שתף קטע נבחר

תביעה: מעלית שבת פוגעת באורח חיים חילוני

בני זוג שרכשו דירה בבניין חדש בנהריה גילו שבניגוד לחוזה, המעלית היחידה פועלת בחלק מהסופ"ש כמעלית שבת. הם יפוצו ב-30 אלף שקל

בני זוג חילונים שרכשו דירה בקומה שלישית בבניין חדש בנהריה גילו כי המעלית היחידה בבניין פועלת בחלק קטן מסוף השבוע כמעלית שבת. הם פנו לבית משפט השלום בקריות והגישו תביעה נגד חברות הבנייה של הפרויקט בטענה שהדבר מנוגד להסכם הרכישה, ודרשו פיצוי. השופטת פנינה לוקיץ' לא הסכימה שמעלית שבת מהווה פגיעה ממשית באורח החיים של בני הזוג, אבל קבעה שחברות הבנייה יפצו אותם ב-30 אלף שקל.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

בני הזוג חתמו באוגוסט 2008 על הסכם לרכישת הדירה, ובמפרט שצורף ציינו חברות הבנייה כי תוקם מעלית אחת שאינה מעלית שבת. לטענת הרוכשים, לאחר כניסתם לדירה התברר להם שבמשך 3.5 שעות בסופי שבוע – בשעות היציאה והחזרה מבית הכנסת – המעלית מתפקדת כמעלית שבת ועוצרת בכל קומה.

 

בתביעה שהגישו בדצמבר 2010 נגד חברות הבנייה "יהודה בן שושן נכסים" ו"כהן יעקב עבודות הנדסה ופיתוח" טענו בני הזוג שהוחלט על הפעלת מעלית השבת רק לאחר שבתו של בעלי אחד הקבלנים, השומרת מצוות, רכשה את דירת הפנטהאוז. לטענתם מדובר בהפרת הסכם הפוגעת קשות באורח חייהם החילוני, ועל כן על הנתבעות לשלם להם את הפיצוי המוסכם שנקבע בהסכם המכר – בסך 80 אלף שקל.

 

הנתבעות טענו מנגד כי המעלית פועלת לכמה שעות כמעלית שבת בהסכמת רוב הדיירים בבניין. הן הוסיפו כי בטופס שצורף להסכם המכר נפלה טעות קלה, ובמקום לסמן ביחס למעלית שבת את המילה "יש" סומנה המילה "אין". עם גילוי הטעות, הן הודיעו על כך לדיירים וביקשו מהם לחתום על מפרט מתוקן, אך התובעים סירבו.

 

עוד טענו הנתבעות כי התובעים – שלא התנגדו להפרה מיד כשגילו את הטעות – הסכימו לה בהתנהגותם. לשיטתן, לא מדובר בהפרה בוטה של ההסכם והיא אינה מזכה בפיצוי, ובטח לא של 80 אלף שקל.

 

קצת הגזימו

השופטת לוקיץ' שוכנעה כי הנתבעות אכן התכוונו מלכתחילה להתקין בבניין מעלית שבת וכי נפלה שגיאה בניסוח המפרט. עם זאת, הוסיפה, התובעים לא ידעו שמדובר בטעות בעת שחתמו על המסמך והסתמכו על האמור בו, ולכן מדובר בהפרה של ההסכם.

 

השופטת ציינה כי אף שהפעלת מעלית שבת יכולה לשבש במידה מסוימת את אורח חייהם החילוני, ניסיון התובעים ליחס לכך השפעה ניכרת על חייהם ועל חופש התנועה שלהם הוא מוגזם, בהתחשב בעובדה שמדובר ב-3.5 שעות בשבוע בלבד. לשיטתה, הפרה זו אינה מצדיקה את תשלום הפיצוי המוסכם בחוזה, שמהווה כעשירית ממחיר הדירה כולה.

 

לפיכך, השופטת חייבה את הנתבעות לשלם לתובעים 30 אלף שקל, שהם פיצוי ראוי לטעמה במקרה זה. בנוסף, הנתבעות חויבו לשלם לתובעים שכר טרחת עו"ד בסך 7,000 שקל והוצאות משפט.

 

פסק הדין מבטא את האיזון הנדרש בין תנאי בהסכם שלא קוים באופן מדויק על ידי הקבלן, לבין הפיצוי המגיע לרוכשי הדירה. לא כל הפרה מצדיקה פיצוי מלא, ויש להתחשב בנסיבות ובשכל הישר.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעים: עו"ד בוסקילה
  • ב"כ הנתבעות: עו"ד סטלקול
  • עו"ד הדר פינק טבת עוסקת בדיני מקרקעין ובעסקאות מכר דירה
  • הכותבת לא ייצגה בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים