שתף קטע נבחר

סובלים בעבודה? הגיע הזמן לצאת לחירות

ממונה שהופך את יום העבודה לסיוט, סביבה לא נעימה או תפקיד שלא הולם את הכישורים שלכם עלולים לגרום לתחושות קשות של תסכול בעבודה. חג הפסח הוא זמן מצוין להשתחרר מהעבדות ולבחור בעבודה הראויה לכם. מדריך

כל אחד היה רוצה עבודה שירגיש בה מאושר - אבל במציאות עובדים רבים מתוסכלים בעבודתם. אי אפשר לברוח וגם לא לשכוח את תחושת הקושי הנפשי שבלקום בבוקר לעבודה, כאשר עמוק בפנים אתם יודעים, שזה לא מקום העבודה שמתאים לכם.

 

פתאום הפעולה הפשוטה של לקום, להתלבש ולצאת לעבודה - הופכת לקשה מנשוא. התחושה הזו מתעצמת כשמגיעים לעבודה, וממשיכה ללוות גם כשחוזרים הביתה: כמו מערבולת ששואבת למטה את האנרגיה, וכמו רוח סערה שמפיצה את הכעס, הזעף והתסכול לעבר האנשים האהובים שסביבכם.

 

עבודה מתסכלת דומה לרעל ומחלחלת בכל מעגלי החיים האחרים ומרעילה גם אותם. אז מה נכון לעשות? איפה להתחיל?

 

הבנת הבעיה

השלב הראשון בתהליך הוא להבין את הסיבות שגורמות לכם לחוש תסכול. אלו יכולות להיות רבות ומגוונות, כך למשל:

 

• ממונה שהופך את יום העבודה לסיוט - לעתים מדובר במנהל חדש, שהחליף מנהל שאותו אהבתם. לפעמים זה עניין של זמן עד שמתרגלים אליו ולצורת העבודה שלו - אך לעתים זה יותר מורכב. במקרים אחרים מדובר בממונה ותיק ומוערך בארגון, והיכולת לשנות את אופן התנהגותו או את ציפיותיו היא כמעט בלתי אפשרית, בדיוק כמו הסיכוי שהוא יזוז מתפקידו.

 

• סביבת עבודה שלא נעים לשהות בה - סביבת העבודה עוינת עלולה להיווצר כתוצאה מהאנשים שנמצאים בה או מהתנהלות של הארגון. לעתים הקושי בסביבת העבודה נובע מתחושת חוסר יציבות המורגשת בארגון.

 

• תפקיד שאינו הולם את הכישורים שלכם - לעתים תפקיד שנראה מרתק, מתגלה כשונה מהציפיות או מכפי שתיארו אותו בתהליך המיון. לפעמים תפקיד שהיה בעבר מרתק הופך להיות פשוט וקל וכבר אינו ממצה את הכישורים והיכולות של העוסק בו.

 

• תנאי העסקה שאינם תואמים את התפקיד או את הכישורים - תנאי העסקה יכולים להשתנות לרעה עקב אילוצים כלכליים של הארגון. לעתים התפקיד המוצע הכיל מלכתחילה תנאי העסקה גרועים, אך ההתפשרות היתה בין התפקיד לבין המשך אבטלה והבחירה בו היתה העדפה רציונלית. אך עם הזמן תנאי העסקה הם אלה אשר מעיבים על תחושת האושר בתפקיד.

 

אפשרות נוספת היא שהתפקיד מתרחב ואליו מסתפחים תחומי אחריות נוספים אך לכל אלה אין ביטוי בשיפור תנאי העסקה ונתון זה גורם לתסכול רב.

 

יוצאים לדרך חדשה

מומלץ לנהל תהליך של חיפוש עבודה במקביל להיותכם מועסקים. בדרך זו ניתן להפוך את תהליך של מציאת עבודה להזדמנות אמיתית, ולמצוא את העבודה שבאמת מתאימה לכם בלי לחץ ותוך הקפדה על בחירה מושכלת של העבודה והארגון. איך מתחילים תהליך של מציאת עבודה?

 

מיקוד - להבין ולנסח בבירור מה חשוב לכם שיהיה בתפקיד ובארגון הבא שבו תעבדו. מנגד, מה יש לכם להציע הן ברמת הידע/ הניסיון/ ההשכלה/ המיומנות והן ברמת הכישורים ותכונות האופי המייחדים אתכם.

 

קורות חיים – ייצרו קורות חיים שיבליטו את מה שיש לכם להציע והתאימו אותם לכל משרה פוטנציאלית. אל תשכחו שבארגונים רבים קורות החיים נכנסים ראשית למאגר באמצעות סורקי קורות חיים, ועליכם לדאוג שקורות חייכם יעברו אותם בהצלחה.

 

אנשי קשר - החג הקרב ובא הוא הזדמנות נהדרת לפגוש חברים ומשפחה. מנפו את המפגשים עימם על מנת להפיץ את היותכם מחפשי עבודה, ורתמו אותם לעזרתכם.

 

חשוב לדעת, שמחפשי עבודה שממשיכים להיות מועסקים, מקרינים ביטחון רב יותר בתהליך המיון והם בעלי יכולת התמקחות גבוהה יותר על תנאי העסקתם. לימדו כיצד נכון למצוא עבודה חדשה, מהן הדרכים האפקטיביות יותר, נצלו מפגשים חברתיים ומשפחתיים למנף את הקשרים שלכם וצרו קורות חיים פותחי דלתות.

 

חג הפסח הוא זמן לביעור חמץ - אז בערו את כל מה שמחמיץ את ליבכם ותתחילו לשתול זרעים שינביטו עבודה ראויה. פסח הוא גם זמן מצוין להוציא את עצמכם מעבדות לחירות. אז בחרו עבודה ראויה, שתגרום לכם לחוש מאושרים, תאפשר לכם למצות את הפוטנציאל שלכם ותכיל תנאי העסקה ההולמים את עשייתכם וכישוריכם.

 

נירית גלר ג'מילי היא יועצת למציאת עבודה ובניית קריירה ומחברת הספר: "המדריך המלא לבחירה ומציאת עבודה"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
קריירה שינוי כיוון חיים עבודה אילוסטרציה אילוס
צילום: shutterstock
מומלצים