שתף קטע נבחר

המחלוקת בין נתניהו לכחלון - מִנהל התכנון

יו"ר כולנו נפגש עם נתניהו והבהיר לו שמִנהל התכנון חשוב לו כדי לפתור את משבר הדיור. ש"ס מתנגדת להוצאת המינהל ממשרד הפנים. השבוע מתוכננות פגישות של צוות המו"מ מהליכוד עם ישראל ביתנו והבית היהודי

ראש הממשלה בנימין נתניהו, ויו"ר כולנו משה כחלון נפגשו הערב (א') במטרה לנסות ולפתור את המבוי הסתום שאליו הגיעו צוותי המשא ומתן הקואליציוניים. פגישת נתניהו-כחלון עסקה בין השאר בנושא מִנהל התכנון במשרד הפנים, שאמור לעבור לידיו של יו"ר ש"ס אריה דרעי.

 

נתניהו וכחלון בהשבעת הכנסת ה-20. הפגישה הוגדרה טובה (צילום: אמיל סלמן) (צילום: אמיל סלמן)
נתניהו וכחלון בהשבעת הכנסת ה-20. הפגישה הוגדרה טובה(צילום: אמיל סלמן)

 

דרעי רוצה שמינהל התכנון יישאר במשרד הפנים, בניגוד לכחלון (צילום: יונתן בלום, הרצל יוסף) (צילום: יונתן בלום, הרצל יוסף)
דרעי רוצה שמינהל התכנון יישאר במשרד הפנים, בניגוד לכחלון(צילום: יונתן בלום, הרצל יוסף)

מנהל התכנון הוא חלק בלתי נפרד ממשרד הפנים, אך כחלון טוען שהוא מהווה "כלי עבודה" שנועד לפתור את משבר הדיור והוא דורש אחריות עליו, לפני שמפלגתו תחתום על ההסכם הקואליציוני. בש"ס אמרו בשבועות האחרונים כי דרעי מתנגד בכל תוקף להוצאת מנהל התכנון מאחריות משרד הפנים, שבמסגרתו פעל כל השנים, ובשל כך נותרה מחלוקת בין הסיעות.

 

בפגישה הסביר כחלון לנתניהו מדוע הוא מתעקש על מנהל התכנון. שני הצדדים הגדירו את הפגישה ככזו שהתקיימה "באווירה טובה", אולם מסרו כי לא נרשמו התפתחויות מיוחדות בנוגע למשא ומתן. הדרישות הנוספות של כחלון הן תיק האוצר, תיק השיכון והמשרד להגנת הסביבה, שבו רואה כחלון ציר חשוב בטיפול ביוקר הדיור. ככל הנראה, כחלון יוותר על ועדת הכספים בכנסת שאותה דרש מלכתחילה, לטובת יהדות התורה.

 

אחרי פתרון המחלוקת עם כחלון יתפנה נתניהו לטפל גם בבקשותיהם של השותפים הנוספים, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט. בכירים בליכוד אמרו כי תיק הביטחון לא יימסר ככל הנראה לליברמן, אולם יש הבנה ראשונית שייתכן שיש להשאיר בידיו את תיק החוץ. בהנחה שליברמן יקבל את התיק, בליכוד אומרים שיצטרכו לתת פתרון יצירתי לבנט שמפלגתו גדולה יותר, ולכן הוא ידרוש את אחד משלושת התיקים הגדולים.

 

עם סיום הסוגיות הללו, יחל מאבק מורכב לא פחות במפלגת השלטון. חלוקת

התיקים בליכוד מעלה כמה שאלות: כמה תיקים יישארו במפלגה, אילו חברי כנסת ישתדרגו לתפקידי שר, ומי מבין המדורגים גבוה ברשימה לכנסת, כמו השרים ישראל כץ וגלעד ארדן, ירשום גם שדרוג לתיק בכיר יותר.

 

השיחות בין המפלגות יימשכו השבוע ויעסקו בעיקר בקווי היסוד של הממשלה הבאה. ההערכה היא כי נתניהו יזמן אליו בימים הקרובים ראשי מפלגות נוספים, ולאחר מכן יכריע בסוגיית התיקים והסמכויות שבמחלוקת. לנתניהו יש עד 7 במאי להרכיב את הממשלה, וכרגע יש עדיין כמה מחלוקות שעומדות על הפרק, מקשות על ההתקדמות במשא ומתן הקואליציוני ומעכבות את ההסכמים בין המפלגות, גם עם אלה שאיתן הושגו כבר רוב ההבנות בפגישות שהיו עד כה. נושאי התיקים עוד לא עלו ביתר פירוט, ובליכוד אומרים כי הדבר יוכרע על ידי נתניהו ולא בחדרי המשא ומתן של הצוותים. למרות זאת, דרישותיהן של חלק מהמפלגות יוצרות קושי להתקדם ובשל כך נוצר העיכוב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אהרוני
משה כחלון
צילום: אורן אהרוני
מומלצים