שתף קטע נבחר

פרסום ראשון: המג"ד שהודח מגבעתי מואשם ופורש מצה"ל

כתב האישום נגד סגן אלוף לירן חג'בי, שהיה מפקד גדוד צבר של גבעתי, מתייחס בין היתר לעבירות של הטרדת חיילת בהודעות SMS, בחיבוק ובנשיקה. באי כוחו: "הוא יודה במיוחס לו ויסיים את שירותו הצבאי"

הפרקליטות הצבאית החליטה להגיש כתב אישום נגד סגן אלוף לירן חג'בי, שהיה מפקד גדוד צבר של גבעתי, בגין התנהגות שאינה הולמת. כך נודע היום (א') ל-ynet. כתב האישום שהוגש היום מתייחס לעבירות של הטרדת חיילת, בהודעות SMS, בחיבוק, בנשיקה וכן בסעיף נוסף. נוכח הגשת כתב האישום, חג'בי יפרוש מצה"ל.

 

חג'בי היה ממפקדי חטיבת גבעתי שהשתתפו בלחימה ברצועת עזה במהלך מבצע "צוק איתן". הוא הוביל מאות לוחמים לפעילות מבצעית נגד חמאס בדרום הרצועה, ועוד קודם לכן בגזרות הלחימה באיו"ש. אך חיילת שהתלוננה נגדו טענה כי הטריד אותה מינית בסוף 2013, עת שירתה בגדוד.

לירן חג'בי (ארכיון) (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
לירן חג'בי (ארכיון)(צילום: דובר צה"ל)
 

לטענת החיילת, שמאז המקרה עזבה את תפקידה, חג'בי שלח לה הודעות טקסט עם מסרים מיניים פוגעניים ובכללם אמירות כמו "מותק", "איזה יפה". גורמים בסביבתו של חג'בי טענו כי הודעות הטקסט נשלחו בתגובה לתמונה שהחיילת שלחה לטלפון הנייד, וכי היא זו שהובילה את מרבית חלופת התכתובות ביניהם. יחד עם זאת, החיילת טענה כי המג"ד נישק אותה בפיה בכוח במשרדו בניגוד לרצונה. גם את הטענה הזאת הכחיש חג'בי מכול וכול.

 

חיילת נוספת שדיווחה על מעשים דומים לא הגישה תלונה נגדו. אולם המידע שהגיע למצ"ח כלל עדות של חיילים ולפיה היא נכנסה לחדרו של חג'בי במהלך הפוגה במבצע "צוק איתן", מקום שבו התארחו קצינים נוספים.

 

הסנגור הצבאי הראשי, אל"מ אשר הלפרין, וסרן יגאל בלפור, באי כוחו של סא"ל לירן חג'בי, מסרו כי חקירתו של חג'בי "עסקה בהבטים שונים בהתנהלותו כמפקד גדוד צבר. החקירה הייתה יסודית ומקיפה ולא הותירה אבן על אבן. בסיומה נמצא כי למעט ההתנהגות הבלתי הולמת בגינה סא"ל חג'בי נותן את הדין, אין בטענות שהועלו נגדו על ידי גורמים אינטרסנטיים כל ממש.

 

"במסגרת ההסכמות שאליהן הגענו עם התביעה הצבאית, יודה סא"ל חג'בי במיוחס לו בכתב האישום ויסיים את שירותו הצבאי. עזיבת מקום אשר שימש לו כבית משך 18 שנה, מהווה מחיר כבד עבורו".

 

עוד מסרו באי כוחו כי "חג'בי הצטיין לאורך כל שירותו הצבאי והפגין אומץ לב, מסירות והקרבה בלחימה ובהובלת פקודיו. הוא זכה לכל שבח ממפקדים בכירים בצבא, ביחידות השונות בהן שירת ועליהן פיקד, והיה נערץ על חייליו. לא בכדי זכה גדוד צבר תחת פיקודו באותות הצטיינות על לחימתו במבצע 'שובו אחים' ו'צוק איתן'".

 

הדחה וחקירה

הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ הדיח את חג'בי בסוף 2014 לאור המלצת מפקד פיקוד דרום, האלוף סמי תורג'מן, לעשות כן כחלק מההליך הפיקודי נגדו. "ההחלטה התקבלה לאור הכשלים שהתגלו, שאינם עומדים בקנה אחד עם הנורמות והערכים המקובלים בצה"ל", מסרו בצבא.

 

ההחלטה על ההדחה מתפקידו כמג"ד בגבעתי התקבלה ללא קשר להליך הפלילי שהתנהל נגדו, ובסיומו הוגש נגדו האישום. בצבא חששו כי ככל שיחלפו הימים והמג"ד יישאר באופן רשמי בתפקידו, ייפגע האמון בין המערכת הצבאית לבין החיילים והציבור.

 

הפרשיות בצבר התחילו להתגלגל כחודשיים לפני ההדחה, עם תלונתם של שני חיילים למצ"ח נגד המ"מ על כך שהטריד אותם מינית. המ"מ הודח מתפקידו, ואז החלה להיחשף מסכת פרשיות נוספות, שהחמורה שבהן היא תלונתה של החיילת נגד חג'בי.

 

בצה"ל אמרו כי הצבא "רואה בחומרה כל פגיעה על רקע מיני בחיילים המשרתים מתוך חובה שבחוק, ובמיוחד כשהפגיעה נעשית על ידי מפקדים במסגרת יחסי מרות. בהתאם, הפרקליטות הצבאית אוכפת את הדין בעבירות מסוג זה בקפדנות ובחומרה יתרה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים