שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "כמו בכיתה א'". יום עיון לח"כים החדשים
  39 חברי כנסת חדשים יושבעו השבוע ועברו יום מרוכז של הסברים על עבודת בית המחוקקים. שרון גל מישראל ביתנו: "תחושת אחריות כבדה". ד"ר ענת ברקו מהליכוד: "הרגשתי כמו בבקו"ם. מובן שגם ביקרתי במזנון"

  "אפשר לומר שקיבלנו ליווי דומה לכיתה א' - זה היה כרוך בהרבה סקרנות והרבה שאלות". כך סיכם הערב (יום א') העיתונאי ושדרן הספורט לשעבר זוהיר בהלול (המחנה הציוני) הנמנה עם 39 הח"כים החדשים בכנסת החדשה את החוויה בתום יום עיון למחוקקים הטריים. האירוע התקיים יומיים לפני השבעת הכנסת החדשה ביוזמת מזכירת הכנסת ירדנה מלר-הורוביץ.

   
  איחולי הצלחה לחברי הכנסת החדשים    (צילום: גיל יוחנן)

  איחולי הצלחה לחברי הכנסת החדשים    (צילום: גיל יוחנן)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:


  בהלול. עברנו מהתיאוריה למעשה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  בהלול. עברנו מהתיאוריה למעשה(צילום: גיל יוחנן)
   

  בהלול אומר שהוא וחבריו למדו דבר או שניים על עבודתה של הכנסת, "למשל הגשת שאילתא, מהו התהליך של חוק עד שהוא יעבור. מהן המהמורות המשפטיות. אלו דברים שידענו תיאורטית אך לא ידענו בדיוק מהו התהליך".

   

  על התחושות לקראת ההשבעה מחרתיים אומר בהלול: "ככל שזה מתקרב אתה מבין שאתה מגיע לצומת חדש שממנו והלאה אתה בפוזיציה אחרת. הפוזיציה הזו מחייבת אותי להיות במיטבי כפרלמנטר כי אני אף פעם לא התפשרתי על רמת הציפיות מעצמי. הכנסת היא בית זכוכית, כולם רואים אותך בשקיפות מלאה. אם אתה מנומנם יידעו ואם אתה מצטיין יעריכו. אני לא חושב שהגעתי כדי 'להעביר עוד כמה שנים' אלא כדי להותיר חותם כפרלמנטר מצטיין".

    

  המחוקקים הטריים למדו על עבודת ועדות הכנסת, על הייעוץ המשפטי והחקיקתי, על שאילתות, על מרכז המחקר של הכנסת, וגם על סוגיית אבטחה וביטחון במשכן. הם נטלו חלק בטקס השקת השדה הסולארי של המשכן והשתתפו בסיורים מודרכים במשכן ובמליאה, שם יכלו לראות את גם הכיסא המיועד להם.

    

  "אני קצת מקנא בכם, קנאה חיובית כמובן", אמר לח"כים יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין בפתיחת היום, "אין דבר המשתווה לתחושת הצהרת האמונים בפעם הראשונה. במשכן הזה אפשר גם להיות בטלן, אבל לא הרבה כאלה זכו להיבחר בשנית. הכול תלוי באחריות הציבורית ובמוטיבציה האישית של כל אחת ואחד מכם".

  מירב בן ארי מכולנו. חוץ מיו"ר המפלגה, כולם חדשים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  מירב בן ארי מכולנו. חוץ מיו"ר המפלגה, כולם חדשים(צילום: גיל יוחנן)
   

  אחדות. אורן חזן מהליכוד עם יוסי יונה מהמחנה הציוני (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  אחדות. אורן חזן מהליכוד עם יוסי יונה מהמחנה הציוני(צילום: גיל יוחנן)
    

  וגם עם מייקל אורן (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  וגם עם מייקל אורן (צילום: גיל יוחנן)

  עוד עיתונאי לשעבר שצפוי לשאת בתואר חבר כנסת מיום שלישי הוא שרון גל (ישראל ביתנו) שסיפר כי ההדרכה שקיבל הייתה חיונית להבנת העבודה הפרלמנטרית. "היה יום מרתק. את רוב האנשים שהיו שם אני מכיר טוב, אבל צריך להכיר ולהבין טוב את עבודת הכנסת. צריך רק ללמוד ולעשות". הוא העיד על תחושותיו לקראת ההשבעה: "זו תחושה של אחריות כבדה. שעכשיו צריך לעשות ולא לדבר".  

   

  מטבע הדברים, שיעור הח"כים החדשים הגבוה ביותר הוא מסיעת "כולנו", שבה חוץ מהיו"ר משה כחלון כולם יישבעו אמונים לראשונה. אחת מחברות הסיעה, רחל עזריה, שכיהנה עד לאחרונה כסגנהית ראש העיר ירושלים, מעידה על התרגשות לקראת ההשבעה ומספרת על יום העיון: "הבנו למשל מתי מגישים שאילתות, למי מגישים אותן, מתי אפשר לעשות נאומים בני דקה, אילו דיונים מגיעים לוועדות ואיך מתקבלות החלטות - הפרקטיקה של כל פרלמנטר".

    

  מסיעת הליכוד יכהנו 11 ח"כים חדשים, בהם ד"ר ענת ברקו, שאמרה על יום העיון: "הרגשתי בערך כמו שהרגשתי כשהתגייסתי בגיל 18. זה היה הבקו"ם. הגיע בשר טרי וקיבלו אותנו מאוד יפה. אני בטוחה שהרבה דברים אני אלמד תוך כדי תנועה. יצרו תחושה שאנחנו יכולים לשאול הכול ושאנחנו לא אמורים לדעת הכול מהיום הראשון.

   

  "דיברו אתנו גם על כל נושא האבטחה. הם רוצים לדעת על מכתבי איום. אף פעם לא חשבתי שחברי כנסת מקבלים מכתבים מאיימים, שמציקים להם או שמטרידים אותם. מובן שגם ביקרתי במזנון ובדקתי מה יש להם להציע מבחינה גסטרונומית".

   

  - את מתרגשת?

  "בהחלט. ככל שזה מתקרב אני מרגישה את גודל השעה. כשישבתי היום על הכיסא שלי אמרתי 'וואו, ישבו במקומות האלה גדולי האומה'".

   

  על יום ההשבעה היא אמרה: "לא תכננתי אותו. אני בן אדם שרוב חייו היה במדים. עכשיו יש לי פק"ל חליפות שאיתן אני מרצה בחו"ל, אבל לגבי ההשבעה אני עדיין לא מגובשת. אני מהאנשים שפחות קל להם עם ה'מה ללבוש'. יותר נוח להם ללכת עם דברים קצת שלוחים. אני אשתדל להיות יותר מכופתרת, אבל אין לי תוכנית לעשות פן בשיער".

   

  בהכנת הכתבה השתתפה מורן אזולאי
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים