שתף קטע נבחר

יוצאים לגלות - המקומות שלא הכרתם

פסח הוא הזדמנות בשבילכם לגלות את המסורות העתיקות והחדשות בהר גריזים שבשומרון, לטייל במצדה בארמונות הפאר שטרם הייתם בהם, לקרוא תגר על איתני הטבע בהרודיון ולהתפעם מהיופי של שוניות האלמוגים בים האדום. חוגגים פסח עם רשות הטבע והגנים

בואו לחוות את הלא מוכר. פסח הוא הזדמנות בשבילכם לטייל באתרים שטרם הייתם בהם, או שלא ראיתם אותם במלוא קסמם, כמו מצדה בלילה, או הר גריזים על רקע הנוף המרהיב. זו ההזדמנות שלכם להגיע למקומות קצת אחרים ולחוות מחדש את ההיסטוריה.

 

כנסו לעמוד המיוחד שלנו "מטיילים בפסח" וצפו בגלויות מרהיבות

 

למסלולים נוספים ופעילויות של רשות הטבע והגנים

הכירו את חניוני הלילה: מלון מיליון כוכבים - בטבע

יוצאים אל הטבע: מסלולים חדשים למטיילים

 

גן לאומי הרודיון

הרודיון קרא המלך הורדוס תגר אל איתני הטבע. במאה הראשונה לפסה"נ יצר הבונה הגדול את אחד המבנים הנועזים ביותר בעולם הקדום. כאן, בפסגת ההר בגבול מדבר יהודה, באתר שבו ביקש לימים להיקבר, הוא בנה ארמון קיץ, ולמרגלותיו – פלא אדריכלי המעורר השתאות גם בימינו.

אחד הארמונות המרשימים של העת העתיקה. ההרודיון (צילום: דורון ניסים) (צילום: דורון ניסים)
אחד הארמונות המרשימים של העת העתיקה. ההרודיון(צילום: דורון ניסים)

פעילות מיוחדת בפסח: אל מול הנוף הקסום של מדבר יהודה ניצב אחד הארמונות המרשימים של העת העתיקה - ארמונו של המלך הורדוס! מי היה הורדוס? גאון או משוגע? מלך היהודים או עבד הרומאים? סיפורו המרתק של "המלך הבנאי" ב"חיים שכאלה" למלך הורדוס - תאטרון "מקום" יפגיש אתכם עם המלך ודמויות מעברו במסע ססגוני ומצחיק אל העבר. נפתח לראשונה את בית המרחץ הגדול ונערוך בו סיור ביחד עם מכלול הבריכה וה"אי" שבמרכזה (בהרודיון תחתון). סיורים בהורדיון וסיורים בבית המרחץ הגדול יתקיימו כל שעה עגולה בין השעות 15:00-10:00.

 

היכן: גן לאומי הרודיון

מתי: ראשון עד רביעי 5-8.4, הצגות יתקיימו בשעות 10:30, 12:30, 14:30.

ללא תשלום נוסף לדמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

 

מסורות חדשות וישנות - הר גריזים

אתר הר גריזים הוא אחד המסקרנים והייחודים בארץ. על רקע נוף מרהיב מסורות ישנות וחדשות נקשרות במקום. בהר גריזים נערכו חפירות ארכיאולוגיות שהחלו בשנת 1982 על ידי ד"ר יצחק מגן, קצין מטה ארכיאולוגיה ביהודה ושומרון, ונמשכו ללא הפסקה עד שנת 2000.

 

שמו של ההר נכרך בתורה בראשית ההוויה הישראלית בארץ כנען.

בתורה מצווים בני ישראל בהיכנסם לארץ ישראל לערוך את טקס הברכה והקללה על הר גריזים ועל הר עיבל: "והיה כי יביאך ה' אלהיך אל הארץ אשר אתה בא שמה לרשתה ונתתה את הברכה על הר גריזים ואת הקללה על הר עיבל" (דברים יא, כט).

סדנא להכנת עפיפונים בתשלום סמלי. הר גריזים  (צילום: עמיר אלוני) (צילום: עמיר אלוני)
סדנא להכנת עפיפונים בתשלום סמלי. הר גריזים (צילום: עמיר אלוני)

בהמשך מובאים דברי הברכה והקללה וחלוקת השבטים (דברים כז, יא-כו).וישנה עוד הזכרה של הר גריזים במשל יותם, עליו נאמר: "וילך ויעמוד בראש הר גריזים" (שופטים ט, ז). הר גריזים גם קשור במסורות של תקופות נוספות כמו ההלניסטית והביזנטית ומהווה מקום עליה לרגל לבני העדה השומרונית.

 

פעילויות מיוחדות בפסח: עליה לרגל להר גריזים בחברה טובה ושלל דמויות מקראיות, עם שחקני תיאטרון "מקום". בין ברכה לקללה, שכבות הזמן ונופי בראשית - נפגוש כהן שומרוני ששכח את שאבד לו. יוֹתָם מחבק העצים ממשיל המשלים וסנבלט שחולם לבנות לו בית מקדש .

 

במהלך כל היום תתקיים סדנא להכנת עפיפונים בתשלום סמלי של 10 שקלים.

 

היכן: הר גריזים

מתי: ראשון עד רביעי 5-8.4 בשעות 11:00, 13:30, סיורים מודרכים יצאו בשעות 10:00, 12:00, 14:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים

 

מערך הגנה טבעי מושלם - המצדה

מצדה שוכנת בצוק מבודד במדבר יהודה, שמדרונותיו התלולים והזקופים מתנשאים לגובה של יותר מ- 400 מטרים מעל פני ים המלח. השילוב של צוקים ומתלולים באזור מדברי העניק למקום מערך הגנה טבעי מושלם.

הורדוס הקיף את פסגת מצדה כולה בחומת סוגרים חזקה (חומה בנויה משני קירות מקבילים). אין זו משימה של מה בכך - אורכה של הפסגה כ 600 מטרים ורוחבה, במרכז, 300 מטרים.

 

איך אתם מעדיפים לעלות למצדה, ברכבל או בשביל הנחש? (צילום: דורון ניסים) (צילום: דורון ניסים)
איך אתם מעדיפים לעלות למצדה, ברכבל או בשביל הנחש?(צילום: דורון ניסים)

הורדוס הגדיל לעשות. מצדה לא הייתה רק מבצר, אלא מצודה מלכותית ובה ארמונות גדולים, בית מרחץ משוכלל וארמונות קטנים יותר, שכנראה שימשו את בני משפחתו של הורדוס.

 

הארמון הצפוני הוא המבנה המרשים ביותר במצדה, ואופן הקמתו מעורר השתאות גם בימינו. הארמון צמוד לצוק הסלע הצפוני של מצדה, והוא כאילו תלוי על פי התהום. הצוק בנוי שלוש מדרגות סלע, כדי להגדיל את שטח המדרגות, שלא הספיק לאולמות הארמון, הקימו הבנאים קירות תמך ענקיים להגדלת השטח. למרות הפאר והעוצמה שמפגינים המבנים שהקים הורדוס, דומה כי הממצאים המרגשים ביותר הם דווקא החפצים הדלים שהותירו אחריהם הקנאים, שכן בעזרתם ניתן לשחזר את סופו של המרד הגדול. במצדה התגלו יותר מ-5,000 מטבעות, שרובם הוטבעו בתקופת המרד.

 

במיוחד מרגשים מטבעות הכסף הנושאים כתובות עבריות: "שקל ישראל" ו"ירושלים הקדושה". לידם כתוב "שא", "שב", "שג", "שד", "שה". האות ש' מציינת את המילה שנה, והאות שלידה את מניין השנים למרד. מלבד המטבעות התגלו במצדה קטעי מגילות ויותר מ700- אוסטרקונים (חרסים נושאי כתובות).

מחנה מצדה" - לינה בראש אחר  (באדיבות ארכיון רשות הטבע והגנים) (באדיבות ארכיון רשות הטבע והגנים)
מחנה מצדה" - לינה בראש אחר (באדיבות ארכיון רשות הטבע והגנים)

על עוצמת הקרב שנערך בין הקנאים לרומאים במצדה מעידים מאות אבני בליסטראות, שאותן ירו הרומאים לעבר מצדה, אבני דרדור גדולות שנותרו על ההר ושלדי אדם, כנראה שלדי הלוחמים שהתאבדו, אשר התגלו במקומות שונים בהר.

 

באתר מוזיאון מדש ומרשים המתאר באופן חוויתי את קורותיה של מצדה, וכן חיזיון אורקולי ואם כבר מגיעים חובה להתנסות בעליה המרהיבה ברכבל אל ראש ההר.

 

פעילויות מיוחדות בפסח: "אחרוני המצדה" - לגלות את מצדה מחדש - הצגה מקורית ומפתיעה המציגה אמת היסטורית עם וירטואוזיות קרקסית, בביצוע שחקני תאטרון "אספלט", מלווה בהדרכה ייחודית בתום ההצגה.

 

היכן: גן לאומי מצדה, אתר מורשת עולמית

מתי: ראשון עד חמישי 5-9.4 בשעות 10:30, 13:30.

ללא תשלום נוסף לדמי הכניסה לאתר. חינם למנויים.

 

אל מול מצדה- חזיון אור קולי מרשים ומרגש מציג את סיפורה המרתק של מצדה, בתיאטרון פתוח תחת כפת השמים, למרגלות מצדה מערב.

 

היכן: גן לאומי מצדה מערב (הגישה מערד בלבד בכביש 3199)

מתי: ראשון עד רביעי 5-8.4 בשעה 20:30.

תשלום בקופת האתר (קבוצות בתאום מראש).

מחיר: 45 ₪ למבוגר, 35 ₪ לילד, למנויים: 34 ₪ למבוגר, 27 ₪ לילד.

 

"מחנה מצדה" - לינה בראש אחר

לינה בחניון לילה מוסדר למרגלות צידה המערבי של מצדה – חוויה ייחודית לכל המשפחה!

 

היכן: חניון לילה מצדה מערב (גישה מערד בלבד, כביש 3199)

מתי: כל ימות החג

למידע נוסף והרשמה: מרכז הזמנות לחניוני הלילה של רשות הטבע והגנים בדרום בטלפון 08-6280404 שלוחה 1.

 

מוזיאון מצדה (צילום: חנן שפיר) (צילום: חנן שפיר)
מוזיאון מצדה(צילום: חנן שפיר)

מוזיאון מצדה -מוזיאון יחיד במינו, המציג את הממצאים שנתגלו על ההר, על רקע תפאורה המקרבת את העבר להווה. התשלום מקנה קבלת הדרכה קולית גם על ההר.

היכן: גן לאומי מצדה

מתי: מדי יום החל מהשעה 8:30

דמי כניסה: 20 שקל

 

ומי שרוצה לתפוס מרחק מכל ההמולה ולצלול לעולם שכולו יופי מוזמן לשמורת חוף האלמוגים באילת. שוניות מפרץ אילת הן שוניות האלמוגים היחידות בארצנו, ובהן אפשר לצפות בעולם מופלא וססגוני של אלמוגים, דגים ומגוון עצום של בעלי חיים ייחודיים. שמורת הטבע חוף האלמוגים באילת מאפשרת למבקר גישה נוחה לשונית, וגם שירותי חוף חיוניים, ובהם חנות, מקלחות, שירותים, סככות צל, כיסאות חוף ומיטות חוף.

עולם טרופי עשיר במגוון רחב של דגים ואלמוגים בים האדום (צילום: דורון ניסים) (צילום: דורון ניסים)
עולם טרופי עשיר במגוון רחב של דגים ואלמוגים בים האדום(צילום: דורון ניסים)

פעילות מיוחדת בפסח: בואו לקחת אוויר ולגלות עולם טרופי עשיר במגוון רחב של דגים ואלמוגים בשמורה הצפונית ביותר בים האדום. הדרכות שנרקול בים, הרצאות והקרנת סרטי טבע בנושא ים.

היכן: שמורת טבע חוף האלמוגים באילת

 

מתי: ראשון עד חמישי 5-9.4 בין השעות 18:00-9:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויים.

 

כל הפעילויות בגנים הלאומיים ובשמורות הטבע בחג, הן ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, וחינם למנויי מטמון, אלא אם כן צויין אחרת. לפרטים נוספים ולכל פעילויות החג הכנסו כאן

לאתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים הקליקו כאן  

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דורון ניסים
פסח הוא הזדמנות לטייל. שמורת האלמוגים באילת
צילום: דורון ניסים
מומלצים