שתף קטע נבחר

ניסו שחם מעיד: "נכנסתי לקשר רק אחרי שקיבלתי רמזים ברורים"

מפקד מחוז ירושלים לשעבר, שמואשם בעבירות מין ב-8 שוטרות, הבהיר: "רק לאחר שקיבלתי רמז ברור והיה ברור לי לאן אני הולך - נכנסתי לקשר". הוא התעקש כי קבלת ההחלטות שלו כמפקד מחוז לא הושפעה מקשריו עם הכפופות לו, והבהיר: "מעולם לא עשיתי דבר שלא בהסכמה"

ניסו שחם, ניצב המשטרה שפוטר נוכח כתב האישום שהוגש נגדו וייחס לו בין השאר עבירות מין, התייצב הבוקר (יום ב') למתן עדות בבית המשפט השלום בתל אביב. "לא ניסיתי ליצור קשר עם אף אחת מהשוטרות אלא לאחר שקיבלתי רמזים ברורים לעניין הזה. רק לאחר שקיבלתי רמז ברור והיה ברור לי לאן אני הולך - נכנסתי לקשר". כך העיד מפקד מחוז ירושלים לשעבר, עת נשאל אם עשה שימוש בתפקידו כדי ליצור קשר עם שוטרות.

 

סנגורו של שחם, עו"ד בועז בן צור, הפנה אותו על דוכן העדים לטענות שלפיהן ביצע פעולות בניגוד עניינים בנוגע לשוטרות שעמן עמד בקשר. שחם הבהיר: "לא קיימתי קשר מקביל בזמן קבלת החלטות עם אף אחת מהבנות. לא הייתי מושפע מהקשר. לא התקבלה שום החלטה שהיא חריגה בדרך הטיפול שלי במאות ובאלפי החלטות אחרות. הטענה הזאת היא מופרכת, אין לה שום אחיזה במציאות".

 

שחם בבית המשפט הבוקר  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שחם בבית המשפט הבוקר (צילום: מוטי קמחי)
 

עוד הבהיר: "לא ניסיתי לשאת חן בעיניי אף אחת. אף אחת לא טענה טענה שכזאת. ממש לא עשיתי שום דבר במערכת ההחלטות שלי כדי להשיג קשר".

 

על שירותו במשטרה הוסיף שחם: "בשירות רב שנים נוצרות אינטרקציות יותר חזקות עם שוטרים ששכבו במארבים, היו בתצפיות. קשר רומנטי היה קצר מועד. גם עם השוטרות שניהלתי קשר. חלק מהמקרים הם ביטוי לטובה שלא הפלתי אף אחד. אף אחת לא ביקשה ממני את הדבר הזה. אפילו אותה שוטרת אמרה, 'ניסו לא עזר לי אף פעם'".

 

הוא הבהיר: "מעולם, בשום נקודת זמן בחיים שלי, לא כפיתי את עצמי על אף אחת. אף פעם לא נישקתי אף אחת בניגוד לרצונה. לא רק במשטרה - אלא בכל חיי. מעולם לא עשיתי שום דבר - לא כדי לקיים קשרים, לא לקדם ולא קיום של קשר אסור ושלא בהסכמה עם מישהי".  

 

במסגרת המשפט ניסתה התביעה לטעון ששחם היטיב את תנאי ההעסקה של השוטרות שאיתן עמד בקשר באמצעות הוצאתן למסלולי לימודים. שחם הסביר שהמדיניות שלו הייתה לאפשר זאת וטען: "המשטרה מתחלקת לשתי תקופות, לפני היציאה ללימודים ואחריהם, כדי להשתחרר מהבדיחה על 'שוטר אחד קורא ואחד כותב'". עוד נשאל שחם על העברת שוטרות ממחוז למחוז, והוא הסביר: "המדיניות שלי היא שתפקידנו הוא להכניס עבריינים חדשים, אבל לא לכלוא את השוטרים שלנו". 

 

שחם העיד על נושא אגף כוח אדם בארגון, ולדבריו: "אני מתבטא בצורה חריפה לא פעם ומצטער. כמו בתקופת ההתנתקות, אז אמרתי לקצינה מאגף משאבי אנוש שהם סגרו את הלב שלהם". על יחסו למשטרה אמר: "מעולם לא אהבתי ולא אוהב ארגון כמו את המשטרה, שאני אוהב עד היום".

 

על החקירה במח"ש סיפר: "חשבתי שאקבל חקירת VIP, לא רציתי הקלה, רציתי שיבררו כל דבר. בסוף החקירה השלישית, לאחר שהובא לידיעתי הרפש הגדול שיצא מתוך החקירה, כשתיארו אותי בתקשורת כעבריין מין סדרתי, התקשר אלי עיתונאי ואמר לי שיש שוטרת שנושאת ברחמה ילד שלי. התקשרתי לראש מח"ש אורי כרמל, כשעוד חשבתי שיחקור בצורה מעמיקה ורצינית, ואמרתי לו 'אורי, התקשר אליי העיתונאי וביקשתי ממנו שיוציא הכחשה'. הוא אמר לי, 'אנחנו לא מגיבים לא לכאן ולא לכאן'. אמרתי לו, 'אתם יודעים שזה לא נכון'. ביום הזה הבנתי שהחקירה כבר לא תהיה הוגנת. ביקשתי עשרות פעמים פוליגרף ועימותים. אז החלטתי שאצלם לא אקבל חקירה רצינית, ומאותו רגע הפסקתי לשתף איתם פעולה".

 

האישום: מעשים מגונים והטרדה מינית

בנובמבר 2013 הואשם שחם במרמה והפרת אמונים, מעשים מגונים והטרדה מינית, בפרשה שבה מעורבות שמונה שוטרות. באישום תואר כיצד במהלך שירותו כקצין בכיר במשטרת ישראל בתפקידים פיקודיים בכירים יצר שחם קשרים אינטימיים ובעלי אופי מיני עם שוטרות צעירות, על פי רוב בדרגות נמוכות, בתפקידים זוטרים ובפער גילאים משמעותי ממנו, שהיו כפופות אליו, וזאת בניגוד לחובות ולכללים החלים עליו כעובד ציבור וקצין משטרה בכיר.

 

למרות האמור, טענו במח"ש, שחם לא נמנע מלקבל מעת לעת החלטות בעניינן של אותן שוטרות, תוך שהוא מצוי בניגוד עניינים ותלוי במוצא פיהן לשמירת סוד היחסים. בנוסף פירט כתב האישום עבירות נוספות של מעשה מגונה בשוטרת, בלא הסכמתה, הטרדה מינית של שוטרת אחרת תוך ניצול מרות וביצוע מעשה מגונה בשוטרת נוספת תוך ניצול מרות. 

 

על פי כתב האישום, כללו הקשרים החריגים בין ניצב שחם לשוטרות הזוטרות, התקשרויות טלפוניות אינטנסיביות, מפגשים מיניים מזדמנים וקשר אינטימי מתמשך, שהתקיים הן במהלך שגרת עבודתם של הקצין ושל השוטרות הזוטרות - לעיתים במשרדו של שחם או ברכב או במתקן משטרתי - והן מחוצה לה, בביתו הפרטי, בבית אמו ובמקומות שונים בארץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ניסו שחם בבית המשפט
צילום: מוטי קמחי
מומלצים