שתף קטע נבחר

ויקיפדיה נכנסת לבגרות: כתבו ערך, קבלו ציון

במסגרת מיזם חדש יכתבו תלמידי תיכון ערכים בוויקיפדיה ויקבלו ציון שיהווה 30% מהציון הסופי בבגרות בשבעה מקצועות. משרד החינוך: "ויקיפדיה זה כבר לא העתק-הדבק"

אתר ויקיפדיה כבר הפך לכלי חשוב בקרב תלמידים שניזונים משם לקבלת מידע. כעת הם הולכים לקחת חלק בכתיבת הערכים באנציקלופדיה האינטרנטית. במסגרת מיזם חדש של משרד החינוך שייכנס לתוקף בשנה הלימודים הבאה, תלמידים יכתבו ערכים בוויקיפדיה ויקבלו על כך ציון שיהווה 30% מהציון הסופי בבגרות.

 

במיזם ייקחו חלק תלמידי כיתות י'-י"ב והוא יילמד במסגרת שבעה מקצועות: עברית, אזרחות, היסטוריה, גיאוגרפיה, מדעי הסביבה, חקלאות ותושב"ע בחינוך הממלכתי-דתי.

גם ציון וגם לדברר את ישראל בעולם (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
גם ציון וגם לדברר את ישראל בעולם(צילום: Shutterstock)

בחודשים האחרונים עברו 300 מורים המלמדים את המקצועות השתלמות על-ידי אנשי ויקיפדיה בישראל. המורים למדו על מאחורי הקלעים של האנציקלופדיה הפופולארית, שמעו כיצד מתקנים ערכים וכיצד מעדכנים אותם ואיזו ביקורת מתבצעת על התוכן שנכתב. 

 

דליה פניג, סגנית יו"ר המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך, מספרת כי המורים השונים כבר איתרו ערכים שאינם מפורטים דיו ויש להרחיבם, וכן ערכים חסרים שיש להכניס לוויקיפדיה. לדבריה, התפישה במשרד היא כי כתיבת ערך טומנת בחובה טיפוח של מיומנויות רבות. "התלמידים ילמדו לאתר מידע, למזג אותו, לחשוב באופן ביקורתי, לכתוב נכון, מתומצת ומדויק".

 

"עד היום", מציינת פניג, "ויקיפדיה נתפש בקרב המורים כמקור לא מספיק רציני, שבו היו עושים 'העתק-הדבק' מהאינטרנט לעבודה. כתיבת הערכים תתרום לתלמידים ידע נוסף בתחומי תוכן ותתרום לטיפוח הערכים הלאומיים והאזרחיים שלהם".

 

פניג מציינת כי המורים יבנו בעצמם את המודל שמתאים לתחום הדעת שהם מלמדים ויבחרו את היקף הידע שאותו ירצו להכיל. "מורה יכול להחליט ש-30% יורכבו משלושה ערכים שיכתבו התלמידים ומורה אחר יכול להחליט שכתיבת ערך תהיה רק חלק מהערכה החלופית. הדגש יהיה על ערכים שקשורים לישראל כמו תופעות חברתיות, אישים ומקומות".

 

לדברי אשת משרד החינוך, אחת המטרות היא להגדיל את הנפח של ישראל בתוך האנציקלופדיה הגדולה והבינלאומית. "אנחנו רואים בזה סוג של דברור - הבאת ישראל למודעות הארצית והעולמית מפני שערכים מסוימים מתורגמים לשפות שונות. מעבר לכך, תלמידים יעשו עבודה שתשרת את החברה כולה ולא רק את המורה וההורים שיקראו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
ערכי התלמידים. ויקיפדיה
צילום: Shutterstock
מומלצים