שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, AFP

הטייס הראשי צעק: "פתח את הדלת הארורה"

האימה רגע לפני ההתרסקות: ה"בילד" הגרמני פרסם את תמלול הקלטת טיסת המוות ביום שלישי. הטייס הראשי נשמע צועק לטייס המשנה לוביץ: "למען השם, פתח את הדלת". בשתי הדקות האחרונות נשמע לוביץ מתנשם בכבדות. הקולות האחרונים הם של הנוסעים שהבינו את מר גורלם

ההקלטות מהדקות הדרמטיות במטוס "ג'רמן ווינגס" נחשפות: העיתון הגרמני "בילד" פרסם היום (א') את תמלול השיחה בין טייס המשנה אנדראס לוביץ, שריסק במכוון את מטוס "ג'רמן ווינגס" בהרי האלפים ביום שלישי, לבין הטייס הראשי שננעל מחוץ לתא הטייס. "פתח את הדלת הארורה. למען השם, פתח את הדלת", צעק הטייס הראשי פטריק זונדהיימר ללוביץ.

 

150 נוסעים ואנשי צוות, בהם הישראלי אייל באוםנהרגו בהתרסקות בשבוע שעבר לאחר שלוביץ, שבמהלך השבוע התברר כי לא היה כשיר כלל לטוס וסבל מדיכאון, ריסק את המטוס בכוונה. כעת נחשפות הדקות האחרונות בטיסת המוות, שהסתיימה במותם של חפים מפשע.

 

אתמול דווח כי בביתו של טייס המשנה אותרה "כמות רבה של תרופות לטיפול בבעיות נפשיות". כך דיווח העיתון הגרמני "וולט אם זונטג". לפי הדיווח, לוביץ בן ה-27 היה נתון ללחץ וסבל מדיכאון - כך לפי מסמכים רפואיים שהגיעו לידי חוקרים. טייס המשנה גם היה בטיפול של "נוירולוגים ופסיכיאטרים רבים". ב"ניו יורק טיימס" דיווחו מפי שני גורמים המעורים בחקירה כי לוביץ סבל גם מבעיות ראייה שהיו עלולות לשלול ממנו את היכולת לטוס. החוקרים עדיין אינם יודעים אם אותן הפרעות ראייה היו תוצר של הבעיות הנפשיות שמהן סבל.

 

לפי ה"בילד", ההקלטה החלה בהתנצלותו של הקפטן זונדהיימר לנוסעים על העיכוב שנוצר בהמראה מברצלונה והבטיח שיצמצם את הפער עד לנחיתה בדיסלדורף. 20 דקות בתוך הטיסה, נשמעת שיחה בין זונדהיימר ללוביץ, שאומר לו כי הוא יכול ללכת לשירותים בכל זמן שיחפוץ בכך ושהוא ישתלט על ההגאים.

היה בדיכאון וטופל בתרופות. אנדראס לוביץ (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
היה בדיכאון וטופל בתרופות. אנדראס לוביץ(צילום: רויטרס)

משפחתו של הטייס הראשי פטריק זונדהיימר בזירת ההתרסקות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
משפחתו של הטייס הראשי פטריק זונדהיימר בזירת ההתרסקות(צילום: רויטרס)

בשעה 10:27 שעון מקומי, 13 דקות לפני ההתרסקות באלפים, המטוס הגיע לגובה של 38 אלף רגל. הטייס הראשי ביקש מסגנו לוביץ להתכונן לנחיתה בדיסלדורף. לפי התביעה הצרפתית, שמצוטטת בעיתון הגרמני, לוביץ הגיב בלקוניות כלפי זונדהיימר והשתמש במילים כמו "בתקווה" ו"נראה". אחרי שבוצעו הבדיקות האחרונות לפני הנחיתה, נשמע לוביץ אומר לקפטן: "אתה יכול ללכת עכשיו".

 

שתי דקות חולפות והקפטן משיב ללוביץ שהוא יכול להשתלט על ההגאים. אז, כך לפי העיתון הגרמני, נשמעים קולות של מושב שנדחף לאחור בחוזקה וטריקת דלת. בשעה 10:29 (שעון מקומי) ניתן היה לראות במכ"מים כי המטוס מנמיך טוס. במגדל הפיקוח ניסו ליצור קשר עם המטוס, אך לא קיבלו מענה.

 

בשעה 10:35, חמש דקות לפני ההתרסקות הקטלנית, נשמעות דפיקות חזקות על דלת תא הטייס. בהקלטות הקופסה השחורה, מציינים בתביעה הצרפתית, דקה וחצי חלפה עד שנשמעת התראה נוספת של ירידה תלולה בגובה ואז נשמע הטייס הראשי זונדהיימר צועק: "פתח את הדלת הארורה".

בית החולים בדיסלדורף שבו טופל לוביץ (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בית החולים בדיסלדורף שבו טופל לוביץ(צילום: AFP)

חוקרים יוצאים מדירתו של לוביץ (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חוקרים יוצאים מדירתו של לוביץ(צילום: רויטרס)

ב"בילד" מצטטים את התביעה הצרפתית, שאמרה כי שתי דקות לפני ההתרסקות ניתן היה לשמוע את הנשימות הכבדות של לוביץ, אך במהלך הדקות האחרונות טייס המשנה לא אמר דבר. הקולות האחרונים שנשמעים בהקלטת הקופסה השחורה הם של הנוסעים שצרחו וב-10:40 (שעון מקומי) המטוס התרסק בהרי האלפים ועמו 150 הנוסעים ואנשי הצוות שקיפחו את חייהם.

  

בית החולים האוניברסיטאי בדיסלדורף מסר שטייס המשנה הגיע למרפאה כשבועיים לפני ההתרסקות וכן בחודש שעבר. בית החולים הכחיש שלוביץ הגיע לטפל בבעיות הדיכאון שלו, אך דוברת בית החולים סירבה למסור אם הוא הגיע לטיפול עבור בעיות הראייה שלו ואמרה כי הנושא חוסה תחת חוקי הגנת הפרטיות. לפי שעה לא ידוע אם היה מכור לתרופות או לאלכוהול. הוא אף קיבל אישר מחלה ליום הטיסה שבו לא עשה שימוש.

 

במאמץ להשלים את הפרופיל, חוקרת המשטרה גם חברים של הטייס וקולגות שלו. "ניו יורק טיימס" ציטט מנהל ברשת בורגר קינג בשם דטלף אדולף שבה עבד במשרה חלקית כטבח בשנים 2008-2007 כשהיה בתיכון. הוא סיפר שלוביץ שמח מאוד כשהתקבל לקורס הטיס. לאחר מכן פגש אותו במסעדת המזון המהיר כשהחליט לקחת פסק זמן מהקורס: "הוא לא פירט מדוע", סיפר אדולף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Gettyimages
טייס המשנה אנדראס לוביץ
צילום: Gettyimages
מומלצים