שתף קטע נבחר

שוב דליפת אמוניה: תקלה במפעל תנובה

ימים ספורים אחרי האירוע בעמק חפר, התגלתה דליפה של הגז הרעיל גם באזור התעשייה בעפולה. כבאים ועובדי המפעל סגרו את הברז והחלו בבדיקה

תקלה במפעל תנובה באזור התעשייה "אלון תבור" שבעפולה גרמה הערב (שבת) לדליפת אמוניה. מקור התקלה והיקפה עדיין אינם ברורים אך צוותי הכיבוי במקום ניטרו את התקלה וגילו דליפה של החומר המסוכן, המשמש במפעלים לקירור. בשלב זה הדליפה לא מוגדרת חמורה, ולא נשקפת סכנה לחיי אדם.

 

עוד בחדשות:

 

הדליפה דווחה סמוך לשעה 18:30 ובשלב הראשון הגיעו למפעל ארבעה צוותי כיבוי מתחנת עפולה. בהמשך הגיעו שלושה צוותים נוספים. שלושה כבאים, יחד עם שניים מעובדי המפעל, נכנסו בחליפות מגן, סגרו את הברז המוביל את החומר והחלו לבדוק את היקף הדליפה. למקום הוזעקו גם שוטרים מתחנת עפולה, למקרה שיהיה צורך בסגירת צירים או פינוי מפעלים סמוכים.

מחוץ למפעל תנובה בעפולה, הערב (צילום: דוברות כיבוי אש והצלה מחוז צפון) (צילום: דוברות כיבוי אש והצלה מחוז צפון)
מחוץ למפעל תנובה בעפולה, הערב(צילום: דוברות כיבוי אש והצלה מחוז צפון)

זהו מקרה דליפת האמוניה השני בימים האחרונים. ביום שלישי בערב התגלתה דליפה במפעל הוד חפר באזור עמק חפר. במהלך פעילות איתור הדליפה במפעל זה נסגרו צירים, בהם כביש 4 באזור עמק חפר.

 

במפעל זה הייתה בחודש נובמבר האחרון דליפה חמורה, שבמהלך הטיפול בה נהרג הכבאי סאמר עסלי מכפר קרע, ונפצעו יותר מ-20 בני אדם. בעקבות הדליפה השבוע, הוחלט על סגירת המפעל עד לתיקון הליקויים בו.

 

אמוניה מיועדת לתעשייה הכימית, אולם משמש גם לקירור ומשום כך מוחזק במפעלי מזון רבים. הגז, שלו ריח חריף של שתן, מורכב מחנקן ומימן והינו רעיל, ולכן החזקתו מחייבת רישיון. ארגוני סביבה מנהלים כבר שנים מאבקים נגד השימוש בגז זה באזורים צפופי אוכלוסייה. המאבק הידוע מכולם הוא נגד קיומו של מיכל האמוניה של מפעל חיפה כימיקלים, במפרץ חיפה, המכיל 12 אלף טון גז.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות כיבוי אש והצלה מחוז צפון
מפעל תנובה בעפולה, הערב
צילום: דוברות כיבוי אש והצלה מחוז צפון
מומלצים