שתף קטע נבחר

כחלון וליברמן: נחכה לתוצאות האמת. דרעי: לא ניכנס לממשלה שלא תקבל את תנאינו

ל-ynet אמר יו"ר כולנו כי שוחח עם הרצוג ונתניהו, "אבל אנחנו מחכים לתוצאות האמת". ליברמן: "ככה אי אפשר להמשיך, צריך לשנות את שיטת הממשל". ראש הממשלה הבאה יצטרך את תמיכתם ואת תמיכת ש"ס כדי להקים קואליציה

בעקבות המדגמים של בחירות 2015 עולה כי פרט למשה כחלון וכולנו, שתי מפלגות נוספות שבלעדיהן אף ראש ממשלה לא יוכל ככל הנראה להקים קואליציה הן ש"ס וישראל ביתנו. כמעט באותו זמן ראשיהם - אריה דרעי ואביגדור ליברמן - נשאו נאומים לאחר פרסום המדגמים בערוצי הטלוויזיה. אותם מדגמים העניקו לש"ס שבעה מנדטים ולישראל ביתנו חמישה מנדטים.

 

לצפייה במפת הבחירות המתעדכנת - לחצו כאן

 

זמן קצר לאחר מכן אמר ל-ynet משה כחלון, שעל פי המדגמים זוכה ל-10 מנדטים, כי "אנחנו מאוד מרוצים מהתוצאה". לדבריו, "זו הייתה מערכת בחירות מאוד תובענית, קמפיין ארוך. קיבלתי טלפון ראשון מראש הממשלה וטלפון שני מהרצוג. אמרתי להם שכרגע אנחנו מחכים לתוצאות האמת. מהמספרים שלנו לא הופתענו, קיווינו להם. אני אדרוש את תיק האוצר, לצד כל הרגולציה שאני צריך כדי להצליח בתפקיד".

 

כחלון מגיע למטה כולנו (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
כחלון מגיע למטה כולנו(צילום: ג'ורג' גינסברג)
 
 
לפעיליו אמר כחלון: "זה ערב של תקווה. מערכת בחירות היסטורית שעסקה בבעיות היומיומיות. ניסו להסיט אותנו ימינה ושמאלה, איראן וושינגטון, ועזה וסיני, אבל אמרנו שהחיים שלנו לא פחות חשובים. הסיכוי של הילדים שלנו להגיע לדירה לא פחות חשוב, הסיכוי לתת להורים שלנו לחיות בכבוד ולא מקצבאות, לא פחות חשוב. במערכת הראשונה מאז 77' שדיברו על הנושא החברתי, וזה בזכותנו. במקומות שאחרים ויתרו - הבטחנו להילחם ולנצח".

 

דרעי אמר לחוגגים בש"ס כי "אמנם הודעתי שאנחנו נתמוך ונמליץ לנשיא המדינה שיטיל את הרכבת הממשלה על נתניהו ואנחנו נעמוד במילתנו, אבל לא ניכנס לשום ממשלה שלא תקבל את התנאים שלנו. אנחנו נעמוד על כך ובעזרת השם מקווה שנצליח". היו"ר הקודם של ש"ס, אלי ישי, לא הצליח לפי המדגמים להעביר את מפלגתו החדשה יחד אל מעבר לאחוז החסימה.

 

דקות ספורות לאחר מכן אמר ליברמן: "אלה תוצאות שאנו צריכים להתייחס לגביהן לא במונחי מפלגה, אלא מה טוב למדינת ישראל. לי ברור שמה שטוב זה קודם כול לשנות את שיטת הממשל. דווקא התוצאות האלה, של בחירות תוך פחות משנתיים, מוכיחות שככה אי אפשר להמשיך. נחכה לתוצאות סופיות, להתייעצות עם הנשיא, להמלצות לנשיא. רק אחר כך הוא יטיל על מישהו את מלאכת הרכבת הממשלה הבאה. תהליך הגועליזציה הוא דבר בלתי אפשרי.

 

"חייבים להבין שמדינת ישראל צריכה להתנהל באופן רציני -  בחירות פעם ב-4 שנים וכולם יודעים מי עומד בראש המדינה ולא להתחיל עם סחר סוסים כפי שאנו רגילים. כרגע כמפלגה אנחנו צריכים להפיק לקחים, להתארגן, ושוב - להזניק את עצמנו ל-20-15 מנדטים כפי שהיינו".

 

ישראל ביתנו, שרצה עם הליכוד בבחירות הקודמות, שינתה את פניה לקראת בחירות 2015. ליברמן נותר היו"ר, אך הוא וסופה לנדבר הם היחידים מבין חמשת שרי המפלגה שנותרו ברשימה. אחרי ליברמן שובצו שתי נשים, אורלי לוי-אבקסיס ולנדבר, ואחר כך שני שמות חדשים - ראש עיריית צפת אילן שוחט והעיתונאי שרון גל. במהלך הקמפיין נחשפה פרשת שחיתות, שבה היו מעורבים בין היתר כמה מאנשי המפלגה, ובהם חברת הכנסת פאינה קירשנבאום. ישראל ביתנו, שהחלה את הקמפיין עם 10 עד 12 מנדטים בסקרים, הידרדרה בהדרגתיות ובעקביות עד לחשש שלא תעבור כלל את אחוז החסימה.

 

 

ד"ר שמעון אוחיון, מספר 14 בישראל ביתנו: "אלו רק תוצאות המדגם. נמתין לתוצאות האמת. הובלנו חזק את הנושא הלאומי והבענו את החשש מהתלכדות המפלגות הערביות. מצד שני ישראל ביתנו הובילה נושאים חברתיים על ידי אורלי לוי אבוקסיס. אבל ישראל ביתנו נשארת על הגלגל ותתחזק ותתחדש. ציפיתי ליותר".

 

אלכס קושניר, מספר 17 ברשימה: "עשינו את המקסימום אבל היה לינץ' מכוון תקשורתית. למרות הכל שרדנו. זה אומר שהציבור מאמין בנו. נחזור במלוא הכוח. אנחנו לא מסתירים שזו פגיעה אבל אנחנו נתרומם".

 

המדגמים הראשוניים

על פי מדגמי ערוץ 10 וערוץ 1 הקרב בין המפלגות הגדולות בבחירות 2015 הסתיים בשוויון - הליכוד והמחנה הציוני זכו ל-27 מנדטים כל אחד. על פי מדגם ערוץ 2, הליכוד זכה במנדט אחד יותר - 28 לעומת 27. הבית היהודי התרסק לשמונה מנדטים על פי שניים מהמדגמים, ולתשעה לפי ערוץ 1. על פי מדגם של 500 קלפיות, שיעור ההצבעה היה גבוה ועמד על 71.8%.

 

גוש הימין והחרדים, הכולל מלבד הליכוד גם את הבית היהודי, ש"ס, יהדות התורה וישראל ביתנו, מקבל לפי המדגמים בין 53 ל-54 מנדטים. לכן, נתניהו לא יוכל להקים ממשלה בלי כחלון. מנגד, למחנה הציוני, יש עתיד ומרצ יש בין 43 ל-44 מנדטים. לכן, כדי להקים ממשלה יצטרך הרצוג את כחלון, ולצדו גם את ש"ס וככל הנראה גם את ישראל ביתנו. במקביל, מקורבים לנשיא המדינה ראובן ריבלין אומרים שבכוונתו לכפות ממשלת אחדות.

 

מיד אחרי פרסום המדגמים התקשר נתניהו ליו''ר הבית היהודי נפתלי בנט. השר בנט בירך את ראש הממשלה על ניצחונו והם סיכמו להתחיל משא ומתן מואץ להקמת ממשלה לאומית ולפעול בשיתוף פעולה.

נתניהו כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "כנגד כל הסיכויים, ניצחון גדול לליכוד, ניצחון גדול למחנה הלאומי, ניצחון גדול לעם ישראל".

 

במחנה הציוני נמסר בתגובה: "הליכוד ממשיך להטעות. גוש הימין הצטמצם והכול פתוח עד תוצאות האמת והנתונים הסופיים שאחריהם נוכל לדעת אילו מפלגות עברו את אחוז החסימה ואיזו ממשלה נוכל להקים. כל הספינים והאמירות מוקדמים מדי. צוות המשא ומתן הוקם במטרה להרכיב ממשלה בראשותו של הרצוג".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אילנה קוריאל
ליברמן, הערב
צילום: אילנה קוריאל
מומלצים