שתף קטע נבחר

המטפלת "להוצאת כישופים" הורשעה בסחיטה

מאות אלפי שקלים שילמו נשים לאבישג פרנג'יל, שהבטיחה לפתור את מצוקותיהן. השופט קבע שהיא ניצלה את אמונותיהן לקבלת דבר במרמה

אבישג פרנג'יל מהישוב מיתר, שהגדירה את עצמה "מטפלת להוצאת כישופים", שכנעה נשים לשלם לה מאות אלפי שקלים ואיימה עליהן כי משפחותיהן ייפגעו אם יפסיקו. לאחרונה היא הורשעה בבית המשפט המחוזי בתל אביב בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות וסחיטה באיומים. השופט דוד רוזן קבע שהנאשמת ניצלה את אמונותיהן של המתלוננות ואת מצוקתן כדי לקבל מהן כספים במרמה.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

במהלך 2012-2010 פרסמה פרנג'יל מודעה במקומון שלפיה היא "מוציאה כישופים קשים על ידי שדים ומחזירה אהבות". בעקבות המודעה פנו אליה כמה נשים וביקשו ממנה לסייע להן במצוקות שונות: אחת מהן פנתה אליה בעקבות פרידה כואבת מבעלה לאחר 30 שנות נישואים, אישה אחרת סיפרה שפנתה אליה עקב דיכאון וכאבים בחזה, בגב וברגליים.

 

ה"טיפולים" כללו בין היתר הדלקת נרות וקשירת שקיות סביב מותני המתלוננות, אולם מרביתם התבצעו – כך לדברי הנשים – בביתה של הנאשמת וללא נוכחותן. כל "טיפול" שכזה עלה להן סכומי עתק של בין 25 ל-50 אלף שקל, ולדברי אחת מהן היא שילמה 420 אלף שקל לאורך תקופת הטיפולים. הנשים סיפרו שפחדו להפסיק את הטיפולים או להגיש נגדה תלונה – גם לאחר שהמשטרה ביקשה מהן להתלונן.

 

בסופו של דבר הצליחה המשטרה לדלות שלוש תלונות ובכתב האישום שהוגש נגד פרנג'יל היא הואשמה בביצוע עבירות של סחיטה באיומים, קבלת דבר במרמה ועושק. על פי האישומים היא איימה עליהן שאם יפסיקו את הטיפול יקרו להן דברים רעים ומשפחתם תפגע.

 

על פי העדויות התבקשו המתלוננות גם לשלם את חשבונות החשמל והמשכנתה של הנאשמת, ואחת מהן אף שילמה עבור ניתוח פלסטי שביצעה. בשביל לממן את התשלומים פרנג'יל "עזרה" למתלוננות להשיג הלוואות מהבנקים, מחברות אשראי וממקורות נוספים.

 

הנאשמת טענה מנגד שהכספים שולמו לה כדין, בתמורה לעבודתה ולטיפוליה והתעקשה ששיפרה את מצבן של הנשים. היא הכחישה שביצעה מעשי כישוף וטקסים של קשירת שקיות ושיחות עם שדים. לטענתה הפגישות עם המתלוננות הסתכמו בייעוץ, החזקת יד והרגעה בלבד, והיא מעולם לא איימה על עליהן.

 

אלא שהשופט רוזן שוכנע כי הנאשמת ביצעה את המעשים שיוחסו לה. הוא קבע שגם איום בפגיעה על-טבעית, מיסטית או קוסמית יכול בנסיבות מסוימות לעלות כדי איום לעניין עבירת הסחיטה באיומים.

 

עם זאת זיכה השופט זיכה את הנאשמת מביצוע עבירות עושק, לאחר שקבע כי לא הוכח שהמתלוננות לקו בחולשה שכלית, חוסר ניסיון או קלות דעת, ואף ציין כי אחת מהן – פנסיונרית של משרד החינוך – היא אישה משכילה שפעלה "כמו פתיה בדרך שאינה מתאימה לדרכה".

 

בסופו של דבר, השופט הרשיע את הנאשמת בשלוש עבירות של סחיטה באיומים וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. גזר הדין יינתן בהמשך.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המאשימה: עו"ד גלית אפרתי
  • ב"כ הנאשמת: עו"ד אסף טל
  • עו"ד תמיר סולומון עוסק בדין הפלילי
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים