שתף קטע נבחר

מי חייב לעבוד בפסח? זכויות עובדים בחג

מי חייב להתייצב בעבודה במהלך החג - ומה תוספת השכר שיקבל? האם ניתן לאסור על עובדים להכניס אוכל לא כשר למקום העבודה? האם ייגרעו לכם ימי חופשה במידה ונדרשתם לעבוד מרחוק במהלך חופשה מרוכזת בחול המועד? זכויות עובדים בפסח - שאלות ותשובות

עובדים רבים במשק התאכזבו לגלות כי ימי החופשה המגיעים להם בחג הפסח הקרוב נופלים על סוף השבוע. אבל אם כך, מי בכל זאת חייב להגיע לעבודה במהלך החג, האם המעסיק מחויב להכשיר את מקום העבודה לפסח, ומה באשר לעובדים שיצאו לחופש מרוכזת ויידרשו לעבוד מרחוק - האם ייגרעו להם ימי חופשה?

 

לכתבות נוספות בערוץ קריירה :

 

כדי להשיב על השאלות הרבות הנוגעות לזכויות עובדים סביב חג הפסח, הסתייענו בעורכי דין מומחים לענייני עבודה. התשובות מסתמכות על חוקי העבודה, כאשר אם יש הסכמים קיבוציים, צווי הרחבה, הסכמים אישיים או נהגים מחייבים הקובעים אחרת - הם אלו שיחולו.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

עבודה בערב החג

מה אורך יום העבודה בערב החג? מיכל פינברג, שותפה בנ. פינברג ושות', מפרטת כי ערב החג נחשב ליום עבודה מקוצר, ולכן במקומות בהם נהוג לעבוד 6 ימים בשבוע, אורך יום העבודה יהיה 7 שעות וכל שעה מעבר מזכה בשעות נוספות. במקומות עבודה בהם עובדים 5 ימים בשבוע (בהתאם לצו ההרחבה להנהגת שבוע עבודה מקוצר במגזר העסקי), אורכו של יום עבודה יהיה 8 שעות בתשלום של 9, או 7 שעות בתשלום 8 - על פי החלטת ההנהלה והוועד.

 

עו"ד טל קרת, שותפה במשרד תדמור ושות' יובל לוי ושות', מציינת כי מכיוון שערב החג יחול השנה ביום שישי - מי שמועסק 5 ימי עבודה בשבוע לא נדרש לעבוד בו, ואילו עובדים המועסקים 6 ימים בשבוע וירצו יום חופש בערב החג - יידרשו לקחת יום חופש.

 

האם עבודה בערב החג מזכה בתוספת שכר? לא. עבור יום עבודה מלא ישולם השכר הרגיל.

 

האם ניתן לקחת יום חופש בערב החג? פינברג מציינת כי עובד רשאי לקחת יום חופש בערב חג הפסח כחלק מימי הבחירה שמצויינים בתוספת לחוק חופשה שנתית, ובתנאי שהודיע על כך למעסיק 30 יום מראש. בכל מקרה, חופשה שנתית בערב החג - בין אם ביוזמת העובד ובין אם ביוזמת המעביד - תחייב את העובד ביום חופשה מלא, אלא אם יש הסכם או נוהג הקובעים אחרת, כמו ניכוי חצאי ימים.

 

עבודה בחג

האם המעסיק יכול לחייב את העובדים לעבוד בחג? קרת מסבירה כי העסקה ביום החג אסורה על פי הוראות חוק שעות עבודה ומנוחה, אלא אם המעסיק קיבל היתר לכך מראש ממשרד הכלכלה. בעסקים דוגמת בתי מלון, מסעדות, מוסדות רפואיים, עובדי שמירה ועוד - קיים היתר כללי או מיוחד להעסקה בשבת והוא חל גם על עבודה בחג. כלומר, המעסיק יכול לדרוש מהעובד לעבוד בחג.

 

עם זאת היא מוסיפה, כי אם העובד שומר מצוות הוא רשאי להודיע למעסיק - תוך 3 ימים מיום שקיבל את ההודעה על העבודה בחג - כי הוא מסרב לעבוד ביום החג על פי מצוות דתו. "במצב זה, המעביד רשאי לדרוש תצהיר בכתב ומאומת על ידי עו"ד, שכולל פרטים המעידים על הכרתו הדתית ועל קיום מצוות דתו, שהוא שומר כשרות בביתו ושאינו נוסע בשבת ובחג".

אוהדים ערבים של נבחרת ישראל. מה הדין לגבי עבודה בחג עבור עובדים שאינם יהודים? (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
אוהדים ערבים של נבחרת ישראל. מה הדין לגבי עבודה בחג עבור עובדים שאינם יהודים?(צילום: אביהו שפירא)
 

מה תוספת השכר עבור עבודה בחג? עו"ד שחר הופמן - שותף במשרד עוה"ד בן ארי, פיש, סבן ושות' - מציין כי עבודה ביום החג מזכה בשכר בגובה 150% מהשכר הרגיל, אלא שבהסכם קיבוצי או בחוזה אישי ניתן לקבוע תמורה גבוהה יותר.

 

מה השכר שמקבלים עובדים שאינם עובדים בחג? עובדים יהודים זכאיים לדמי חגים עבור 9 ימי חג בשנה, הכוללים את ראש השנה (יומיים), יום הכיפורים, סוכות, שמחת תורה, פסח (יומיים - יום החג שאחרי ליל הסדר ושביעי של פסח), יום העצמאות ושבועות.

 

קרת מפרטת כי התשלום משתנה בהתאם לאופן ההעסקה: בעוד שעובד המשתכר משכורת חודשית יקבל את השכר הרגיל שלו, הרי שעובדים בשכר שעתי או יומי מקבלים שכר רגיל רק בכפוף לארבעה תנאים מצטברים: העובד מועסק במקום העבודה שלושה חודשים לפחות; הוא עבד יום לפני ויום אחרי החג; הוא אמור היה לעבוד ביום החג; והחג אינו חל ביום שבת. מכיוון שהשנה מתקיים החג ביום שבת - עובדים שעתיים לא יקבלו דמי חגים, אלא אם נקבע אחרת בהסכם קיבוצי או חוזה אישי.

 

מה הדין לגבי עובדים שאינם יהודים? קרת משיבה כי עובד לא יהודי יבחר האם ברצונו לקבל דמי חגים בגין חגים יהודיים או בגין חגים לפי דתו. בכל מקרה, הוא לא יהיה זכאי לדמי חגים כפולים, גם אם לא עבד בפועל בחגים היהודיים כיוון שמקום העבודה היה סגור. עם זאת, הפסיקה אסרה לנכות מעובד שאינו יהודי ימי חופשה שנתית בגין היעדרות בחגים יהודיים בהם מקום העבודה סגור.

 

חול המועד

האם עובדים זכאים לתנאים מיוחדים עבור עבודה בחול המועד? הופמן משיב בשלילה - עבודה בחול המועד לא מזכה בתגמול מיוחד או ימי עבודה קצרים יותר. "ימי חול המועד הם ימי עבודה רגילים, שאין חובה על פי חוק לשלם בהם שכר גבוה יותר, אלא אם קיים הסכם קיבוצי או חוזה אישי הקובע אחרת", הוא מסביר. "עם זאת, במקומות רבים מקובל להנהיג ימי עבודה קצרים יותר או להוסיף על השכר הרגיל, כדי לעודד עובדים להירתם לעבודה בימים אלו. עובד המבקש לא לעבוד בימי חול המועד, על אף שמקום העבודה פועל כרגיל, צריך לבקש חופשה בהתאם למקובל ולנהוג במקום עבודתו".

 

האם המעסיק רשאי להחליט על חופשה מרוכזת במהלך כל חג הפסח? קרת מציינת כי קביעת מועדי החופשה לעובדים היא בסמכות המעסיק, תוך התחשבות בצרכי העובדים. החופשה היא על חשבון ימי החופשה בתשלום של העובד. אם היא עולה על 7 ימים - עליו להודיע על כך לעובדים בכתב לפחות שבועיים מראש.

 

מה עושים אם אין לעובד מספיק ימי חופשה צבורים? הופמן משיב, כי אם לעובד אין מספיק ימי חופשה בצבירה, לא ניתן לאלצו לצאת לחופשה על חשבון ימי חופש עתידיים - זאת אלא אם העובד יוזם את החופשה. "אם נוצר מצב שהחופשה המרוכזת היא בניגוד לרצונו של העובד ואף מכניסה אותו ליתרת ימי חופשה שלילית, יש לשלם לעובד על ימי החופשה כאילו עבד, או להגיע עמו להסדר אחר", הוא מחדד.

חול המועד הוא זמן אידיאלי לשופינג, אך מתי מגיע לנו שכר במקרה של חופשה מרוכזת?  (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
חול המועד הוא זמן אידיאלי לשופינג, אך מתי מגיע לנו שכר במקרה של חופשה מרוכזת? (צילום: shutterstock)
 

המעסיק הוציא אותנו לחופשה מרוכזת, אך ביקש להשאר זמינים ללקוחות, לעבוד מהבית ולהגיע למשרד במקרים דחופים. האם מגיע לי שכר? כיצד יש לחשב אותו? עו"ד שרי אמרוסי-ישי ממשרד א. חלד ושות', מציינת כי במקרים כאלו על העובד לדווח למקום העבודה על השעות בהן עבד. "במצב זה לא יפחיתו את אותם ימים/שעות ממכסת החופשה שלו והוא יהיה זכאי לשכר עבורם, בהתאם להסדר השכר שלו. כלומר אם מדובר בעובד שעתי, הוא יקבל תגמול בהתאם לשעות שעבד; אם מדובר בעובד בשכר חודשי, ממילא הוא יקבל את אותו שכר חודשי ולא יפחיתו את הימים/שעות בהם עבד ממכסת החופשה שלו".

 

אם אני בחופשה ממושכת – ימי חג הפסח ייגרעו ממכסת ימי החופשה השנתית שלי? קרת מציינת כי במקרה זה, יום החג לא ייספר כיום חופשה שנתית והוא לא ירד ממכסת ימי החופשה השנתית, להבדיל מימי חול המועד שכן ייספרו כימי חופש רגילים. שונה הוא מצבן של עובדות בחופשת לידה, שאינן זכאיות לדמי חגים או להארכת חופשת הלידה אף אם במהלכה יתקיימו ימי חג.

 

האם ניתן לעבוד מהבית בחול המועד? קרת: "ימי חול המועד הינם ימי עבודה רגילים לכל דבר ועניין. על כן, עבודה מהבית, כמו בכל ימות השנה, נתונה לשיקול דעתו הבלעדי של המעסיק.

 

האם עובד יכול להביא את הילדים לעבודה במהלך חול המועד? קרת מציינת כי גם במקרה זה, הדבר נתון לשיקול דעתו של המעסיק. "בדיוק כמו ביתר ימות השנה, המעסיק אינו חייב לאפשר הבאת ילדים למקום העבודה".

 

כשרות

האם מעסיק מחויב להכשיר את מקום העבודה לפסח לבקשת העובדים? שרי עמרוסי משיבה כי מלבד האיסור על מכירת חמץ, אין חוק המחייב מעסיקים להכשיר את מקום העבודה בפסח. "לכן על העובד להגיע לכאורה למקום עבודתו, גם אם המקום לא הוכשר", היא מציינת. "עם זאת, המעסיק נדרש לנסות להגיע לפתרון מוסכם עם עובד המקפיד על כשרות, למשל הכשרת מקום העבודה, עבודה מהבית בימי החג או יציאה לחופשה בימי החג".

 

האם המעסיק יכול לאסור על עובדים להכניס אוכל לא כשר למקום העבודה? שרי עמרוסי: "מעסיק אינו יכול לחייב עובד לאכול אוכל כשר לפסח במקום העבודה, אך יכול לבקש מעובדיו שלא להכניס חמץ אל מקום העבודה במהלך החג".

 

העסקת בני נוער

בחג הפסח  מתחיל לעלות הביקוש לעבודות זמניות, המאופינות בשיעור גבוה של בני נוער המועסקים בהן. מאז פברואר אשתקד, בני נוער עובדים ומעסיקיהם אינם צריכים עוד להציג פנקס עבודה. במקום זאת, על המעסיקים להחזיק אישור רפואי בתוקף של הנער או הנערה העובדים, וכן צילום של תעודת זהות שלהם או של הוריהם. חמי לפידור ממשרד לפידור ושות', השיב על מספר שאלות בנושא:

נערים בחוף הים. כמה שעות ביום מותר להעסיק אותם?  (צילום: EPA) (צילום: EPA)
נערים בחוף הים. כמה שעות ביום מותר להעסיק אותם? (צילום: EPA)
 

האם אפשר להסתפק בבדיקה רפואית משנה שעברה? "לא. העסקת בני נוער מחייבת בדיקה ואישור מ'רופא מורשה' בעל תואר מומחה ברפואה תעסוקתית, ואותה יש לבצע לפחות אחת לשנה".

 

כמה שעות מותר להעסיק בני נוער? "כעיקרון מותר להעסיק בני נוער עד 8 שעות ביום, ו-40 שעות עבודה בשבוע. אם מלאו לבני הנוער 16 שנים וניתן היתר להעסקתם, מותר להעסיק אותם 9 שעות עד למכסה של 40 שעות בשבוע".

 

מי אמור לממן את הפסקת העובדים? "עובד אשר עובד 6 שעות ומעלה ביום זכאי להפסקה של שלושת רבעי שעה, מתוכה חצי שעה רצופה, כאשר ההפסקה היא על חשבון בני הנוער, אלא אם הוסכם אחרת".

 

האם ניתן להעסיק בני נוער ביום המנוחה? "לא. החוק מחייב לתת לבני נוער 36 שעות רציפות במנוחה השבועית".

 

לאילו סנקציות צפויים מעסיקים על עבירות על העסקת בני נוער? "על נושא משרה בתאגיד מוטלת החובה לפקח ולעשות ככל שניתן למניעת עבירות על החוק בידי התאגיד או בידי עובדיו. המפר חובה זו צפוי לקנסות ועונשים כמפורט בחוק".

 

שי לחג

חלוקת השי לחג כבר הסתיימה ברוב מקומות העבודה, אבל עשויה להותיר לא מעט שאלות. למשל, האם המעסיק יכול לשנות את שווי השי; או מה שווי המס שינוכה בעבורה מהשכר. בסיוע לפידור השבנו על מספר שאלות נוספות:

 

האם המעסיק מחויב להעניק שי לחג? "לא. ההחלטה האם להעניק מתנה ואיזו מתנה, נתונה למעסיק בלבד. עם זאת, אם קיים צו הרחבה, הסכם קיבוצי או חוזה עבודה אישי הקובעים כי יש להעניק לעובדים שי לחג ובסכום מסוים, יש למלא אחר קביעה זו - אחרת המעסיק חשוף לתביעה".

אפיית מצות בפסח. האם בחול המועד הם זכאים ליום עבודה מקוצר? (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
אפיית מצות בפסח. האם בחול המועד הם זכאים ליום עבודה מקוצר?(צילום: עידו ארז)
 

האם המעסיק יכול לשנות את גובה סכום השי? "גם אם העובד יצליח להוכיח שקיים נוהג בעניין השי, ספק אם בית הדין לעבודה יחייב את המעסיק להמשיך ולתת את השי על פי הנוהג אם המעסיק יציג סיבה סבירה לשינוי, למשל מצבו העסקי".

 

אי קבלת שי לחג מהווה עילה להתפטרות תוך זכאות לפיצויי פיטורים? "על מנת שעובד יהיה זכאי להתפטר בדין מפוטר ולקבל פיצויי פיטורים, עליו להראות שאי קבלת השי לחג מהווה הרעה מהותית בתנאי העבודה. גם אם חלה על המעסיק חובה לתת לעובד שי לחג, למשל מכוח הסכם קיבוצי, הרי שאי מתן השי כשלעצמה לא נראית כהרעה מוחשית". עם זאת, יש לסייג כי הפסיקה אסרה להפלות בין העובדים במתן מתנה לחג.

 

מה שיעור המס שינוכה ממשכורת העובד על שווי המתנה? "מאחר שהמתנה שמקבל העובד מהמעסיק מהווה 'טובת הנאה', יש לזקוף לעובד את שווייה כתוספת שכר. שווי זה חייב במס הכנסה שישולם על פי גובה המס השולי אותו משלם העובד, בכפוף לגובה שכרו ולשאר נתוניו האישיים. כך למשל, אם עובד קיבל מהמעסיק מתנה בשווי 400 שקל, בתלוש המשכורת שלו יופיע שווי שי לחג בסכום של 400 שקל המהווה חלק מהשכר החייב במס".

 

האם המעסיק רשאי לקבוע את שווי המתנה בהתאם לעמידת העובד ביעדי מכירות שנתיים? "בית הדין האזורי לעבודה בחיפה פסק ש'שי לחגים אינו, ולא יכול להיות, אלא זכות כללית אחידה במקום העבודה, לכל העובדים וללא כל הבדלים, והוא לא הכלי הנכון לתגמל עובדים ראויים'. ניתן להסיק שקביעת שווי המתנה לפי עמידה של העובד ביעדי מכירות אינה הדרך הנכונה וראויה לתגמל את העובדים".

 

האם ניתן לקבוע את גובה השי בהתאם לוותק של עובדים? "לא כל קריטריון על פיו ייקבע גובה השי שיחולק, מהווה הפליה. למשל, המעסיק רשאי להחליט, שמשיקולים תקציביים הוא נותן שי לחג רק לעובדים שעובדים אצלו למעלה משנתיים. לעומת זאת, החלטה לתת שי לחג לנשים ולא לגברים תהווה אפליה מובהקת".

 

עובד בחופשה ללא תשלום זכאי לשי לחג? "ככל שיש הוראה בהסכם הקיבוצי, בצו ההרחבה או בהסכם האישי הקובעים כי עובד בחופשה ללא תשלום זכאי לשי לחג - הרי שעל המעסיק לקיים את חובתו ולהעניק את השי לחג. עם זאת, יצוין שכעיקרון, מעסיק לא יכול להוציא עובדים לחופשה ללא תשלום ללא הסכמתם.

 

האם עובדת בחופשת לידה זכאית לשי לחג? לפידור סבור שכן, אם היא בתקופה שבה היא זכאית לדמי לידה. "משהתקופה שבה עובדת זכאית לדמי לידה נחשבת כחלק מתקופת העבודה לצורך זכויות שונות, למשל לצורך חישוב התקופה המזכה בפיצויי פיטורים, ניתן לומר שמדובר בתקופה שבה היא זכאית גם למתנה לחג".

 

בהכנת התשובות לשאלות השתתפו: ; שחר הופמן - שותף במשרד עוה"ד בן ארי, פיש, סבן ושות'; שרי אמרוסי-ישי - ממשרד א. חלד ושות'; מיכל פינברג - שותפה בנ. פינברג ושות'; וחמי לפידור ממשרד לפידור ושות'; טל קרת, שותפה במשרד תדמור ושות' יובל לוי ושות' 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים