שתף קטע נבחר

מחקר: איפה יש דירות בפחות ממיליון שקל

מחקר שערך אתר מדלן ל-ynet בדק כמה דירות בפחות ממיליון שקל נמכרו מאז 2008 ועד היום. הממצאים מדאיגים: מצד אחד, ניתן עדיין למצוא דירות חדשות בכ-850 אלף שקל בערים כמו קריית גת ועפולה, לצד דירות יד שנייה במחירים דומים גם בראשל"צ ובפ"ת. אך לא ניתן להתעלם מהצניחה במספר הדירות שנמכרו בסכומים אלה ב-6 השנים האחרונות. צפו בדיון באולפן ynet

הממשלה החדשה שצפויה לקום בתקופה הקרובה, תיאלץ להתמודד בעיקר עם יוקר הנדל"ן ומחדלי הדיור של השנים האחרונות. רגע לפני השבעת הכנסת ה-20, החלטנו לבדוק היכן נותרו בישראל דירות במחיר של עד מיליון שקל - תקציב שנחשב כיום, על רקע הזינוק במחירי הדירות, ככזה שזוגות צעירים יכולים לנסות לגייס עבורו הון עצמו באמצעות עמל רב, משפחה תומכת - ובעיקר מזל. צפו בדיון באולפן ynet.

 

 

מחקר מיוחד שערך עבור ynet אתר מדלן, המספק לרוכשי הדירות מידע חיוני לפני רכישת דירה, ביצע ניתוח עסקאות מקרקעין של דירות שנמכרו בתקציב של עד מיליון שקל משנת 2008 ועד היום ברחבי הארץ. "בשנים האחרונות חלה ירידה של כ-50% במספר הדירות שנמכרו מתחת למחיר של מיליון שקל - מ-60 אלף דירות ב-2008 ל-30 אלף דירות בלבד ב-2014", מסביר את הממצאים רוה איתן, סמנכ"ל המחקר והאסטרטגיה במדלן.

 

 

לדבריו, "משפחה עם תקציב של מיליון שקל הייתה יכולה לקנות דירת 4 חדרים חדשה בערים גדולות במרכז הארץ, כגון ראשון לציון, מודיעין, נתניה וערים נוספות. אם אותה המשפחה בחרה שלא לרכוש דירה ב-2008, כיום האפשרויות העומדות בפניה מוגבלות יותר, וכדי לגור בדירת 4 חדרים חדשה תאלץ להרחיק ליישובים בפריפריה כדוגמת קריית גת, חריש ועפולה, או לחילופין להסתפק בדירות קטנות בבניינים ישנים, בשכונות ותיקות באזור המרכז".

 

אבל האם הסכום הזה, שנשמע לנו היום לנוכח יוקר הדיור נמוך יחסית, באמת מאפשר לנו לקנות דירה? איתן מדגים: "רק זוג צעיר שהצליח להשיג בעמל רב הון עצמי נזיל בגובה של 250-300 אלף שקל מחסכונות ומתמיכה של המשפחה, יכול לרכוש דירה בתקציב של עד כמיליון שקל - שמביא לתשלומי משכנתא חודשיים של כ-3500 שקל. אבל כיום, לאחר קפיצה של כ-90% במחירי הנדל"ן במהלך 7 השנים האחרונות, המבחר של דירות בעלות של מיליון שקל הצטמצם".

 

מפת הנדל"ן האינטראקטיבית המצורפת מציגה את מחירי הדירות בערים ברחבי הארץ, תוך פילוח המחירים בכל שכונה ושכונה. מחיר ממוצע של דירה הוא 1.262 מיליון שקל (יד ראשונה וחדשה), כאשר הצבע הכחול במפה מצביע על מחיר נמוך מהמחיר הממוצע ואילו הצבע האדום מצביע על מחיר גבוה מהממוצע. ככל שהצבעים כהים יותר - כך המחירים מתרחקים מהממוצע.

 

הקלקה על כל יישוב מצביעה על רמות המחירים בתוך כל שכונה. עם ההקלקה, יופיעו נתונים בצדה הימני של המפה בנוגע למחירי עסקאות הנדל"ן שבוצעו בשכונה. הקלקה על האייקונים בצורת הבתים בצבע כתום מציגה את השכונות והיישובים המבוקשים שנבדקו, שבהם דירות חדשות ודירות מיד שנייה נמכרו בשנת 2014 תמורת פחות ממיליון שקל.

 

לצפייה בגודל מלא לחצו כאן או על המפה - לצפייה ביישובים עם דירות בפחות ממיליון שקל לחצו על האייקונים הכתומים

 


 

 

דירת 3 חדרים חדשה ב-815 אלף שקל - איפה?

כפי שניתן לראות בטבלה, בשכונת כרמי גת החדשה בקריית גת, ניתן לרכוש דירת 4 חדרים חדשה תמורת 892 אלף שקל בממוצע. בחריש דירה דומה תעלה 879 אלף שקל, וברובע יזרעאל החדש בעפולה דירה מקבלן תימכר תמורת 857 אלף שקל. בשכונת אגמים באשקלון דירת 4 חדרים חדשה עולה בממוצע 880 אלף שקל, ואילו בשכונת תל חנן בנשר, דירת 3 חדרים חדשה עולה בממוצע 815 אלף שקל.

 


שכונות שבהן יש דירות חדשות בפחות ממיליון שקל

שכונות שבהן יש דירות חדשות בפחות ממיליון שקל
עיר שכונה חדרים מחיר ממוצע (באלפי שקלים)
קריית גת כרמי גת 4 892
חריש חריש 4 879
עפולה רובע יזרעאל 4 857
אשקלון אגמים 4 880
נשר תל חנן 3 815

 

"בשנת 2008, חצי ממלאי הדירות החדשות נמכרו בפחות ממיליון שקל, ואילו כיום רק 15% מהדירות החדשות נמכרות בפחות ממחיר זה", מציין איתן. "דירות חדשות שעדיין נמכרות במחיר כזה ניתן למצוא אך ורק בפריפריה, ביישובים כדוגמת נתיבות, עפולה, מגדל העמק, חריש, קריית גת, נצרת עלית ונשר". לדבריו, זוג צעיר שיכול היה לקנות דירת 4 חדרים חדשה ב-2008 בשכונת קריית השרון בנתניה תמורת מיליון שקל, צריך לעבור לחריש כדי לקנות דירה בתקציב דומה.

ומה לגבי דירות מיד שנייה? כאלה ניתן למצוא גם במרכז הארץ. כך, למשל, בשכונת רמת אליהו בראשון לציון, דירת 3 חדרים ישנה עולה בממוצע 835 אלף שקל. בשכונות רמת דן וגבעת הדר ברמלה, דירה דומה עולה 807 אלף שקל. בשכונת גבעת שרת בבית שמש, דירת 3 חדרים ישנה תימכר תמורת 760 אלף שקל בממוצע. ואילו בשכונת רמות ורבר בפתח תקווה, דירת 3 חדרים מיד שנייה תעלה לכם 941 אלף שקל.

 

"באזור המרכז ניתן לראות שהירידה בשיעור הדירות מתחת למיליון שקל הייתה דרמטית יותר מאשר בכלל הארץ", הוא מוסיף. "בשנת 2008, כ-60% מהעסקאות במרכז הארץ היו במחיר נמוך ממיליון שקל; בעוד שב-2014 שיעור עסקאות אלו צנח וקטן פי 4". לדבריו, דירות 3 חדרים מיד שנייה, שנמכרות בפחות ממיליון שקל, ניתן למצוא גם בבת ים, בחולון ובנתניה; דירות 3-4 חדרים ניתן למצוא בשכונת יפו ד'; ובלוד ניתן למצוא דירות 4 חדרים מיד שנייה במחיר דומה.

 


שכונות שבהן יש דירות יד שנייה בפחות ממיליון שקל

שכונות שבהן יש דירות יד שנייה בפחות ממיליון שקל
עיר שכונה חדרים מחיר ממוצע (באלפי שקלים)
ראשון לציון רמת אליהו 3 835
רמלה רמת דן וגבעת הדר 3 807
בית שמש גבעת שרת 3 760
פתח תקווה רמות ורבר 3 941

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
שכונת רמת אליהו בראשון לציון. כאן תמצאו דירת 3 חדרים מיד שנייה ב-835 אלף שקל
צילום: אבי מועלם
מומלצים