שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  צוף בן ה-22 נהרג בתאונת אופנוע - איבריו הצילו ארבעה

  ביום שלישי התהפך צוף ליפשיץ, אתלט מצטיין, עם אופנועו בחולון. אחרי ששכב מספר ימים במצב אנוש בשיבא, החליטו הוריו לתרום את איבריו, ובכך הצילו ארבעה בני אדם שהיו במצב אנוש. ההורים: "חבר שלו סיפר ששבועיים לפני התאונה היה לצוף ויכוח עם חבר שהתנגד לתרומות איברים. באותו רגע הסכמנו לתרום איבריו"

  במותו הציל חיים: איבריו של צוף ליפשיץ בן ה-22, שנהרג ביום שלישי האחרון בתאונת דרכים, הצילו את חייהם של ארבעה ישראלים במרתון השתלות שנערך בערב החג. הוריו של צוף, מיכל וניר, אמרו ל-ynet: "אנחנו לא מחפשים טפיחה על השכם, עשינו את מה שהיה צריך לעשות, ואם הוא לא הצליח לעשות לעצמו נס, לפחות עשה נס לאחרים". 

   

  חותמים עכשיו:

  לחתימה על כרטיס אדי מקוון - לחצו כאן

   

  ליפשיץ, תושב חולון, היה אתלט מצטיין בנבחרת הפועל העירונית. בגיל 18 הוא בחר להתגייס לצבא ולשרת כמפקד בגולני, במקום להמשיך כספורטאי מצטיין, אולם לא זנח את הספורט וחלם להיות אתלט מקצועי בהמשך חייו.

  "זו ההזדמנות שלנו לתת מעצמנו", אמרו הוריו של צוף ז"ל ()
  "זו ההזדמנות שלנו לתת מעצמנו", אמרו הוריו של צוף ז"ל

   

  "ידעתי שמשהו לא טוב קרה"

  ביום שלישי רכב על האופנוע שלו ובסמוך לכיכר קוגל, המוכרת בשם "כיכר הדמעות" בשל ריבוי תאונות הדרכים שם, התהפך עם האופנוע והובהל למרכז הרפואי שיבא בתל השומר כשהוא סובל מחבלת ראש קשה במצב אנוש.

   

  רופא מבית החולים התקשר לאב, ניר, גנן במקצועו, וביקש ממנו להגיע בדחיפות לבית החולים. "ידעתי שמשהו לא טוב קרה", משחזר האב, "עליתי על האוטו, ואיכשהו באפיסת כוחות הגעתי למיון. הושיבו אותי בצד ואמרו לי שהוא במצב אנוש וקריטי. התקשרתי מיד לאשתי מיכל, וצווחתי 'בואי דחוף לבית החולים'".

   

  "אני זוכרת שעוד בבוקר, כשהוא קם, חיבקתי אותו מאחורה", מספרת מיכל, "הוא לא אהב שאני מחבקת ומנשקת אותו. ובכל זאת נישקתי אותו בכתפיים, בגב, ואמרתי לו לא לשנוא אותי על הבוקר. התחבקנו, הוא התלבש והלך לעבודה. זו הפעם האחרונה שראיתי אותו חי.

   

  "בשעה 11:30 בעלי התקשר אליי, וכששמעתי את הצרחה שלו בטלפון, רק התפללתי – אלוהים, תשמור לי עליו שיהיה חי. כשהגעתי לבית החולים, הבנתי שהמצב מאוד לא טוב. הוא שכב במיטה יומיים. גופו עדיין היה כמו הרקולס, חלק ושלם ושרירי וחם. חיכינו לנס. שרנו שירים. עד שבשלב מסויים הבנו שהוא לא יצא מזה".

  שבועיים לפני מותו דיבר על תרומת איברים. צוף ליפשיץ ז"ל ()
  שבועיים לפני מותו דיבר על תרומת איברים. צוף ליפשיץ ז"ל

  על ההתלבטות האם לתרום את איבריו, מספרת האם: "שיתפנו בהתחלה את הרופאים בהתלבטויות שלנו, ואת האחים שלו, אח חייל בן 19 וחצי, אחותו בת ה-13 ואחיו בן העשר. לא היינו מסוגלים לומר לאיש שיקחו אותו מאיתנו.

   

  "אבל אז, חבר שלו סיפר שלפני שבועיים היה לצוף ויכוח עם חבר שהתנגד לתרומות איברים, וצוף ירד עליו קשות ואמר לו איזו מצווה זו. אז הבנו, שזו גם הצוואה של צוף, ונתנו את ההסכמה לתרום את איבריו".

   

  "אנחנו כל הזמן רוצים חברה יותר טובה ואנשים יותר טובים" אומרים ניר ומיכל ליפשיץ, "זו ההזדמנות שלנו לתת מעצמנו. לא לחכות שאחרים יעשו. גם בשבילנו, וגם בשביל החינוך של הילדים שלנו. אנחנו לא מחפשים להיות גיבורים, ועוד לא ממש קולטים שארבעה ישראלים ניצלו בזכות צוף, אבל מתרגשים שבמותו הנורא הוא הציל אחרים, כפי שוודאי היה רוצה".

   

  השתלת לב וריאות לפני ליל הסדר

  במהלך ערב החג הקפיץ המרכז הלאומי להשתלות, המנהל את מערך ההשתלות במדינת ישראל, את כל העוסקים בהשתלות ובהם רופאים, אחיות צוותי חדרי ניתוח בבתי החולים, למרתון השתלות מאיבריו של צוף.

   

  רון אזולאי. קיבל את לבו וריאותיו של צוף. לצידו - פרופ' דן ערבות, שהשתיל את ליבו (צילום: דוברות בלינסון) (צילום: דוברות בלינסון)
  רון אזולאי. קיבל את לבו וריאותיו של צוף. לצידו - פרופ' דן ערבות, שהשתיל את ליבו(צילום: דוברות בלינסון)

   

  הלב והריאות הושתלו בבילינסון בגופו של רן אזולאי בן ה-27 תושב קיבוץ מצובה. הוא נולד עם מום קשה בליבו שהפך משך השנים לאי ספיקת לב. הוא עבר שלושה ניתוחי לב, וריאותיו קרסו עקב יתר לחץ דם ריאתי.

   

  ביום שישי קיבל רן את הבשורה על התרומה והגיע לבית החולים להשתלה. לקראת ערב ליל הסדר הסתיימה ההשתלה המורכבת שארכה שמונה שעות והוא כעת מתאושש ביחידה לטיפול נמרץ במערך לב חזה, לאחר שנותק ממכשירי ההנשמה והוא נושם בכוחות עצמו.

   

  הכליה הושתלה בבחורה בת 18 בבית החולים רמב"ם בחיפה. הכבד הושתל בגבר בן 26 בבית החולים איכילוב. וכליה נוספת הושתלה בבית החולים בילינסון בבת 57. מצבם של כל המושתלים יציב.

   

   

   


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צוף ליפשיץ ז"ל. העדיף לשרת כחייל קרבי במקום כספורטאי מצטיין
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים