שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  השיטה הנכונה: כך תקבעו משקל יעד בדיאטה

  המשקל שאליו אתם שואפים להגיע בדיאטה, מהווה הרבה פעמים מכשלה בדרך יותר מאשר גורם מדרבן, מכיוון שהוא אינו ריאלי לנתונים של גופכם. במקום משקל יעד עדיף לתרגל אכילה מודעת

  לכולנו יש משקל שאליו היינו רוצים להגיע, ואצל רובנו זהו לא המשקל בו אנחנו נמצאים היום. בעולם השפע של ימינו, כמעט אף אחד אינו מרוצה ממשקל גופו, ושואף לרדת בין קילוגרמים ספורים עד לירידה משמעותית הדורשת מאמץ ודיאטה.

   

  קראו עוד על ירידה במשקל:

  לא רק ירקות: 9 מזונות פשוטים שעוזרים לרדת במשקל

  לא מצליחים בדיאטה? 10 עצות להרזיה אחת ולתמיד

  BMI זה לא הכל: 8 עובדות חשובות על שומן הגוף

   

  איך קובעים את משקל היעד?

  אנשי מקצוע העוסקים בירידה במשקל בד"כ ידברו על BMI (אינדקס מסת הגוף), שהוא חישוב המשקל המומלץ יחסית לגובה. מזה שנים ידוע כי מדד זה אינו מספק, כיוון שהוא לא לוקח בחשבון משתנים כמו מין, גיל, או אחוז שומן. יכול להיות אדם במשקל תקין יחסית לגובה, אך אחוז השומן שלו גבוה. כלומר לכאורה הוא במשקל תקין, אך סובל מעודף במסת השומן. לכן אנשי המקצוע המעמיקים יותר, יכניסו לחישוב משקל היעד גם את אחוז השומן.

   

  טכניקה נוספת היא לבדוק מהו המשקל הנמוך ביותר בו שקלנו בעשר השנים האחרונות, על מנת לשאוף למשקל יעד שהוא ריאלי עבורנו. לחזור למשקל בו שקלנו לפני 20 שנה, גם אם הוא משקל תקין יחסית לגובה ולאחוז השומן, הוא לא בהכרח ריאלי, ולכן לא מומלץ לקבוע אותו כמטרה.

   

  כמובן שגם לרצון האישי שלנו יש משמעות בקביעת יעד המשקל. כל מי שעשה בעבר דיאטה, יודע שקיים משקל בו החמיאו לו ובו הרגיש הכי טוב. על המשקל הזה הוא חולם ואליו שואף לשוב, למרות שלא הצליח לשמור עליו לאורך זמן.

   

  כולנו יודעים שרוב מי שמבצע דיאטות עולה בחזרה במשקל לאחר מכן. האם העלייה המחודשת במשקל נובעת רק מהקושי להתמיד בדיאטה או שמא יש לה קשר גם לקביעת משקל יעד שאינו נכון עבורנו? 

   

  כל אחת רוצה לרדת במשקל, אבל לפעמים זה פשוט לא מתאים לצורכי הגוף (shutterstock) (shutterstock)
  כל אחת רוצה לרדת במשקל, אבל לפעמים זה פשוט לא מתאים לצורכי הגוף(shutterstock)

   

  תנו לגוף להחליט

  בחירת משקל יעד ריאלי, עליו נוכל לשמור לאורך זמן, היא לא בחירה שלנו, אלא של הגוף שלנו. המשקל נקבע לא על ידי טבלה שמכתיבה כמה הגוף אמור לשקול, ולא בגלל שכפינו עליו את הרצון שלנו. במידה ונבחר מתוך חירות אמיתית - חירות משקלית נקרא לה- ניתן לגוף שלנו לקבוע עבורנו באיזה משקל נוח לו להיות, ומשם לא נעלה בחזרה במשקל.

   

  זה לא פשוט מכיוון שמיד עולה החשש שאם ניתן לגוף שלנו להחליט, נישאר לנצח בעודף משקל. כדי להשתיק את החששות, חייבים להתחיל ולהקשיב לגוף. אחרי שלומדים להקשיב לגוף, מתחילים בהכרח לרדת במשקל, עד למשקל יעד שהגוף בחר להיות בו. על המשקל הזה אפשר לשמור לאורך זמן.  

   

  בחיים המודרנים כמויות המזון אותן התרגלנו לאכול, אינן תואמות את הצרכים של הגוף, וגדולות בהרבה מהדרוש. נקודת ההנחה בדיאטה היא שצריך לצמצם את כמות המזון על מנת לרדת במשקל. אם נשנה את התפיסה שלנו, ובמקום לצמצם את כמות האכילה שלנו על מנת לרדת במשקל, נחליט שהמטרה שלנו היא להתאים את האכילה שלנו לצורכי הגוף שלנו, נגלה שדרוש לגוף שלנו הרבה פחות על מנת לשבוע ולהנות מהאוכל. נתחיל לרדת במשקל לא ממקום של הגבלות ואיסורים, אלא ממקום מאפשר ומקשיב לצרכי הגוף.

   

  להקשיב לתחושות הגוף משמעו ללמוד מתי אנחנו רעבים באמת, לענות לצרכים של הגוף שלנו במזון המתאים ביותר עבורו, ללמוד מתי הגענו לתחושת השובע איתה נוח לגוף שלנו, וכיצד להתמודד עם האכילה הרגשית. ברגע שאנחנו לומדים להתנהל נכון עם עצמנו ועם הצרכים שלנו, הירידה במשקל היא תוצאה של שינוי ההרגלים. 

   

  אכילה מודעת, בלי הסחות דעת ובריכוז מלא בתחושות הרעב והשובע (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  אכילה מודעת, בלי הסחות דעת ובריכוז מלא בתחושות הרעב והשובע(צילום: shutterstock)

   

  אכילה מודעת היא התשובה

  התרגיל הטוב ביותר על מנת ללמוד כיצד לעשות זאת הוא לתרגל אכילה מודעת. על מנת להתחיל, שבו ליד השולחן והרחיקו מהאזור טלוויזיה, נייד ושאר מסיחי דעת. איכלו בשקט והתרכזו באכילה ובתחושות הגוף. שימו לב למזון שנכנס אל פיכם, לתחושות הפיזיות ולמחשבות העולות תוך כדי אכילה וגם לתחושות הרעב איתה התחלתם את הארוחה, המשתנה לאיטה לתחושת שובע. כך תוכלו לסיים את הארוחה בדיוק בשלב בו שבעתם ותרגישו טוב בסיום הארוחה.

   

  לאחר שתתרגלו אכילה מודעת בסביבה סטרילית, תוכלו לעשות זאת בשלב הבא גם בסביבה השגרתית, בה אתם אוכלים ביומיום. כמובן שתמיד ההמלצה היא לנסות ולייצר סביבת אכילה מסודרת ליד שולחן ולא מול הטלוויזיה, הנייד, המחשב או בזמן העבודה.

   

  חשוב לקחת בחשבון שאין לכם היכולת לצפות מראש מה יהיה המשקל אליו תגיעו בסוף התהליך. זהו שלב חשוב, כמו שאנו יודעים שלא נוכל למתוח את הגובה שלנו לגובה אליו היינו רוצים להגיע או להקטין את מידת הנעליים שלנו, גם משקל היעד שלנו הוא לא בשליטתנו. אך קשה בתהליך.

   

  אין זה אומר שעליכם להשלים עם עודף משקל בהכרח, אך כן להכיר בכך שלגוף יש צרכים ורצונות משלו, והם לא בהכרח תואמים את הטבלאות שקבעו אנשים. המטרה של דיאטה לא צריכה להיות  ירידה במשקל, אלא לחיות בשלום עם האוכל, להקשיב לתחושות הגוף, לבחור מזונות בריאים וטובים עבורנו ולהשלים עם משקל גופנו. כאשר כל התנאים האלה מתקיימים, גם נרד במשקל מתוך חירות אמיתית.

   

  הכותבת היא דיאטנית קלינית
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  רוצים לרזות? עיזבו את המשקל והתחילו להקשיב לגוף
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מומלצים