שתף קטע נבחר

היום: הרשעה או זיכוי לאולמרט בתיק טלנסקי?

בתיק שנפתח מחדש בעקבות קלטות שולה זקן יוכרע אם ראש הממשלה לשעבר השתמש בכספים שהעביר לו איש העסקים טלנסקי לשימוש אישי או שמא לצרכים פוליטיים כפי שהוא טוען. במשפט הקודם הוא זוכה מחמת הספק

כשנתיים וחצי לאחר שזוכה, ושבעה חודשים לאחר שפרשת טלנסקי נפתחה מחדש, יעמוד היום (ב') ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט שוב בפני שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים וישמע את הכרעת הדין בתיק. התיק נפתח מחדש אחרי שנחתם הסכם עדת מדינה עם ראש לשכתו לשעבר, שולה זקן, שחשפה קלטות שמוכיחות לטענתה כי אולמרט השתמש בכסף שהעביר לו טלנסקי גם לצרכיו האישיים - בניגוד למה שטען. בכל מקרה סיבוב נוסף בתיק צפוי בבית משפט העליון - שם עדיין תלוי ועומד הערעור על הכרעה הקודמת.

 

בפרשה נטען טלנסקי העביר לאולמרט מאות אלפי דולרים, כמאה אלף מהם במעטפות, בזמן כהונתו כראש עיריית ירושלים ושר התמ"ת. בתמורה, קידם אולמרט את ענייניו של איש העסקים מול גורמים אחרים. הכספים הוחזקו בקופה סודית אצל מקורבו עו"ד אורי מסר, ואלה לא דווחו למבקר המדינה כנדרש משר, תוך דיווח כוזב שמנע את עצירת זרימת הכספים. במסגרת הפרשה הואשם אולמרט במרמה והפרת אמונים ובקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

אולמרט וזקן. יד ימינו במשך עשרות שנים (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
אולמרט וזקן. יד ימינו במשך עשרות שנים(צילום: עידו ארז)

משה טלנסקי. כסף גדול במעטפות (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
משה טלנסקי. כסף גדול במעטפות(צילום: מוטי קמחי)

 

ביולי 2012 זוכה אולמרט מחמת הספק על ידי שלושה שופטים. הקלטות שחשפה זקן, שהייתה במשך עשרות שנים יד ימינו, הועלו לדיון בפרשת הולילנד, שבמסגרתה נגזרו על ראש הממשלה לשעבר שש שנים בכלא. הן מתעדות שיחות בין השניים, ובהן גם כאלה שנגעו לעדותה במשפט ולכספים שהוחזקו בקופה הסודית שעומדת במרכז הפרשה. שופטי בית המשפט העליון שדנו בתיק טלנסקי כערכאת ערעור, נחשפו לחומרים וקבעו בהחלטה תקדימית כי יש להחזיר את התיק לבית המשפט המחוזי, "על מנת שזה ישקול את הכרעתו לאורם".

 

עוד על תיק טלנסקי:
תיק טלנסקי נפתח: יוצגו ראיות חדשות נגד אולמרט

 

במשפט טענה הפרקליטות שההקלטות מצביעות על שימוש פרטי מובהק בכספים, בניגוד לספק שמצאו השופטים בזיכוי הקודם. עוד נטען כי ניכר מההקלטות לחץ כבד מצד אולמרט על זקן כדי שלא תעיד במשפט הקודם, מתוך הבנה שהיא עלולה להפלילו. בנוסף נטען כי ההקלטות מוכיחות שאולמרט שיקר על דוכן העדים במשפט.

 

זקן העידה במשפט והצביעה לכאורה על כך שאולמרט ידע על הקופה הסודית שממנה נמשכו הכספים.

 עדותה, יחד עם יומניה שתיארו את העברת הכספים, מוכיחים לטענת התביעה על שימוש אישי בכסף מצד אולמרט ועל שקריו במשפט הקודם.

 

בצוות ההגנה של אולמרט המשיכו לטעון, כפי שעשו במשפט הראשון, כי הכספים שהעביר טלנסקי היו פוליטיים. לטענתם, חרף העולה לכאורה מהקלטות, זקן הפעילה מניפולציות על אולמרט וכיוונה את דבריה היטב כדי להפלילו ולסחוט אותו בעתיד.

 

יהיו תוצאות המשפט אשר יהיו, יחזור הצד המפסיד לעליון. שם ידונו השופטים גם בקביעות הנורמטיביות שמעבר להגדרת הכספים כפוליטיים או פרטיים – האם שר מכהן יכול לקבל בכלל כספים מאדם פרטי ללא הצהרה, ולהחזיקם בקופה לא מדווחת. 


פורסם לראשונה 29/03/2015 22:07

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט
צילום: גיל יוחנן
מומלצים