שתף קטע נבחר

הרשימה המשותפת: נתניהו דחף ערבים לבחור

חברי הרשימה הביעו סיפוק מהתוצאות המציבות אותם כמפלגה השלישית בגודלה, בזכות אחוז הצבעה הדומה לשיעור ההצבעה הכללי: "מתכוונים להשתמש בכוח הזה"

המדגמים הטלוויזיוניים ניבאו אמש (ג') לרשימה המשותפת 13-12 מנדטים בבחירות 2015, אבל חבריה מצפים ל-14 חברי כנסת אחרי תוצאות האמת, והם מתבססים על ההערכה ששיעור ההצבעה המגזר הערבי עמד על 71%, הדומה לאחוז ההצבעה הכללי. ואכן - על פי ספירת כ-99% מהקלפיות הראו תוצאות האמת כי לרשימה המשותפת 14 מנדטים, ובכל מקרה היא תהיה המפלגה השלישית בגודלה בכנסת.

 

סופרים קולות: יתרון לנתניהו בתוצאות האמת

לצפייה במפת הבחירות המתעדכנת - לחצו כאן

לבלוג החי של בחירות 2015 - לחצו כאן

רוצים להרכיב את הקואליציה?  היכנסו ונסו

 

פעילים פוליטיים סיפרו שההצהרות המתלהמות של בנימין נתניהו בדבר נהירה של מצביעים ערבים לקלפיות אכן עודדו את המגזר לצאת לקלפי. "אנחנו גאים שהציבור הערבי נתן אמון ברשימה המשותפת", אמר ח"כ ד"ר ג'מאל זחאלקה. "נמשיך בדרכנו נגד הגזענות וניאבק בכל כוחותינו נגד כל דבר שיכול לפגוע בחברה הערבית".

 

חברי הרשימה המשותפת, הערב בנצרת ()
חברי הרשימה המשותפת, הערב בנצרת

 

 

ח"כ ד"ר אחמד טיבי הוסיף: "התוצאה הכללית מנוגדת לציפיות. חשבנו שהציבור היהודי ירצה ללכת בכיוון של שינוי מדיני, כלכלי וחברתי,

אבל ככל הנראה נצטרך להישאר עם אותה מדיניות".

 

ח"כ דב חנין: "ראש ממשלה שמנהל קמפיין בחירות של הסתה נגד אזרחים מצביעים זה ראש ממשלה שלא יכול להמשיך בתפקידו. נעשה הכול כדי שהימין הקיצוני לא ימשיך לשלוט. אנחנו קוראים לכל הכוחות שאינם ימין קיצוני לעשות הכול בכדי שהוא לא ימשיך. אנחנו גם קוראים להרצוג, ראש המחנה, לא ללכת לממשלת אחדות בשום אופן ולא להצטרף לממשלה משותפת עם הימין. הרשימה המשותפת היא הכוח השלישי בכנסת ואנחנו מתכוונים להשתמש בכוח הזה".

 

העלאת אחוז החסימה הובילה את חד"ש, בל"ד ורע"מ-תע"ל למגעים ממושכים ובסופו של דבר גם לאיחוד. המפלגה הערבית המאוחדת, "הרשימה המשותפת" בשמה הרשמי, העמידה בראשה את איימן עודה מחד"ש. אחמד טיבי שובץ במקום הרביעי וחנין זועבי בשביעי. מקום אחד אחריה נמצא היהודי היחיד שיכהן בכנסת מטעמה, דב חנין. לכל אורך מערכת הבחירות העניקו הסקרים מספר מנדטים גבוה יותר לרשימה המשותפת ביחס למספר המנדטים של שלוש המפלגות הערביות בכנסת הקודמות גם יחד - 11.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
איימן עודה, הערב בנצרת
צילום: EPA
מומלצים