שתף קטע נבחר
.
ערוץ 20

הלווייתו של המנדט השביעי

התקשורת הכללית התעלמה מעצרת הבחירות של יהדות התורה – בזה אין כל חדש. אך פרשננו הפוליטי, נועם זיגמן, תוהה על משמעותו של הסיקור המינורי לה זכתה העצרת גם בחלק מכלי התקשורת החרדית

חרדים שלא מתפרעים לא מעניינים אף אחד

עשרות האלפים שהגיעו ברביעי האחרון לרחובות בני ברק, לא קיבלו את הסיקור הראוי בעיתונות הכללית. זה הפך לסוג של הרגל. התקשורת לא ממש סופרת את החרדים. כשהם לא מתפרעים כמובן. ברור מעל לכל ספק שאילו אותה עצרת הייתה מוגדרת כהפגנה או הופכת אלימה התוצאה הייתה אחרת. אז הייתה היו המערכות שולחות למקום כתבים וצלמים, גם אם היה מדובר בעשרות בודדות של חרדים.

 

אלא שבמקרה הנוכחי היה מדובר בעצרת שקטה. הפגנת כוח פנימית שמטרתה לדרבן את המתלבטים לצאת ביום הבחירות ולהצביע, ליהדות התורה כמובן. לנסות לעשות היסטוריה ולהביא למפלגה את המנדט השביעי. בשיחות שהיו לי עם כמה מעמיתי בתקשורת, הם עצמם תמהו על המערכות שלהם שלא טרחו להקדיש סיקור של ממש לעצרת החרדית.

 

התקשורת לא סופרת חרדים, כשהם לא מתפרעים (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
התקשורת לא סופרת חרדים, כשהם לא מתפרעים(צילום: אבי רוקח)

עצרת ענקית, סיקור זעיר

אבל חוסר הסיקור של התקשורת החילונית הוא לא העניין. הסיפור האמתי נמצא בתוככי המגזר החרדי האשכנזי. לא רבים שמו לב, אך גם בתקשורת החרדית הסיקור היה שונה מעיתון לעיתון. בעוד העיתון 'יתד נאמן' סיקר את העצרת בעמוד הראשי, שהפך לכפולת עמודים, ובאותיות ענק. הרי שבעיתון החסידי 'המודיע', שגם קוראיו אמורים להצביע ליהדות התורה, הסתפקו בסקור צנוע הרבה יותר. ורק בדיעבד, ביום שאחרי קיומה של העצרת.

 

מה רומז היומון החסידי לבוחרים החרדים

התקשורת החרדית עמוסת צפנים וקודים. בעיתונים שונים יינתן, למשל, סיקור מסוים ללוויה של רב גדול המשתייך למגזר הליטאי, וסקור אחר להלווייתו לרב גדול המשתייך למגזר החסידי. כך גם הסיקור המינורי של העיתון החסידי את עצרת הבחירות הגדולה הוא בעל משמעות. האם זהו רמז לקהל הבוחרים החסידי?

 

כשתתפרסמנה תוצאות הבחירות השבוע ידע הציבור החרדי האשכנזי, האם ביום רביעי האחרון הייתה זו עצרת בחירות או סוג של לוויה. לאור הפילוגים והיריבויות, לא יהיה מפתיע אם העצרת תוגדר כלווייתו של המנדט השביעי של יהדות התורה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
נגזר דינו של המנדט השביעי של יהדות התורה?
צילום: גיל יוחנן