לנו את חניות הנכים אומר הרבה על החברה שלנו".

 

דליה שחורי מנס ציונה: "צריך לשפר את תנאי הנכים שקורסים. אני פונה לראש הממשלה ולפעילי המפלגות הגדולות - אנחנו בני אדם ומגיע לנו זכויות".

חיזוק מדפני ליף  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
חיזוק מדפני ליף (צילום: מוטי קמחי)
 

דפני ליף, ממובילות מחאת האוהלים לפני ארבע שנים, אמרה על הבמה: "כשתלכו ביום ביום שלישי להצביע תלכו על דבר אחד וזה על קצבת הנכות. תצטרכו להילחם כל הזמן גם אחרי הבחירות כדי שהפוליטיקאים יבינו את הדחיפות של הנושא שאתם מבינים. המדינה הפריטה את ערך הרעות. במאבק על יוקר המחיה אני צעירה, עובדת ויכולה לפעול עצמאית. הנכים קודמים במאבק, הם זקוקים לסיוע מהרשויות בגלל הקשיים שלהם מדי יום ואני הולכת איתכם - אתם בראש סדר העדיפויות".

 

ח"כ אילן גלאון (מרצ), יו"ר ועדת הנגישות בכנסת, אמר לנוכחים: "אני מזדהה עם המאבק על הקצבה. אנחנו צריכים לבנות חברה טובה יותר שתתחשב בציבור הנכים. קצבת הנכות נמצאת כמעט ליד קו העוני. אני מאמין באזרחים ששואלים מה המדינה נותנת להם בחזרה. לפני הבחירות אנשים צריכים להחליט מי ידאג להם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
מחאת הנכים
צילום: מוטי קמחי
מומלצים