שתף קטע נבחר

הרצוג: גאה בכם, עשינו הישג בלתי רגיל

יו"ר המחנה הציוני עוד האמין בלילה כי יוכל להקים ממשלה וביקש לחכות לתוצאות האמת, אך אלו טפחו על פניו: הפער מהליכוד עומד על 5 מנדטים לפחות. "ציפי, את על הכיפאק", הוסיף. לפיד: אי אפשר להתעלם מאיתנו

במחנה הציוני ציפו הלילה (בין שלישי לרביעי) לקבל מספר מנדטים גבוה יותר מזה של הליכוד, אבל על אף תוצאות המדגם האמין היו"ר יצחק הרצוג כי הוא יוכל להקים ממשלה. "התוצאה הזו מאפשרת לנו לחזור לשלטון", אמר הרצוג לפעילים בהיכל הספורט דרייב-אין בתל אביב, אחרי המדגמים שהעניקו למפלגתו 27-26 מנדטים - שוויון או מנדט אחד פחות מזה של הליכוד. בתום הלילה זה כבר נראה אחרת לגמרי. מספר המנדטים של המחנה הציוני הצטמק ל-24 לאחר ספירת 99% מהקלפיות, והפער מהליכוד גדל ל-5 מנדטים.

 

לצפייה במפת הבחירות המתעדכנת - לחצו כאן

 

"אנחנו צריכים ממשלה טובה שתחזיר את ישראל להיות מדינה יהודית ודמוקרטית וחברתית ששואפת לשלום עם שכנינו", אמר הרצוג. "אני קורא לכל הסיעות החברתיות להתאחד תחת ממשלה בראשותי שתהיה ממשלת פיוס עבור ישראל. אנחנו צריכים ממשלה שתיתן מענה למצוקות הדיור, ממשלה שתסגור פערים חברתיים, שתיתן תקווה לדור הצעיר, תיתן תקווה ליוקר המחיה, ממשלה שתחולל שינוי אמיתי בישראל כי הציבור רוצה שינוי. לבני ואני נקים צוות מו"מ לכינון ממשלה בראשותי. נעשה כל מה שביכולתנו".

 

 

 

 

 

הרצוג הוסיף, בזמן שהקרב עוד היה צמוד: "אנחנו נחכה לתוצאות האמת והכול פתוח. שוחחנו עם כל המפלגות הרלוונטיות ונחכה, אבל אני מתחייב לעשות כל מאמץ כדי להרכיב ממשלה חברתית אמיתית בישראל. עשינו הישג בלתי רגיל, אני מאוד מאוד גאה להיות יחד איתכם". הוא אף הודה לשותפתו, שוויתרה על הרוטציה ברגע האחרון: "זה לא היה מגיע לרגע הזה בלי השותפות הנהדרת עם ציפי לבני. ציפי, את על הכיפאק".

 

המחנה הציוני הוקם לפני שלושה חודשים, לאחר האיחוד בין מפלגת העבודה בראשות הרצוג לתנועה בראשות ציפי לבני. בכנסת הקודמת היו לעבודה 15 מנדטים ולתנועה 6 מנדטים. מרגע האיחוד וההכרזה על רוטציה זינקה המפלגה בסקרים והובילה לאורך רובו של קמפיין הבחירות על הליכוד. שעות ספורות לפני פתיחת הקלפיות הודיעה לבני כי בנסיבות מסוימות היא לא תדרוש את קיום הרוטציה.

 

אחרי הרצוג דיברה מספר 2 במחנה הציוני, ציפי לבני: "נלחמנו יחד על העתיד שלכם, על המדינה שבה תחיו, על המדינה שבה תגדלו את הילדים שלכם. ואנחנו ממשיכים להילחם על המדינה. הרצוג - אפשר להתחיל לקרוא לך בוז'י שוב? - יצרנו שותפות מדהימה שאחרי שלושה חודשים קשים של קמפיין, השמצות, מתחים. גיליתי את האדם שהכרתי הרבה שנים אבל לא ידעתי שיש לו כזה אומץ וכוח לדבוק במטרה". 

 

 
 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר לפעיליו במטה המפלגה אחרי תוצאות המדגמים: "זה לילה של גאווה גדולה. ההישג שלנו הוא הוכחה למי שהיה זקוק להוכחה - שיש עתיד היא כוח שאיש לא יוכל להתעלם ממנו בחברה הישראלית. יצאנו לבחירות האלה לפני שלושה חודשים אחרי קדנציה מאוד מאתגרת עם סקרים גרועים, והנה אנחנו פה, מפלגת המרכז הגדולה ביותר עם מספר דו-ספרתי של מנדטים, עם הבנה של המערכת הפוליטית שאנחנו פה בשביל להישאר לשנים ארוכות".

 

המדגמים

על פי מדגמי ערוץ 10 וערוץ 1 הקרב בין המפלגות הגדולות בבחירות 2015 הסתיים בשוויון - הליכוד והמחנה הציוני זכו ל-27 מנדטים כל אחד. על פי מדגם ערוץ 2, הליכוד זכה במנדט אחד יותר - 28 לעומת 27. הבית היהודי התרסק לשמונה מנדטים על פי שניים מהמדגמים, ולתשעה לפי ערוץ 1. על פי מדגם של 500 קלפיות, שיעור ההצבעה היה גבוה ועמד על 71.8%.

 

גוש הימין והחרדים, הכולל מלבד הליכוד גם את הבית היהודי, ש"ס, יהדות התורה וישראל ביתנו, מקבל לפי המדגמים בין 53 ל-54 מנדטים. לכן, נתניהו לא יוכל להקים ממשלה בלי כחלון. מנגד, למחנה הציוני, יש עתיד ומרצ יש בין 43 ל-44 מנדטים. לכן, כדי להקים ממשלה יצטרך הרצוג את כחלון, ולצדו גם את ש"ס וככל הנראה גם את ישראל ביתנו. במקביל, מקורבים לנשיא המדינה ראובן ריבלין אומרים שבכוונתו לכפות ממשלת אחדות.

 

מיד אחרי פרסום המדגמים התקשר נתניהו ליו''ר הבית היהודי נפתלי בנט. השר בנט בירך את ראש הממשלה על ניצחונו והם סיכמו להתחיל משא ומתן מואץ להקמת ממשלה לאומית ולפעול בשיתוף פעולה.

נתניהו כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "כנגד כל הסיכויים, ניצחון גדול לליכוד, ניצחון גדול למחנה הלאומי, ניצחון גדול לעם ישראל".

 

במחנה הציוני נמסר בתגובה: "הליכוד ממשיך להטעות. גוש הימין הצטמצם והכול פתוח עד תוצאות האמת והנתונים הסופיים שאחריהם נוכל לדעת אילו מפלגות עברו את אחוז החסימה ואיזו ממשלה נוכל להקים. כל הספינים והאמירות מוקדמים מדי. צוות המשא ומתן הוקם במטרה להרכיב ממשלה בראשותו של הרצוג".


פורסם לראשונה 18/03/2015 00:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מירב קריסטל
יצחק הרצוג, הלילה
צילום: מירב קריסטל
מומלצים