שתף קטע נבחר

ארה"ב פועלת לסכל הברחות מאיראן לתימן

הפנטגון הרחיב את הסיוע המודיעיני לסעודיה, וכעת מתברר כי החשש מהברחות טילי קרקע-אוויר למורדים בתימן גרר את ארה"ב להשתתף גם בפעילות בשטח

ארה"ב חוששת מהתערבות מסיבית יותר של איראן בלחימה בתימן והרחיבה את התערבותה באזור. ה"וול סטריט ג'ורנל" דיווח הלילה (ב') כי כבר בתחילת החודש בדקו חיילים אמריקנים ספינה פנמית בים האדום מחשש שהיא נושאת טילי קרקע-אוויר איראניים שמיועדים למורדים החות'ים.

 

עוד בחדשות:

ארה"ב מקצצת, אבל שאר העולם מתחמש

תיעוד: דאעש מחריב את העיר האשורית נמרוד

אסור להפגין? אז הולוגרמות יפגינו במקומנו

 

חיל הים האמריקני, בגיבוי של ספינות סעודיות, מטיל מצור ימי על נמלי תימן והגביר את החיפושים אחר כלי נשק בים האדום בקרבת החוף התימני. המאמץ האמריקני מתמקד בחסימת נתיבי ההברחה של האיראנים, המנסים להעביר לידי המורדים החות'ים טילים נגד מטוסים כדי לעזור להם להתמודד עם ההתקפות האוויריות נגדם. בפשיטה על הספינה הפנמית, אף שלא אותר בה דבר, הוכח כי ארה"ב פועלת בעצמה נגד איראן.

 

הלחימה בעדן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הלחימה בעדן(צילום: AFP)

הרס ההפגזות הסעודיות בצנעא (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הרס ההפגזות הסעודיות בצנעא(צילום: EPA)

 

ארה"ב כבר מסייעת לסעודיה מבחינה מודיעית ולאחרונה אף הודיעה כי הרחיבה את הסיוע כדי לייעל את התקיפות האוויריות בתימן ולהקטין את הפגיעה באזרחים. על פי הדיווח ב"וול סטריט ג'ורנל" התקיפות הסעודיות כבר פגעו בבתי חולים, בתי ספר, מחנה פליטים ושכונות מגורים.

 

שגריר סעודיה בוושינגטון, עדאל אל ג'וביאר, הציג במטה ה-CIA יותר מ-100 מטרות בעלות ערך גבוה מבחינת ארצו והפקיד אותם לבדיקת המודיעין האמריקני. מהבדיקה של הפנטגון עלה שכמה מהמטרות הן בעלות ערך צבאי קטן ואחרות בעלות ערך צבאי גבוה, אך נמצאות בתוך ריכוזי אוכלוסיה. האמריקנים סיפקו לסעודים צילומי לווין, אך נמנעו מבחירת המטרות עבורם.

 

בממשל האמריקני חוששים מהתמרמרות גוברת בקרב הסונים בתימן ובארצות ערב האחרות ומטילים ספק ביכולת של הסעודים לשנות את המצב בתימן באמצעות תקיפות אויריות. בנוסף יש חשש כי סעודיה תרחיב את התקיפות גם לצפון תימן ותגרור את תימן למלחמת התשה שתמשך שנים. על כן הפצירו בסעודים לרכז את פעילותם במניעת התקדמות החות'ים בלבד.

 

אולם, בממלכה טוענים שאסור להפסיק, שכן השבטים בתימן "מעריכים את החזק". הישגן העיקרי של תקיפות סעודיה ובעלות בריתה מהאויר ומהים ב-17 ימי המבצע עד כה הוא נטילת עיר הנמל עדן. כעת מקווים האמריקנים שיווצר קיפאון בשדה הקרב שיאלץ את הצדדים להגיע לשולחן המו"מ, בטרם ייפגע הצבא התימני באופן כזה שיתקשה לייצב את המדינה כדי להחזירה לידי הפוליטיקאים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ספינות חיל הים האמריקני במהלך תרגיל
צילום: AFP
מומלצים