שתף קטע נבחר

חפרן בלתי נלאה: דורבן גילה נר בן 1,400 שנה

בעמק חפר נחשף נר חרס מהתקופה הרומית, בקצה מחילת דורבן. "הוא ארכיאולוג מצטיין", שיבחו ברשות העתיקות את המכרסם. בחפירות ביפו התגלה פגז מ-1905 קבור באדמה, האזור נסגר עד לנטרול הנפל

שתי תגליות ארכיאולוגיות, ביפו ובשרון - ולאחת מהן אחראי מכרסם: בשבוע שעבר, במהלך סיור פיקוח שגרתי של מפקחי היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות ואנשי רשות הטבע והגנים בחורבת סיב שבעמק חפר, התגלה נר חרס שלם מלפני כ-1,400 שנה, מונח בראשה של ערימת עפר בקצה מחילת דורבן. בינתיים, היום (ב') נחשף נפל של פגז מתחילת המאה שעברה, במהלך חפירות ביפו.

 

הנר שנמצא בעמק חפר נחשף בחפירות בחורבת סיב, אתר עתיקות גדול ומרשים מהתקופה הרומית-ביזנטית. האחראי לחשיפה הוא כאמור דורבן, מכרסם גדול יחסית שמשקלו 15 ק"ג, השוכן במאורות ובמחילות. עירא הורוביץ, מהיחידה למניעת שוד ברשות העתיקות, כינה את הדורבן "ארכיאולוג מצטיין, חפרן בלתי נלאה".

נר החרס שחשף הדורבן (צילום: רשות העתיקות) (צילום: רשות העתיקות)
נר החרס שחשף הדורבן(צילום: רשות העתיקות)

"המחילה נחפרת בהדרגה, לפעמים בעומק שני מטר מתחת לפני השטח, עד להיווצרות חדר שהייה לו ולבני משפחתו במעבה האדמה", הוסיף הורוביץ. "מעצם היותה של הארץ רוויה באתרי עתיקות קורה לא פעם שהדורבן בונה את ביתו בין שרידי העבר החבויים באדמה. את העפר הוא מסלק במיומנות אל פני השטח, ויחד איתו שלל ממצאים ארכיאולוגיים הנקרים בדרכו".

 

רשות העתיקות: "דורבנים, הפסיקו לחפור באתרי עתיקות"

כמו במקרים אחרים, גם הפעם פקחי רשות העתיקות ליקטו ממצאים מערימות השפך שיוצרים דורבנים - וכך מצאו את הנר שעליו היו סימני שריפה, שהעידו על כך שהוא היה בשימוש בעבר. הודעת רשות העתיקות על נר החרס שנמצא הסתיימה כך: "ברשות העתיקות קוראים לדורבנים להימנע מחפירת מחילות באתרי עתיקות, ומזהירים שחפירה באתר עתיקות ללא רישיון היא עבירה פלילית".

 

הבוקר נמצא פגז בן יותר מ-100 שנה באתר חפירות של רשות העתיקות ביפו. מיד עם גילוי הפגז נסגרה פינת הרחובות שדרות ירושלים ושמעון בן עזאי, עד להגעת החבלנים לנטרול אמצעי הלחימה. כ-50 חופרי רשות העתיקות עבדו באתר ונדהמו לגלות את הממצא החריג. "מצאנו תרמיל נחושת של פגז, שעליו נחרטה שנת ייצורו - 1905", סיפר מנהל החפירה, ליאור ראוכברגר. "מדי כמה זמן אנחנו מגלים תחמושת וכלי נשק בחפירות ארכיאולוגיות וביפו בפרט. כבר גילינו עם השנים תותח מהתקופה העותמאנית, כדורי תותח ועשרות רובים".

הפגז העתיק שנמצא בחפירות ()
הפגז העתיק שנמצא בחפירות


 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)
 

בשנת 2007, במהלך עבודות במתחם התחנה בכיכר השעון, נמצאו כ-80 רובים מסוגים

שונים, חלקם מתקופת המנדט הבריטי. "לפי הערכתנו, מדובר ברובים שהבריטים השמידו וזרקו לבור", סיפר מנהל אתר החפירות באותה תקופה, ד"ר יואב ארבל. "חלק מהרובים שימשו גם בזמן מאורעות תרפ"ט, בשנת 1929. בנוסף מצאנו גם כדורים ותרמילים מכל התקופה של המאה ה-19".

 

החפירות שמתבצעות כעת ביפו נקראות חפירות הצלה, שמטרתן לגלות ממצאים עתיקים לפני הנחת תשתיות של מים, חשמל ודיור במקום. מאחר שאזור יפו נחשב כאזור מוכרז ארכיאולוגי, הסיכוי לגלות ממצאים עתיקים גבוה במיוחד.


פורסם לראשונה 23/03/2015 12:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר יעקב, רשות הטבע והגנים
דורבן. האחראי לתגלית
צילום: עופר יעקב, רשות הטבע והגנים
צילום: רשות העתיקות
נר החרס שמצא הדורבן
צילום: רשות העתיקות
פגז בן 100 ביפו
מומלצים