שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  צפו: מכתבו של החייל הנופל לאמו הפך לשיר

  חמישה שירים, חמישה סיפורים ודממה אחת שלא תפסיק להתנגן. לקראת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, האזינו לחמישה שירים לזכר הנופלים והסיפורים המרגשים שמאחוריהם

  אנחנו גידלנו אותם, הגנו עליהם מכל משמר, הבטחנו ש"זו תהיה המלחמה האחרונה" ואז - שלחנו אותם להגן על המדינה. כשהילדים הללו, בנינו ובנותינו שנשבעו לשמור על ביטחון כולנו, יוצאים ולא שבים, משתררת הדממה. ומאותם רגעים בדיוק, רגעים בהם הנשימה נעתקת והשכול גדול מכדי להיתרגם למילים, נולדת המנגינה.

   

  (מימין) אורון שאול, ארז שגיא וזידאן סייף. לזכרם ()
  (מימין) אורון שאול, ארז שגיא וזידאן סייף. לזכרם
   

  לפניכם חמש מנגינות שכאלו, חמישה שירים שמאפשרים לנו לכאוב ולהזדהות מבלי להוציא מילה מהפה. כל שיר וסיפורו של הנופל שמאחוריו, הילד, האח או האב שהלך ולא שב, וברקע - עדותם האישית של היוצרים והמבצעים. חמשת השירים יופיעו לצד עשרים נוספים באלבום "שיר וזיכרון", שיתוף פעולה בין רשת ג', לינקטון ו-ynet שיראה אור ב-20 באפריל ויאגד יחדיו שירים חדשים וביצועים חדשים לשירים הקלאסיים.

   

  אלו יבקשו לספק יחדיו התבוננות מוזיקלית נוספת על משמעות יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה. על משתתפי האלבום נמנים עילי בוטנר וילדי החוץ שמארחים את הראל סקעת, גיא ורועי זוארץ, הפרויקט של רביבו, הדג נחש, שרית חדד, אריאל הורוביץ, יהורם גאון, מתי כספי, הדס קליינמן ואביב בכר, דוד ד'אור ונוספים.

   

  "תמונה אחת" - צחי אלוש שר לאורון שאול

  "באוגוסט האחרון, בזמן מבצע 'צוק איתן', התחילו לצאת דיווחים על נגמ"ש המוות", נזכר צחי אלוש ברגעי האימה שקדמו לידיעות על שארע לחייל אורון שאול ז"ל בקיץ האחרון. באירוע, שהתרחש במהלך הלחימה בסג'עייה, נהרגו שבעה חיילים שהיו בנגמ"ש, כשהסיפור של אורון היה המוכר והמטלטל מכולם. "בהמשך יצאה הודעה שיש חייל שלא מוצאים אותו ואחר כך הוא הוכרז כחייל צה"ל שמקום גבורתו לא נודע. משהו בעיניים של הילד הזה מאוד תפס אותי".

   

  "אני לא יודע להסביר למה", מנסה אלוש לספר על שהוביל אותו לכתוב את "תמונה אחת", שיר מלא כאב וצער על אדם שלא הכיר. "אני לא נוטה לכתוב שירי זיכרון אבל משהו באירוע הזה תפס אותי מאוד וזה פשוט קרה".

   

  "אל תחשבי ששכחתי" - גיא ורועי זוארץ שרים לארז שגיא

  "אל תחשבי ששכחתי, הכול בסדר, אף פעם לא אשכח אותך, לפעמים קצת קשה לי, לשמור על קשר, אבל תמיד אהיה שלך", כתב ארז שגיא במכתב ליום הולדתה של אמו, ולא דמיין לעצמו שמילותיו אלו יום אחד יולחנו לכדי שיר. ארז ז"ל, לוחם גדוד שקד בחטיבת גבעתי, נפל בקיץ האחרון במהלך מבצע "צוק איתן" בעודו בן 19 בלבד, ולאחר נפילתו החליטו הוריו להנציחו בשיר. לצורך כך פנו הזוג למלחין תומר הדדי ולכותב יוסי גיספאן, יוצרי השיר "ילד" אשר ליווה אותם לאחר מות בנם, וביקשו מצמד היוצרים לכתוב יצירה אשר תישא את זכרו של ארז.

   

  הדדי וגיספן נענו בשמחה לבקשת המשפחה. לאחר פגישה עם אביו של ארז, בה ביקשו ממנו חומרים שסייעו להם להכיר את עולמו ונפשו של הבן המנוח, קיבלו היוצרים מכתב ששלח החייל לאמו משדה הקרב לרגל יום הולדתה. במכתב הסביר הבן שהוא לא שוכח אותה ואת יום חגה. "רציתי להגיד לך שאין בנאדם בעולם שהוא לפניך", כתב ארז במכתב, אשר מסתיים בשורה המצמררת "חייב להיפרד, הזמן נגמר...". כעת מכתב הפרידה נהיה לשיר, אותו מבצעים האחים גיא ורועי זוארץ.

   

  "ברית אחים" - נימר ווהבי ומקהלת "פרחי ירושלים" שרים לזידאן סייף

  אוכלוסיה שיש שאומרים שלא מקבלת את הכבוד הראוי לה ביום הזיכרון היא זו הדרוזית, שבניה משרתים בצבא והיא נושאת סיפורי אבל ושכול רבים. הסיפור מאחורי השיר "ברית אחים", אותו ביצעו נימר ווהבי ומקהלת "פרחי ירושלים" באולפן ynet, מנסה לתקן עוול זה. השיר מוקדש לזידאן סייף, שוטר התנועה שנהרג לפני חמישה חודשים בעת חילופי אש בפיגוע בישיבה בירושלים, וזכה לאחר מותו בעיטור מופת על גבורתו.

   

  "למעשה התעורר הצורך להפיק שיר שייצג את העדה הדרוזית ביום הזיכרון", מספר יהודה הגר, נגן ההרכב. "התחלנו לחפש (סיפורים) דרך מכרים, הגענו לנימר והתחלנו לייצר את השיר באולפן. כך נולד השיר, עם המילים שבעצם אומרות הכל - ברית אחים".

   

  "גיבורים" - איתי לוי שר לאורון שאול

  לפני כחודש וחצי נתקלתי בפרויקט "שיר וזיכרון", מספרת שרית אשואל, כותבת השיר "גיבורים" על הרקע לכתיבתו. "כאשר התיישבתי לכתוב, קפצו לי מול עיני תמונותיו של החייל הנעדר אורון שאול, אחד הסמלים הבולטים ממבצע 'צוק איתן'. מספר ימים לאחר מכן, מצאתי את עצמי יושבת בבית משפחת שאול, מאזינה לסיפור על הבן שהלך ולא שב, שומעת על החלומות שלו אשר טרם הספיק להגשים, מעיינת באלבומים משפחתיים ובעיקר - פותחת את הלב ובוכה איתם.

   

  "כשהגעתי הביתה, התיישבתי לכתוב את השיר, אשר מילותיו קלחו ממני, ברצף, ללא שום עכבות". מיד עם תום מלאכת הכתיבה נפגשה אשואל עם נדב סולין, שקריאה אחת של מילות השיר הספיקה לו כדי לחבר לו לחן, על גבי פסנתר. על הבחירה להעביר את הסקיצה לטיפולו של איתי לוי, מסבירה הכותבת: "פניתי לאיתי לוי כי ידעתי שקולו החם והמלטף יעשה רק טוב לשיר, יתן חיות למילים, ידגיש את הכאב ויצעק החוצה את התקווה הבלתי ממומשת".

   

  "ועמוק הים" - שובבי ציון

  "שובבי ציון" נמנתה עם הלהקות הישראליות האהובות של שנות השישים והשבעים. במסגרת ההרכב, השתתפו חבריו קובי אשרת, קובי רכט וחנן יובל בתכניות שירה וזמר שונות, ואף הוציאו אלבום שהכיל קלאסיקות ישראליות כגון "נגה" ו"איש גדול". במובנים מסוימים הם הקדימו את זמנם, ועל אף שפעלו במשך שנה וחצי בלבד, נחרטה יצירתם בזיכרון הקולקטיבי הישראלי ולא נשכחה מעולם.

   

  כעת, לרגל יום הזיכרון, נפגשה השלישייה לאיחוד ראשון מאז התפרקותה ב-1971 וביצעה את שירו של נתן יונתן, "ועמוק הים". "זה טקסט נדיר באמת של יונתן, התנפלנו עליו. זה הלך נורא מהר", אומר חבר ההרכב קובי רכט, וקובי אשרת מוסיף: "זה שיר שמיועד ליום הזיכרון בלי להגיד עליו מילה אחת, לא על שכול ולא על אבל, אבל הנימה שלו מספרת את הכל".

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עופר עמרם
  שרים ולא שוכחים. גיא ורועי זוארץ
  צילום: עופר עמרם
  לאתר ההטבות
  מומלצים