שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  גרוש ביקש: תפרסו לי את המזונות עד גיל 109
  במשך שנים חמק גבר מתשלום מזונות לילדיו, והחוב שצבר תפח ל-864 אלף שקל. ההוצאה לפועל דחתה את דרישתו להחזיר רק 1,200 שקל בחודש
  גבר שבמשך שנים התחמק מתשלום מזונות לילדיו, וצבר חוב שהגיע ל-864 אלף שקל, ביקש לפרוס את הסכום ולשלם 1,200 שקל בחודש בלבד. רשם ההוצאה לפועל דחה את הדרישה בנימוק שלא ייתכן שהחוב יכוסה כשהאב יהיה בן 109, ולכן התשלום החודשי יישאר 3,500 שקל.

   

  פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

   

  ראשית ההליך בחוב המזונות האסטרונומי, שלפני כמה שנים הוביל את האם לפתוח נגד האב תיק בהוצאה לפועל. אלא שהוא הסתבך בחובות רבים אחרים, ולכן הוכרז בדצמבר 2012 כשפושט רגל וקיבל צו הפטר מחובותיו. במסגרת זו הגיע האב להסכמה זמנית עם האם שלפיה ישלם לה 3,500 שקל מדי חודש לכיסוי המזונות, והיא, מצדה, תעכב את ההליכים נגדו.

   

  חודשים ספורים לאחר ההסכמה הגיש האב ללשכת ההוצאה לפועל בתל אביב בקשה להעביר את התיק לבית המשפט לענייני משפחה על מנת שיפרוס מחדש את תשלומי המזונות, כך שישלם 1,200 שקל בחודש בלבד.

   

  כשמדובר בחוב מזונות, רשמי ההוצאה לפועל אינם מוסמכים לבצע פריסת תשלומים על דעת עצמם. החייב צריך לבקש מהם להעביר את העניין לדיון בבית משפט לענייני משפחה, והרשמים ייענו לבקשה כזו רק אם הם מוצאים טעמים מיוחדים המצדיקים זאת. הטעם שהציג החייב במקרה זה הוא מצבו כלכלי הקשה: לדבריו הוא כבר לא עובד מזה שלושה חודשים בשל פגיעה בכתפו והכנסתו מסתכמת ב-2,000 שקל בחודש שהוא מרוויח כמורה לאנגלית. לטענתו, אמו מסייעת לו כלכלית והיא זו ששילמה את המזונות עד היום.

   

  האם התנגדה לבקשה והזכירה שמדובר באב שהשתמט לאורך שנים רבות מלזון את ילדיו. לטענתה, העובדה שהוא עומד בהסדר מעידה שהוא יכול להמשיך לשלם את הסכום שהתחייב. המצג לגבי מצבו הכלכלי הרעוע, היא טענה, נועד לערפל את עיני הרשם ולא גובה באסמכתאות. לדבריה מדובר באדם בריא ומשכיל, שמשפחתו עוזרת לו ואף יכול להרשות לעצמו ללמוד הוראה וטיעון רבני, כך שאין כל חשש שיגיע לחרפת רעב.

   

  שישנה סדרי עדיפויות

  הרשם ערן אביטל לא מצא טעמים המצדיקים לקבל את בקשת האב, שלשיטתו גם תביא לאבסורד שיסיים לפרוע את חובו כשיהיה בן 109. לפי הרשם, החייב היה צריך להראות כי קבלת בקשתו מתחייבת, שאחרת יהפוך לרעב ללחם, יימנע ממנו טיפול רפואי או שיתקיים בתנאים משפילים. החייב, במקרה זה, לא הוכיח דבר כזה: מדובר באדם משכיל, שלומד שני מקצועות במקביל ועד היום עמד בהסדר עם האם.

   

  השופט מצא כי באב גלום פוטנציאל השתכרות גבוה, וכל שעליו לעשות הוא להגשים אותו באמצעות שינוי סדרי העדיפויות והפניית מרצו לפירעון חוב המזונות. הוא הוסיף שהטענה לפיה יש מקום לפריסת החוב מחדש כיוון שילדיו בגרו כמוה "כלעג לרש" ותביא לתוצאה לא הגיונית לחלוטין.

   

  "מה לו לחייב פלוני כי יתאמץ וישלם את דמי המזונות כסדרם שנים בודדות בטרם יהפוך בנו לבגיר?", כתב. "טוב יהיה לו שימתין עד יהפוך בנו לבגיר, ולאחר מכן יפנה בבקשה מסודרת לרשם ההוצאה לפועל לפריסת חוב העבר על פני שנים רבות".

   

  לבסוף קבע הרשם שלאחר שנות השתמטות רבות, הגיעה השעה של האב לשלם את חובו כפי שהתחייב.

   

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ החייב: עו"ד יוסף אופיר
  • ב"כ הזוכה: עו"ד רויטל מגל
  • עו"ד מאיה הדס עוסקת בדיני משפחה והוצאה לפועל
  • הכותבת לא ייצגה בתיק

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים