שתף קטע נבחר

10 טיפים לעבודה אפקטיבית מהבית

עבודה מהבית יכולה להיות נוחה מאוד, אבל לצד זאת היא מסתירה הרבה מאוד סכנות להסחות דעת, איבוד ריכוז וחוסר פרודוקטיביות. הנה כמה כללים בסיסיים שיעזרו לכם לחמוק מההפרעות ולהתרכז בעבודה. לא תאמינו כמה אתם יכולים להספיק ביום עבודה אחד אם תעבדו נכון. כך תעשו זאת

לשמור על אפקטיביות ופרודוקטיביות בעבודה מהבית זה אתגר לא פשוט בכלל. יש המון הסחות דעת, אין בוס שצריך לתת לו דין וחשבון, חלוקת הקשב והריכוז שלכם משתנה, החיים הפרטיים שלכם מתערבבים עם החיים המקצועיים שלכם - והרשימה עוד ארוכה. עם זאת, יש המון דרכים שיכולות לשמור על הפרודוקטיביות שלכם, ולא משנה איפה המשרד שלכם נמצא.

 

לטורים אורחים נוספים בערוץ קריירה :

 

בין אם אתם עובדים מהבית כל יום או מספר ימים בשבוע, הטיפים בכתבה זו יכולים לעזור לכם מאוד להוציא את המיטב מיום העבודה שלכם בבית. לא תאמינו כמה אתם יכולים להספיק ביום עבודה אחד אם תעבדו נכון.

 

קבעו שעות עבודה מוגדרות

זה הצעד הראשון להבטחת הפרודוקטיביות שלכם כשאתם עובדים מהבית. מאוד מפתה לתת לעצמכם גמישות מלאה בשעות העבודה - להתחיל לעבוד מאוחר, לקחת הפסקות מרובות, לראות פרק של "חברים" בין מטלה למטלה או להחליט שהגיע הזמן שיום העבודה יסתיים. העניין הוא שהתנהלות כזו גורמת לכם נזק.

 

חשוב מאוד להקפיד על מסגרת קבועה. עצם קביעת המסגרת, ועמידה בה כמובן, שומרת אתכם מחויבים ואף מגדילה את הסיכוי שלכם לסיים את המטלות המונחות על שולחנכם בצורה משמעותית.

 דאגו שהכיסא עליו אתם יושבים מתאים לישיבה ממושכת. אתם הולכים לשבת עליו לא מעט זמן (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
דאגו שהכיסא עליו אתם יושבים מתאים לישיבה ממושכת. אתם הולכים לשבת עליו לא מעט זמן(צילום: shutterstock)
 

האמור לא מחייב שתקבעו לכם שעות עבודה מקובלות, בין 9:00-17:00. כדאי דווקא שתנצלו את הגמישות כדי לקבוע את זמן העבודה בשעות בהן אתם הכי פרודוקטיביים. יחד עם זאת, מאחר ומרבית האנשים שאיתם אתם עובדים זמינים בשעות העבודה המקובלות, כדאי לבדוק מיילים בבוקר ולהיות זמינים לשיחות טלפון בשעות הצהריים.

 

אל תשכחו ליידע את הגורמים עימם אתם עובדים בדבר זמינותכם בשעות העבודה שלכם - כך יידעו מתי ניתן ליצור איתכם קשר ולא תתפסו בעיני אחרים כלא רציניים או מתעלמים.

 

הפרידו בין שעות העבודה לחיים הפרטיים שלכם

קשה להסביר אפילו כמה הטיפ הזה חשוב. באותה מידה בה חשוב שתעבדו בשעות שקבעתם לעצמכם, כך חשוב שתסיימו את יום העבודה שלכם בשעה שנקבעה. אל תשרפו את עצמכם בשעות עבודה ארוכות - העבודה שלכם היא ריצת מרתון, לא ספרינט.

 

ההפרדה בין הזמן הפרטי לבין שעות העבודה חשובה מאוד לזוגיות שלכם ולנפש. אל תתפתו לענות למיילים או לשיחות טלפון באמצע ארוחת הערב - אתם לא מרוכזים ואתם פוגעים בבן הזוג שלכם.

 

צרו לעצמכם סביבת עבודה "משרדית"

זה מאוד מפתה לעבוד מהמיטה או מהספה, אבל דעו לכם שזה יכול להשפיע בצורה משמעותית על הפרודוקטיביות שלכם. נסו לייצר לכם חלל עבודה קבוע וכך תשדרו למוח שלכם שהגיע הזמן לעבוד, לא לנוח. בצורה זו תרגישו הרבה יותר יעילים, מאורגנים ולא פחות חשוב - יותר בטוחים בעצמכם.

 

בנוסף, דאגו שהכיסא עליו אתם יושבים מתאים לישיבה ממושכת. אתם הולכים לשבת עליו לא מעט זמן מדי יום.

 

קבעו לכם מראש את סדר יום העבודה

דרך בטוחה להבטיח את פרודוקטיביות יום העבודה שלכם היא לתכנן אותו מראש. לפני שאתם מתחילים לעבוד תעברו על המשימות שלכם, תראו מה צפוי ונסו להעריך כמה זמן ייקח לכם לבצע כל מטלה ומשימה שקבעתם לכם.

 

קבעו את סדר ביצוע המטלות לפי סדר חשיבותן ורמת האנרגיה הדרושה להן, והתחילו עם המשימה הגדולה ביותר. אל תשאירו את הדבר החשוב ביותר לסוף היום, כשכבר אין לכם כוח.

חשוב שתתלבשו בצורה ייצוגית. כך אתם משדרים למוח שהגיע הזמן לעבוד (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
חשוב שתתלבשו בצורה ייצוגית. כך אתם משדרים למוח שהגיע הזמן לעבוד(צילום: shutterstock)
 

הקפידו על הפסקות

אם קיימתם את הכלל השלישי אתם כבר יודעים שיש לשלב הפסקות במהלך יום העבודה שלכם. רק כשעוזבים את העבודה ונחים קצת מצליחים לחשוב עליה בצורה קצת אחרת, יצירתית ומחוץ לקופסא. קחו הפסקה בשביל לאכול פרי, דברו עם אדם אחר אם זה אפשרי, ותבדקו מפעם לפעם אם קצב ההתקדמות שלכם הוא כמתוכנן. כדאי להקפיד על 10-20 דקות של הפסקה קצרה, ו-45-60 דקות להפסקת צהריים.

 

התלבשו ליום עבודה במשרד

חשוב שתתלבשו בצורה ייצוגית, גם אם אתם לא צפויים לפגוש אנשים במהלך יום העבודה שלכם. כשאת עושים זאת, אתם משדרים למוח שלכם שהגיע הזמן לעבוד. לעבוד עם פיג'מה זה אמנם נוח להפליא, אבל לצד זאת אתם משדרים לעצמכם מסר לא מודע של מנוחה, שמקשה על העבודה.

 

בשביל להקל על ההרגל, קבעו לעצמכם מנהג בו תרדו למכולת או לבית הקפה הסמוך לקנות משהו לפני תחילת יום העבודה. אנחנו יודעים שלא תצאו עם הפיג'מה לבית הקפה.

 

קבעו גבולות לסביבתכם

אחד הדברים החשובים ביותר הוא קביעת גבולות לאנשים האחרים בבית - בני המשפחה וחיות המחמד שלכם. הקפידו על כך שזמן העבודה שלכם יוקדש אך ורק עבודה, ושבזמן הזה תהיו ממוקדים רק בה.

 

שמרו על סביבת עבודה נקייה ומסודרת

עובדי המשרדים רגילים לכך שבסוף כל יום מנקים אחריהם, אבל בבית אתם צוות הניקיון המשרדי של עצמכם. עבודה בסביבה מבולגנת או מלוכלכת משפיעה רבות על הפרודוקטיביות ועל המיקוד שלכם. גם אם אתם טיפוסים שלא מתרגשים משולחן עבודה מבולגן, שמירה על סדר וניקיון מבטיחה ששום דבר לא יחמוק מכם ויילך לאיבוד בבלגאן.

 

הכניסו מוזיקה ליום העבודה

יתרון גדול בעבודה מהבית הוא שאתם לא יכולים להפריע לקולגות שלכם. שימו לעצמכם מוזיקה שגורמת לכם הרגשה טובה, ושמכניסה אתכם לקצב בזמן העבודה - גם סתם מוזיקת רקע רגועה הולכת מצוין. נסו ותראו מה משפיע עליכם בצורה הטובה ביותר, ולכו על זה.

 

הישארו עם האצבע על הדופק

זה שאתם עובדים מהבית לא אומר שאתם צריכים להיות מנותקים מהעולם. ההיפך הוא הנכון - אסור לכם להתנתק. שיתופי פעולה, סיעור מוחות וסתם שיחות חולין חשובים מאוד לקריירה שלכם, ולא נגזים אם נאמר שככל הנראה זה אחד משני הטיפים החשובים ביותר.

 

דברו עם הקולגות שלכם לפחות פעמיים בשבוע, בין אם בנייד, במייל או בסקייפ. אל תישארו מבודדים. בדידות "חודרת לעצמות" ומשפיעה באין סוף אופנים על סיכויי ההתפתחות של העסק שלכם. כשאתם לא בשיא שלכם, העסק שלכם במגמת ירידה.

 

נוכחות ברשתות החברתיות היא צורה נוספת שבה ניתן להישאר מחוברים למה שקורה בתחום עיסוקכם. חשוב להתעדכן ולקחת חלק פעיל בפורומים מקצועיים, בין אם ברשתות החברתיות ובין אם מחוצה להן. כך תוכלו לשאול שאלות מקצועיות, לתת את חוות דעתכם בנושאים שבתחום עיסוקכם וליצור שיתופי פעולה עם קולגות שלכם. מעבר לכך, גם הלקוחות הפוטנציאליים שלכם עשויים להיות חברים בפורומים אלו, ולכן הנוכחות שלכם בהם חשובה מאוד.

 

עודד שעשוע הוא מנהל שיווק בחברת Rentse Spaces

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
צילום: shutterstock
צילום: יח"צ
עודד שעשוע
צילום: יח"צ
מומלצים