שתף קטע נבחר

הסוללה שתטעין סמארטפון בדקה אחת. צפו

אלומיניום במקום ליתיום-יון, דקה במקום נצח: הסוללה שהמציאו מדענים אמריקנים גם זולה, יציבה, בטוחה ואפילו גמישה. בקרוב בסמארטפון שלכם?

ההמצאה שתשנה את החיים שלנו ותשים קץ לתלות בשקעי חשמל? מדענים אמריקנים בישרו כי המציאו סוללה לסמארטפון שיכולה להיטען תוך דקה אחת בלבד. לדברי החוקרים, לסוללת האלומיניום-יון פוטנציאל להחליף את סוללת הליתיום-יון, שנמצאת בשימוש של מיליוני לפטופים וטלפונים ניידים. צפו בניסוי.

 

 

פרט לטעינה המהירה בהרבה, טענו המדענים כי סוללת האלומיניום בטוחה יותר מסוללת הליתיום-יון, שעלולה להתפוצץ. הם פירטו על ההמצאה במגזין המדעי "Nature".

 

עוד בחדשות בעולם

עבדים עדיין. אלפי מאוריטנים אינם בני חורין

הנער הניגרי שכבש את אוניברסיטאות ארה"ב

 

במשך תקופה ארוכה ניסו מדענים לפתח סוללת אלומיניום - מתכת קלה ויחסית זולה, שיש לה יכולת טעינה גבוהה. קבוצת מדענים, שאותה הוביל הכימאי פרופ' הונג'י דיי מאוניברסיטת סטנפורד בקליפורניה, הגיעה לפריצת הדרך במקרה, לאחר שהתגלה כי גרפיט (אחת מתצורות המוצק של היסוד פחמן) משתלבת היטב עם אלומיניום.

 

באב הטיפוס שבנו המדענים הם השתמשו באלומיניום לאנודה (האלקטורה שהמתח החשמלי שלה שלילי) ובגרפיט לקתודה, האלקטרודה החיובית. אותה סוללת אב טיפוס הוטענה בדקה אחת בלבד, סיפרו המדענים הנרגשים.  

אלומיניום לצד גרפיט ()
אלומיניום לצד גרפיט

"סוללות ליתיום-יון עלולות לעלות באש", תיאר דאי את אחת הסכנות של הסוללה הסטנדרטית. "הסוללות החדשות שלנו לא יעלו באש, אפילו אם יקדחו לתוכן".

 

לדברי המדענים, סוללות האלומיניום גם יציבות מאוד וגמישות. בעוד שסוללות ליתיום-יום מחזיקות 1,000 מחזורים, סוללות האלומיניום החדשות עשויות להחזיק 7,500 מחזורים, ללא אובדן קיבולת. בנוסף, ניתן לעקם ולקפל אותן.

 

זהו לא הניסיון הראשון לייצר סוללה שמטעינה את הסמארטפון בזמן קצר בהרבה. לפני שנה בדיוק הציגו מפתחים ישראלים סוללה שייצרו - בינתיים עדיין גדולה ומגושמת - שבעתיד לדבריהם תוכל להטעין את הנייד בחצי דקה בלבד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים