שתף קטע נבחר

בצורת בקליפורניה: לקצץ רבע מצריכת המים

כשברקע הרים שבדרך כלל מושלגים, קרא מושל קליפורניה לתושבים לחסוך במים. "אנחנו בעידן חדש. הרעיון של גינה קטנה ויפה שצורכת הרבה מים בכל יום, תהיה בקרוב נחלת העבר", הוא אמר

צעדי חירום בקליפורניה, הסובלת מהבצורת הקשה בתולדותיה: מושל מדינת קליפורניה שבארה"ב, ג'רי בראון, הורה לפנות בוקר (יום ה') לתושבים ולבעלי העסקים להקטין את צריכת המים ב-25% כצעד נוסף בהתמודדות עם הבצורת הקשה שפוקדת את המדינה זו השנה הרביעית.

 

עוד בערוץ קיימות וכלכלה ירוקה :

לפני פסח: זינוק של עשרות אחוזים בכמויות האשפה

מהי איכות המים שאתם שותים? תלוי איפה אתם גרים

מה קורה באוויר של חיפה והקריות?

 

מגרשי הגולף והפארקים נדרשים ליישם את הקיצוץ באופן מיידי ותושבים יעודדו להחליף את הצמחייה בחצרות הבתים. עם זאת, החקלאים, שכבר סובלים מהמחסור במשקעים, הוחרגו מההוראה החדשה ולא נדרשו לשינוי בצריכה - כיוון שכבר לפני כמה חודשים הם התבקשו לקצץ בשימוש במים.

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

המהלך הקיצוני של המושל בראון מגיע בין היתר לאחר שכמות השלגים בהרים הגבוהים במדינה שבמערב בארצות-הברית, המספקים כשליש מכמות המים של קליפורניה, נמצאים ברמה הנמוכה ביותר מאז החלו המדידות – 5% בלבד מהכמות הממוצעת.

 

כשהוא עומד בשדה חקלאי יבש בקליפורניה אמר המושל בראון כי המהלך עשוי לחסוך כמות גדולה מאוד של מים בתשעת החודשים הקרובים.

 

"אנחנו עומדים בשדה יבש, שבו אמור להיות שלג בגובה 1.5 מטר", אמר בראון במסיבת עיתונאים שכינס בסיירה נבאדה, רכס הרים גבוהים הנמצא בגבול בין קליפורניה לנבדה. הוא הוסיף כי המדינה תסייע למשפחות ולבתי עסק להחליף את הצמחים הצורכים כמות גדולה של מים בצמחים הצורכים מעט מים.

"הבצורת מחייבת נקיטת צעדים חסרי תקדים", הוסיף בראון.

 (צילום: AFP / KELLY M. GROW) (צילום: AFP / KELLY M. GROW)
(צילום: AFP / KELLY M. GROW)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

הוא פנה לתושבי המדינה ואמר: "אנחנו בעידן חדש. הרעיון של גינה קטנה ויפה שצורכת הרבה מים בכל יום, תהיה בקרוב נחלת העבר".

 

יו"ר ועדת המים של מדינת קליפורניה, פליסיה מרקוס, אמרה כי במדינה לא יהססו לקנוס ב-10,000 דולר ביום מחוזות שלא יצליחו לעמוד ביעדי הקיצוץ במים. בין היתר הוחלט לאסור על מי שבונה בית חדש לשתול דשא וצמחים ללא מערכת שתחסוך מים.

 

עבור קליפורניה פגיעה בחקלאות משמעותה אסון לאומי, שכן היא מייצרת כמחצית מהפירות, מהאגוזים ומהירקות בארצות הברית ונחשבת למובילה בייצור חלב. בעקבות כך, הפך משבר המים לאחד הנושאים החשובים ביותר בשיח הפוליטי במדינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP / KELLY M. GROW
המושל בראון במסיבת העיתונאים לפנות בוקר
צילום: AFP / KELLY M. GROW
מומלצים