שתף קטע נבחר

מבקר המדינה גנז ממצאים חמורים מהדו"ח על ההוצאות במעונות נתניהו

"הארץ": חומרי הגלם שהגיעו למבקר המדינה ולא פורסמו בדו"ח הסופי נוגעים בעיקר לניסיונות לכאורה של צמרת משרד רה"מ באותם ימים להתערב בעבודת היועצת המשפטית והחשב שביקשו להפסיק התקשרות מפוקפקת. משרד המבקר: הליך גיבוש הדו"ח כולל מעת לעת שינויים

משרד מבקר המדינה גנז פרטי מידע וביקורת חריפה על בכירים במשרד ראש הממשלה מהדו"ח שפרסם על ההוצאות במעונותיהם של בנימין ושרה נתניהו, שנגע לניסיונם להפעיל לחצים על שומרי הסף שביקשו להפסיק התקשרות מפוקפקת של משרד ראש הממשלה עם נותן שירותים של משפחת נתניהו. כך מדווח הבוקר עיתון "הארץ". אמש הגישה שרה נתניהו תצהיר בנוגע לתביעת אב הבית לשעבר מני נפתלי, שבו אמרה כי נפתלי "זרק אוכל ביתי לפח, ולכן נאלצנו להזמין אוכל מבחוץ".

 

אלה עיקר הממצאים שנגנזו בדו"ח המבקר: 

הסכום המנופח: הזמנת העבודה לחשמלאי שהעסקתו בבית רה"מ נאסרה במפורש הסתיימה בסכום הגבוה פי שלושה מזה שאושר תחילה.

"שיטת עמדי": היועצת המשפטית במשרד רה"מ העלתה חששה שלבני הזוג נתניהו יש חוב לחשמלאי וכעת מנסים לשלם לו מכספי ציבור, כפי שנחשדו בפרשת עמדי.

הלחצים מהבכירים: היועצת הרגישה שמנכ"ל המשרד גבאי וראש לשכת ראש הממשלה אשל, לוחצים עליה לאשר את העסקת החשמלאי ואף מנסים להרתיע אותה.

ההשוואה לאובמה: השוואה שביצע המבקר לבית הלבן ולדאונינג 10, משכנו של ראש הממשלה הבריטי, העלתה ממצאים לא מחמיאים לנתניהו בנוגע להשתת הוצאות פרטיות על הקופה הציבורית.

 

בני הזוג נתניהו ומבקר המדינה שגנז ממצאים לא נעימים מהדו"ח (צילום: אבישג שאר-ישוב, גיל יוחנן) (צילום: אבישג שאר-ישוב, גיל יוחנן)
בני הזוג נתניהו ומבקר המדינה שגנז ממצאים לא נעימים מהדו"ח(צילום: אבישג שאר-ישוב, גיל יוחנן)
הווילה של משפחת נתניהו בקיסריה (צילום: שאול גולן "ידיעות אחרונות") (צילום: שאול גולן
הווילה של משפחת נתניהו בקיסריה(צילום: שאול גולן "ידיעות אחרונות")

  

על פי הדיווח, רוככו אמירות חריפות יותר מאלה שפורסמו, והוצאה מהדו"ח הסופי השוואה בין הוצאות המדינה על צרכיו הפרטיים של נתניהו לבין הוצאות מקבילות בבית הלבן ובדאונינג 10. אדם המעורה בפרטים ציין בפני "הארץ" שההשוואה לבריטניה וארה"ב לא החמיאה למקבילה הישראלית בפרמטרים מסוימים הנוגעים להוצאות אישיות על חשבון הקופה הציבורית. כמה מהקטעים שטופלו בידי משרד המבקר במקור והוצאו מהדו"ח הסופי נוגעים לפרשה שבעיני ראשי הפרקליטות נראית החמורה מכולן: התקשרות משרד ראש הממשלה עם החשמלאי של משפחת נתניהו, אבי פחימה.

 

המבקר מצא כי משרד ראש הממשלה התקשר עם חשמלאי שעבד בעבר עבור משפחת נתניהו, חרף איסור מפורש על כך. חומרי הגלם שהגיעו למבקר ולא פורסמו בדו"ח הסופי, נוגעים בעיקר לניסיונות לכאורה של צמרת משרד ראש הממשלה באותם ימים להתערב בעבודת שומרי הסף. על פי מידע הנמצא ב"הארץ", במאי 2010, שמונה חודשים אחרי שרשרת התשלומים התמוהים, ביקשו חשב המשרד דאז יוסי שטראוס והיועצת המשפטית עו"ד ברנע־פרגו שנודעו להם הפרטים, להיפגש עם מנכ"ל משרד ראש הממשלה אייל גבאי. זאת, כדי להציג בפניו את הפגמים החמורים בהתקשרות עם החשמלאי המקורב חרף האיסור המפורש, כמו גם את החשדות שהתעוררו בהם.

 

בתרשומת שהכינה עו"ד ברנע־פרגו היא סיכמה את הנאמר בישיבה מנקודת מבטה. בין היתר, נכתב משפט נפיץ שנאמר מפיה: "היו רסיסי שמועות שלפיהן החשמלאי של משפחת נתניהו ביצע בבית עבודה, ועכשיו מחפשים דרך לשלם לו". על פי אותה תרשומת הנמצאת היום בידי אנשי משרד המשפטים, עו"ד ברנע־פרגו והחשב הסבירו בישיבה לגבאי כי אין דרך לפקח על הזמנות העבודה שמבוצעות ישירות בידי שרה נתניהו ומזכירותיה ולדעת אם הן נחוצות באמת.

 

מהתרשומת האמורה עלה לכאורה שהמנכ"ל גבאי לא נתן את הגיבוי הנדרש לשומרי הסף, אלא ציין בפניהם כי כלל לא ברור לו מדוע הם הגבילו מראש את הסמנכ"ל סיידוף וקבעו שאינו יכול להתקשר עם החשמלאי של משפחת נתניהו.

 

לפי אותה תרשומת, גבאי ציין בישיבה כי הוא לא מבין מדוע שומרי הסף התייחסו בכלל לרסיסי השמועות שלפיהן החשמלאי כבר ביצע עבודות פרטיות בבית בני הזוג, וכעת מחפשים דרך לשלם לו. "אני לא רוצה לתת לסיידוף תחושה שהוא לא בסדר", צוטט גבאי באותה תרשומת. יום לאחר הישיבה התקיימה עוד פגישה בין גבאי לשומרי הסף במשרד ראש הממשלה, ובסופה הוחלט שההתקשרות עם החשמלאי תיפסק.

 

אלא שבכך לא הסתיימה הסאגה. מסתבר שלמשרד ראש הממשלה סדר עדיפויות משלו, ובאותם הימים עמדה סוגיית החשמלאי המקורב כמעט בצמרת. יממה חלפה ובלשכתו של גבאי התכנסה ישיבה נוספת עם היועצת המשפטית ועם ראש הלשכה דאז נתן אשל. בתרשומת נוספת שנכתבה על ידי עו"ד ברנע־פרגו היא ציינה כי "הפגישה זומנה בדחיפות, לאחר שהתקיימו כבר שתי פגישות עם המנכ"ל בנושא ולכאורה התקבלו החלטות בעניין. קיומה של הפגישה הסב לי אי־נוחות רבה, שכן העובדות לובנו ובוררו והיה מקום לחשש כי מטרת הפגישה היא להשפיע או להתריע. ברקע נותר בי רושם השיחה (הקודמת, ג"ו) עם גבאי בתגובה לנתונים שהבאנו בפניו, הוא האשימנו בשיקולים זרים ובלהיטות יתר".

נתן אשל. הורחק מלשכת ראש הממשלה בשל הטרדה מינית (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נתן אשל. הורחק מלשכת ראש הממשלה בשל הטרדה מינית(צילום: גיל יוחנן)

אייל גבאי. "אני לא רוצה לתת לסיידוף תחושה שהוא לא בסדר" (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
אייל גבאי. "אני לא רוצה לתת לסיידוף תחושה שהוא לא בסדר"(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

לפי אותה תרשומת, שגם היא נמצאת היום במשרד המשפטים, גם ראש הלשכה אשל תהה מדוע אין להתקשר עם חשמלאי שעבד עם בני הזוג נתניהו בעבר. מקור שהיה מעורב בבדיקת החשדות להוצאות מופרזות במעונות ראש הממשלה סיפר ל"הארץ", כי בפנייה המקורית של משרד מבקר המדינה לראש הממשלה נמתחה ביקורת חריפה על גבאי ואשל.

 

"צוין שם במפורש ששומרי הסף לא קיבלו גיבוי מהנהלת משרד ראש הממשלה ושהם הפכו ממבקרים של אי־סדרים למבוקרים בעצמם. נמתחה שם ביקורת על מי שניהלו אז את המשרד החשוב במדינה, על הניסיון להשפיע על שיקול הדעת המקצועי וכן אמירה שהיועצת המשפטית והחשב פעלו בהתאם למצופה משומרי סף".

 

כמו כן הושמט מדו"ח המבקר מידע נוסף: הזמנת העבודה לחשמלאי המדובר הסתכמה בסכום הגבוה פי שלושה מהאישור שניתן. כמו כן, על אף שאושרו עבודות דחופות בלבד חתם הסמנכ"ל סיידוף מראש על הזמנת עבודה מעבר לסכום שאושר, ומיד לאחר חתימתו החלו ההזמנות לחשמלאי מדי סוף שבוע.

 

מקור המצוי בפרטים סיפר ל"הארץ" כי ההחלטה להוריד את החלקים הנוגעים ללחצים לכאורה של בכירי משרד ראש הממשלה על שומרי הסף, נפלה לאחר שנערך שימוע למנכ"ל לשעבר אייל גבאי. "גבאי טען שלא מדובר בפרוטוקולים רשמיים של הפגישות אלא בתרשומות של היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה והוא כפר בתוכנם", אמר.

 

מקור אחר ציין כי גם היועצת המשפטית ברנע־פרגו ביקשה ממבקר המדינה יוסף שפירא באופן אישי לא לחשוף את תפקידה כשומרת סף, ואת מה שהיא הגדירה "כלחצים קשים" שהופעלו עליה להמשיך ולהעסיק את החשמלאי, כדי לשמור על יחסי עבודה תקינים. אולם היא לא חזרה בה מאמיתות תוכן התרשומות, ואף בשיחות עם עמיתיה הגדירה אותם כמתונים ביחס במציאות. יצוין שהתרשומות האלה הן שהובילו לחשיפת פרשת החשמלאי.

 

"היו כאלה במשרד מבקר המדינה שחשבו שזו טעות של המבקר להוריד מהדו"ח את המידע הזה, כמו גם אמירות חריפות יותר שנוסחו נגד ההוצאות המופרזות של מעונות ראש הממשלה", אמר המקור. לדבריו, "נעשו פשרות כדי לא לתקוע את הדו"ח הזה במגירה עוד חודשים ארוכים כפי שהמבקר רצה וידענו שבסוף כל המידע ייבדק על ידי המשטרה".

 

משרד המבקר מסר בתגובה: "הליך גיבוש הנוסח הסופי בדו"חות של מבקר המדינה (המעבר מטיוטת הדו"ח לנוסח הסופי), כולל מעת לעת עדכונים ושינויים בנוסח בין הטיוטה לנוסח הסופי, כפונקציה של תשובת המבוקרים, הליכי קיצור ותמצות וכדומה.

 

"לעניין הלחצים שהופעלו על שומרי הסף - הנושא ירד לאחר שימוע שנערך למנכ"ל אייל גבאי, ולאחר שהוא הציג את התייחסותו לטענות בהקשר זה. גם התייחסויות והבהרות של היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה לעניין תרמו לכך שהנושא ירד בנוסח הסופי. כידוע העביר משרד המבקר את מכלול החומרים הנוגעים לפרשת החשמלאי למשרד היועץ המשפטי לממשלה וככל הידוע לנו הנושא מצוי כעת בחקירת משטרה. כיוון שכך לא נוכל להוסיף פרטים בנושא.

 

"בטיוטה אכן נעשתה השוואה מסוימת לבית הלבן. אולם המסקנה הייתה שאין כל בסיס אמיתי להשוואה. לא באשר לתנאי השכר, לא באשר למכלול ולהיקף הוצאות בפעילות הבית הלבן לעומת מעונות ראש הממשלה. עקב זאת, ההשוואה הוצאה מהדו"ח".

 

גבאי סירב להגיב. אחד ממקורביו מסר: "העובדה הברורה היא שאחרי שברנע־פרגו פנתה אליו, הופסקה על ידו מיידית עבודת החשמלאי. גבאי מעולם לא התערב בעבודת שומרי הסף". ברנע־פרגו סירבה להגיב.

 

נתן אשל מסר: "מסרתי למבקר את תגובתי שלא היה ולא נברא ובעקבות כך זה לא נכנס לדו"ח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
בנימין ושרה נתניהו
צילום: רויטרס
מומלצים