שתף קטע נבחר
.
ערוץ 20

תימן: המלחמה הסונית-שיעית עולה מדרגה

ביממות האחרונות חיסל חיל האוויר הסעודי את המערך האווירי והבליסטי של המורדים, אוניות מלחמה של מדינות הקואליציה בולמות סיוע איראני למורדים מן הים ואפילו ארדואן כבר הודיע שיצטרף ללחימה - ממה הסעודים עדיין חוששים?

משחתות סוניות מול איראן

בשתי היממות האחרונות התעצמו ההתקפות של קואליציית המדינות הסוניות על המורדים החותים בתימן. הפצצות של חיל האוויר הסעודי השמידו את המערך אווירי והבליסטי של צבא תימן שנפל לידי המורדים. הערכות הן כי בקרוב צפויה התקפה קרקעית של צבא הקואליציה הסונית. כמו כן מספר אוניות מלחמה של מדינות סוניות, ובהן פקיסטן, מסיירות באזור כדי למנוע מאירן, התומכת במורדים מלהגיש להן סיוע צבאי. נשיא טורקיה, ראיפ ארדואן כבר הודיע כי ישתתף בחימוש צבא הקואליציה. ואף לא פסל התערבות טורקית ישירה בשלב מאוחר יותר.

 

המהלכים ההתקפיים של הקואליציה עלו מדרגה בעקבות שרשרת הצלחות אסטרטגיות של המורדים החותים, והימלטותו של נשיא תימן מהמדינה. המדינות המוסלמיות רואות במרד של החותים ניסיון איראני להשתלטות שיעית על המזרח התיכון כולו. שכן החותים משתייכים לפלג הזיידי השיעי.

 

שובם של הזיידים

צפון תימן השיעית (זיידית) קיבלה את עצמאותה כבר לפני כמאה שנה עם התמוטטותה של האימפריה העותומאנית. תימן הדרומית הסונית נוסדה כמעט חמישים שנה מאוחר יותר כאשר הבריטים עזבו את האזור. במשך ארבעים וארבע שנה שלטה בתימן הצפונית אימאמות זיידית. אך בהשראת תנועה הפאן ערבית של המנהיג המצרי ג'אמל עבד אל נאצר, התרחשה במדינה הפיכה. האידיאולוגיה הזיידית הלאומית הוחלפה באידיאולוגיה תימנית לאומית והיא שהכשירה את האיחוד בין תימן הזיידית (שיעית) ובין תימן הדרומית הסונית בראשית שנות התשעים.

 

אחרי האיחוד נוצר בתימן רוב סוני מוצק. ומנהיגי המדינה, לרוב ממוצא זיידי דווקא, נאלצו לשמור על שלטונם על ידי מינויים של סונים לעמדות מפתח, ובאמצעות שורה של מחוות דתיות לאמונתו של הרוב. הדבר הביא לתסיסה זיידית שבעקבותיה קמו מספר ארגונים מיליטנטים, ביניהם ארגון החות'ים המשתלט בהדרגה על המדינה כולה.

 

פרופסור אייל זיסר מאוניברסיטת תל אביב אמר לערוץ 20 כי מבחינת הסעודים מדובר במלחמה קיומית. הם חוששים, שאם הקרב על תימן לא יוכרע בקרוב, האמריקאים ינסו לאלץ אותם לשאת ולתת עם איראן על הסדר מדיני באזור. ולמעשה להסכים להקמתה של ישות שיעית, פרו איראנית ועוינת בגבולם הדרומי.

 


פורסם לראשונה 31/03/2015 18:08

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
מורדים חות'ים בתימן
צילום: EPA