שתף קטע נבחר

הרשעת אולמרט השלישית: שאלות ותשובות

מה הוביל לשינוי ההחלטה המשפטית בפרשת "מעטפות הכסף", מה סיכויי הערעור והאם למאסר שנגזר על אולמרט בהולילנד יש השפעה על גזר הדין בתיק הנוכחי? מורה נבוכים

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט הורשע הבוקר (ב') במרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה בפרשת מעטפות הכסף. בכך שינה בית המשפט המחוזי את החלטתו בפרשת טלנסקי, וזאת בעקבות הקלטות שולה זקן. אולמרט, שנידון לשש שנות מאסר לאחר שהורשע בפרשת הולילנד והורשע גם בפרשת מרכז ההשקעות, צפוי לערער על ההרשעה. 

 

במה למעשה הורשע אולמרט?

ראש הממשלה לשעבר הורשע בפרשה בשתי עבירות: האחת מרמה והפרת אמונים והשנייה קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. מרמה והפרת אמונים בגין קבלת כספים באופן שיטתי ונסתר במזומן ולאורך שנים מאיש העסקים משה טלנסקי, החזקתם בחשאי בהיותו שר התמ"ת, במקביל לביצוע פעולות מכוח תפקידו לקידום עסקיו של טלנסקי מול אנשי עסקים המקורבים לו. 

 

 (צילום: גיל יוחנן, נועם מושקוביץ) (צילום: גיל יוחנן, נועם מושקוביץ)
(צילום: גיל יוחנן, נועם מושקוביץ)
ההרשעה בעבירה השנייה - קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, ניתנה בגין הסכומים שקיבל מטלנסקי אך הסתיר ממבקר המדינה. אי דיווח על ההכנסות במסגרת הדיווח השנתי ששרים מחויבים לו, מנע ממבקר המדינה להפסיק את הזרמת הכספים.  

 

מה השתנה הפעם?

עדותה הישירה של שולה זקן, בשילוב תימוכין לדבריה בהקלטות השיחות עם אולמרט בזמן המשפט עצמו וכן ביומניה האישיים, הביאו לשינוי הכרעת השופטים מיולי 2012. אז קבעו השופטים כי לא הוכח חד משמעית שאולמרט עשה שימוש אישי בכספי הקופה הסודית, ולא ברור ששימוש פוליטי באותם כספים הינו פלילי.

 

כעת נקבע כי ההקלטות, שבהן נשמע אולמרט מודה בקולו לפחות לגבי סכום משמעותי אחד - תשלום לשולה זקן של 30 אלף דולר, עניין שמצוין ונתמך גם ביומניה של זקן, מצביעים למעשה על כך שבכספי הקופה נעשה גם שימוש פרטי, ומכאן נשמט הטיעון לשימוש פוליטי בלבד ולספק סביר. הכסף "נצבע" בצבע אישי.

  

באיזה שלב מצויה כעת הפרשה?

כעת עוברים הצדדים לשלב הטיעונים לעונש שנקבע ל-5 במאי. כפי שציין התובע, עו"ד אורי קורב, לאחר הדיון, הפרקליטות צפויה לבקש עונש מאסר בפועל בגין ההרשעה. לאחר שכל צד ישמיע את טיעוניו לעונש, ייקבע מועד למתן גזר הדין.  

 

האם יש משמעות לכך שנגזר על אולמרט מאסר בתיק אחר?

ייתכן מאוד שתהייה השפעה לשש שנות המאסר שנגזרו על אולמרט בפרשת הולילנד. ההגנה צפויה לציין עניין זה, ולבקש להסתפק בעונש שונה. גם התביעה צפויה לכלול בשיקוליה את העובדה שכבר נגזר על אולמרט מאסר, אך תקשה עליה העובדה שבבית המשפט העליון מתקיים הליך ערעור ולא בטוח שהעונש ייוותר על כנו. מי שצפוי להתחשב בעניין הוא גם בית המשפט בשני רבדים – האחד בהקלה בעונש עצמו, והשני בקביעה כי עונש המאסר במידה שייקבע, ירוצה כולו או בחלקו בחופף לעונש המאסר בתיק הולילנד.  

 

האם אולמרט יערער?

בבית המשפט העליון תלוי ועומד הערעור הקודם, שבו ערערה הפרקליטות גם על זיכויו של אולמרט בתיק ראשונטורס וגם על העונש הקל בפרשת מרכז ההשקעות (מאסר על תנאי בלבד). הפרשה המרכזית בערעור הייתה פרשת טלנסקי, לגביה כפי שעלה מהדיונים נחלקו שופטי העליון. כעת צפויה ההגנה להמשיך בהליך הערעור בתיק, במיוחד אם יוטל על אולמרט עונש מאסר בפועל במסגרת התיק.  

 

מה סיכויי הערעור בתיק?

בית המשפט העליון ממעט מאוד להתערב בקביעות נוכח ממצאים עובדתיים של בית המשפט המחוזי, קרי בקביעה אם מעשים נעשו או לא נעשו, או אם אדם שיקר או לא שיקר. לכן גם ערעור המדינה לעליון על הזיכוי בקודם נגע לקביעות נורמטיביות של בית המשפט המחוזי - האם בכלל מותר לאיש ציבור לקבל כספים בסתר ובלי דיווח, ולא על השאלה אם הכספים היו לשימוש פרטי. כעת, משהפך בית המשפט המחוזי את ההכרעה וקבע ממצאים עובדתיים ברורים, לפיהם נעשה שימוש פרטי בכספים וכי אולמרט ראה בקופה הסודית כ"קניין אישי שלו", הופכים סיכויי ערעור כזה לנמוכים.  

 

אולמרט הורשע בהולילנד, מתי הוא צפוי להיכנס לכלא?

אכן, אולמרט הורשע בפרשת הולילנד בבית המשפט המחוזי בתל אביב, בקבלת שוחד בשני מקרים מעד המדינה המנוח שמואל דכנר, בסכום של 60 אלף שקלים וכן בסכום של חצי מיליון שקל, אותם העביר דכנר לאחיו – יוסי אולמרט. הוא נידון לשש שנות מאסר אך כניסתו לכלא עוכבה לבקשתו על ידי בית המשפט העליון שדן בערעור שהגישו המורשעים בתיק, עד למתן פסק דין. הדיון בערעור התקיים בדצמבר האחרון, וטרם נקבע מועד לשימוע פסק דין, אך הוא צפוי להינתן בחודשים הקרובים.  

 

האם ישנו תיק נוסף בעניינו של אולמרט?

ישנו תיק נוסף, שעמו המתינו בפרקליטות להכרעה בתיק טלנסקי וכן להכרעת העליון במסגרת פרשת הולילנד. מדובר בפרשה שנולדה גם היא בעקבות הקלטות זקן, במסגרתן המליצה המשטרה להעמיד לדין את אולמרט ואת מקורבו, עו"ד נבות תל צור, בגין שיבוש הליכי משפט והדחת עד.

 

על פי החשדות, השניים דחקו בזקן שלא תחתום על הסכם עדת מדינה בפרשת הולילנד, ואולמרט אף פעל להשפיע על עדותה בבית המשפט, כשבמקביל דאג להעביר לה כספים מאנשי עסקים המקורבים לו. ייתכן שנוכח ההרשעות, ואם אכן ייגזר על אולמרט בסופו של יום עונש משמעותי בתיקים שבהם כבר הורשע, תוותר הפרקליטות על אישום נוסף.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אולמרט בבית המשפט
צילום: גיל יוחנן
מומלצים